ft^we kou gevat? dan is SINGER'S V Dokter Otten en de Zwarte Dood Het is prettig niet uit een weten schappelijk of historisch tijdschrift een verhandeling te horen over een groot of bekend man. Grote mannen worden zo gemakkelijk "van papier" als zij onderwerp worden van een gedegen studie. Het is echt nodig dat wij uit onszelf (als medemens en medeburger) getuigen. Wie zou ook helemaal "uit zichzelf" in Tong Tong willen getui gen over iemand die hij (zij) altijd uit de verte beiuonderd heeft? Ga Uw gang! Een van mijn vorige inzendingen over allerlei uit Wonosobo en het voor komen van pest daar, deed mij terug denken aan de arts, die zich toen gaf om de pestepidemie, die toen Java teisterde te bedwingen. Vastbesloten en met gevaar voor eigen leven begon hij een middel te zoeken tegen die zo gevreesde ziekte. Ik kende dokter Ot ten niet persoonlijk. Maar wat hier volgt, heb ik gehoord van verplegers bij de dienst van de pestbestrijding en uit de mond van diverse Indonesi sche B.B.-ambtenaren, die hem van meer nabij kenden. Het sprak vanzelf, dat ik in die tijd een groot respekt voor die medicus had, want het door hem ontwikkelde serum werd de red ding van duizenden en nog eens dui zenden mensen, niet alleen op Java, maar overal ter wereld waar pest voor komt. Met inzet van eigen leven en dat van zijn gezin begon hij aan zijn moeizame arbeid. In zijn laboratorium thuis kweekte hij vlooien van pestratten. Deze laatste ving hij zelf. Naast uit gebreide proeven met ratten en an dere dieren vormden de gedragingen van de vlooien zijn dagelijks studie object. Het was net of hij er maar wat mee speelde. Het was echter dodelijke ernst. Hij nam ze op zijn handpalm om hun sprongen nauwkeurig gade te slaan en de sprongafstanden te meten. Na de intensieve proeven met ratten en vlooien volgden die met konijnen. Tenslotte was het dan zover en met het serum van het proefkonijn (in de 2e graad) injecteerde hij zichzelf. Hij werd doodziek, maar kwam er geluk kig bovenop. Als tweede proefpersoon meldde zich een verpleger, maar deze bezweek. Het serum moest dus nog meer verzwakt worden. Eindelijk, na weer zovele proeven, en verzwakking in de 3e graad, toen de wetenschapsmens die dokter Otten was, wist dat het serum de juiste sterk te had, injecteerde hij er zijn beide kinderen mee. Wel kregen zij hoge koorts, maar dat was alles. Zijn grote proef met mensen was geslaagd! Het serum maakte de mensen voor een zekere tijdsduur onvatbaar voor pest, die als "3de zwarte dood" vroeger ook door Europa rondwaarde en een zeer groot aantal slachtoffers eiste. Nu kon overgegaan worden tot masa-immuni- satie en dit werd voor het eerst toe gepast in de door die plaag zo zwaar getroffen dessa Tjiwidej (onderdistrict hoofdplaats ten Zuiden van Bandoeng). Dat moet in de jaren 1916/1917 ge weest zijn. Het resultaat was uiterst bevredigend: de dessa kon ten slotte pestvrij verklaard worden. Na verloop van tijd deden zich daar nog wel weer enkele van die ziektegevallen voor, maar ze werden door onmiddellijk in grijpen onderdrukt. De proef in Tjiwidej heette dan ook volkomen geslaagd te zijn; de massa-bestrijding in alle be smette gebieden kon beginnen en de epidemie een halt worden toegeroepen. Tussen de jaren 1925-1930 (precies weet ik het niet meer) werd er in Ban doeng een Wetenschappelijk Congres gehouden. Alle namen van grote man nen op allerlei gebied van de laatste jaren werden daar genoemd. Maar niet die van dokter Otten. Voldeed hij mis schien niet aan de vastgestelde maat staf? De Indische pers ontging dit schromeijlke verzuim echter niet, en Het reeds verzwakte pestbacil, ont wikkeld in het lichaam van het 1e ko nijn, werd overgebracht naar het 2e (verder verzwakt) en van de 2e naar de 3e om die verder te verzwakken en eerst dan is het serum zonder ge vaar geschikt om de mens resistent te maken tegen de pest. spontaan en geirriteerd spoot ze hier over haar vulpenhouders leeg. Het B.B. en de Indische Medische wereld schenen toen toch wakker ge worden te zijn en wat met hun figuur verlegen. Eindelijk, in 1939-1940, de Gouv. pengilingan maalde immers pelahan- lahan, werd een comité in het leven geroepen met de bedoeling om een gedenkteken (in de vorm van stand/ borstbeeld) voor de grote pestbestrij- der op te richten. Er werd naar een geschikte plaats hievoor gezocht. Het voorstel van de toenmalige regent van Bandoeng R. Wiranata Koesoema, was: Tjiwidej waar Otten zijn eerste, grote en schitterende overwinning op de zwarte dood behaalde. Alhoewel het dessa genoemd werd, was het eigen lijk een kleine kotta in de binnenlanden van Priangan, een vrij behoorlijke plaats nog aan de grote weg Ban- doeng-Soreang en zo verder naar de zuidkust van Java. Reeds in die tijd had Tjiwidej zijn electrische verlichting, wat voor een dessa reeds als bijzon derheid moest gelden. Anderen waren ertegen en verkozen een hoofdplaats. Hoe de plannen zich verder hebben ontwikkeld, kan ik niet vertellen, want intussen was het oor- logsgerommel zó in hevigheid toege nomen, dat ieder gefluister of gerucht daarover mijn trommelvliezen niet meer kon bereiken. Tot 1940 was men op Java dokter Otten niet vergeten en waar zich nog een enkel pestgeval voordeed, wist men zijn naam nog te noemen. En al zouden ze nu na zoveel jaren zich die niet meer herinneren, toch zal de Javaan die in zijn hart diep religieus is, bij voorkomende gevallen dat de zwarte dood door een serum geen prooi kan bemachtigen, stil zijn en in eerbied het hoofd buigen voor GOOSTI ALLAH, De Here God, die in zijn barmhartigheid en genade een mens als een werktuig in zijn HAND gebruikt, om zijn schepselen, zijn kin deren, zoveel onnoemelijk leed te be sparen. Pudjilah Tuhan (Looft God)! D. "Denkt aleer ge doet, en doende denkt dan nog". 1*1 b 8 BIJZONDERE AANBIEDINGEN BOEKHANDEL TONG TONG Atlas van de evolutie - Sir Gavin de Beer - met tal rijke afbeeldingen en grafieken f 35,incl. porto. De explosieve ontwikkeling van de natuurwetenschap Deel I - de wereldruimte - geredigeerd door Prof. Sir Bernard Lovell en Dr. Tom Margerison - 32,50 incl. porto. Het epos van de mens - samengesteld door de re dactie van "Life" 29,50 incl. porto. De glorie van het schip - kunst en kunstnijverheid van scheepsbouwers en zeelieden - samengesteld door Hans Jürgen Hansen 69,incl. porto.

Tong Tong | 1969 | | pagina 8