I KERSTFEEST OP DE BESARAN 5 Maar in de tropen werd de zaad verspreiding door vogels en zoogdie ren regel. Daar ontstonden vruchten gericht op deze moderne dieren, en zelfs op vleermuizen let wel, vruch- tenetende. Vleermuisvruchten: groot, grauw, grootzadig en met de typische geur van gisting, muf - zuur - rans, gelijkend op de boterzuur-achtige geur van de vleermuizen zelf. De meeste tropische tafelvruchten zijn overgeno men van de vleermuizen, hebben on danks cultivatie veel van de geur be houden. In Europa denkt men ook voor bloembestuiving aan de wind als be langrijke kracht. Men wijst dan op de katjesdragers. Daarnaast ziet men de bijen als professionals onder de bloem- bestuivers. Beschouwt men de bloem bestuiving in de tropen, dan krijgt men een veel geschakeerder beeld. Men vindt daar zelfs bestuiving door vogels en zoogdieren. Het geurloze en flam- boyant-rode van vele tropenbloemen is te begrijpen via hun bestuiving door vogels. In Europa, met zijn rood-blinde bijen, is rood zeldzaam. In de U.S.A. komen door de trekkende Kolibries ook in het Noorden knalrode vogel- bloemen voor. Tropisch zijn de vale vleermuisbloe- men, bestoven door vleermuizen. Ze bloeien 's nachts, met de bekende on frisse geuren. Zeer typisch is de plaat sing van die bloemen buiten het loof. Bij bomen is dan soms de gehele kruinvorm aangepast, soms pagode- vormig met open ruimten, bekend van de kapok. De bloemen hangen ook wel vrij aan lange stelen, of staan direct op de stam. Bij vele tropenfamilies vinden we bloemen die specifieke kevers en vlie gen aanlokken met machtige geuren. Het zijn geen bloemdieren en hun aan lokking berust op valse signaaluitzen ding, populair gezegd: bedrog. Er is nabootsing van eigen sexuele lokstof, van de stof waarmee de dieren zich voeden of waarin zij larven afzetten, rotte plantendelen, kadavers of mest, zelfs lichaamsgeuren van prooidieren. De bezoekers worden bovendien met allerlei middelen korter of langer vast gehouden. Soms komt er, naast het bedrog, een regulatie door aanbieding van eetbare delen voor de knagende kevers. Dit is o.a. het geval bij de zwaar geurende bloem van de Victoria regia, die grote kevers ver over het water aanlokt en een dag vasthoudt. In Europa kruiden: simpele, agres sieve, individualistische pioniers, met kleine, harde zaden en bestoven door wind en bijen. In de tropen: een intensieve ver strengeling van plant en plant en van plant en dier tot een collectie-behou dend systeem. Wij hier in Europa, aldus van der Pijl, hebben een pioniersmentaliteit uit een bedreigd strijdende, open, steeds nieuw startende wereld, maar misschien blijkt het gevaar dat ze te arm is voor de uitleving van alle In de jaren twintig werd de Java- koffie-onderneming "Pantjoer Ang- krek" bestuurd door de administrateur F. V. D. P. Geul. ledereen in de om trek noemde hem "Oompie" en zijn evenzeer populaire echtgenote "Tante Moes". Het grote administrateurshuis, de "Besaran" lag, omringd door een flin ke lap grond, beplant met mooie bloe men, temidden van uitgestrekte koffie tuinen. Het was wel erg stil op zo'n onderneming. Koffie groeit immers in bergterrein, ver van de bewoonde we reld. Misschien daarom hield Tante Moes er van vaak veel mensen om zich heen te verzamelen. Zij was een levendige vrouw, vol initiatief. Oompie, de rustige, Indische aristocraat vond het altijd goed en liet zijn vrouw in het organiseren van feesten de vrije hand. Vooral van het Kerstfeest werd altijd veel werk gemaakt. Tante Moes had, behalve haar fa milie en vele notabelen uit de "Oost hoek" graag de jeugd om zich heen. En zo werden weken van te voren de uitnodigingen verstuurd, waarbij ver schillende jonge mensen uit Soerabaia en de omliggende plaatsen niet wer den vergeten. Daar zaten ze dan bij elkaar: bestuursfunctionarissen met hun dames, de nichten Geul, gehuwd met stoere planters en ambtenaren uit Djember, Bandowoso en Banjoewan- gi- De dagen voor het feest werden ge bruikt om nog de laatste hand te leg gen aan het maken der cadeaux. De een moest nog een klein stukje bor duren, de ander was met schaar en lijmpot bezig. De 24-ste december kwam de grote denneboom, die met vereende krachten werd opgetuigd. Boven de deur kwamen de woorden: "Prettig Kerstfeest". Wanneer de boom klaar was, kwam iedereen met zijn geschenken. Neen agressieve individualiteit en is het nut tig om eens een blik te werpen op het tropische gelaat van de oer-moeder, die rijk plantenleven voortbracht en die behoudt. L.A. P.v.S. maar, wat een berg kleurige pakken en pakjes lag er dan. 's Namiddags begonnen wij ons te kleden voor de avond. Het was een lust alle vrolijke toiletjes te zien van de dames en de keurige costuums van de heren. In de vooravond kwamen ook de employés van de onderneming met hun familie. En dan waren er wel vijftig mensen in het grote huis. De Kerstdiners op Pantjoer vergeet ik nooit. Heerlijke soepen, entrements, gevulde ganzen en desserts, te veel om op te noemen. In de oorlogstijd in het kamp heb ik wel eens liggen den ken aan die overvloed. Als jongmeisje heb ik er nooit bij stilgestaan, maar nu als huisvrouw (en vooral in Neder land) vraag ik me af, hoe ons aller gastvrouwe Tante Moes dit alles heeft gefixed. Zij hoefde met haar staf van keukenprinsessen en majordomussen (herinneren jullie je de hoofd-djongos "Dongso" nog?) wel niet zelf te koken, maar wat een voorbereiding is er no dig, om zo'n diner te laten slagen? En altijd verliep alles in de perfectie! Na het eten ging iedereen naar de grote voorgalerij. Er werden dan com plete cabaretvoorstellingen gegeven, ledereen, die er toe in staat was, had een of ander stukje ingestudeerd. Tan te Moes Geul spaarde moeite noch kosten, om het feest te doen slagen. Zo had ze eens voor een Japans dans je duizenden cherryblossoms laten maken, om het geimproviseerde toneel te versieren. Het mooiste werkstuk voor een op voering was wel een stel sneeuwwitte vleugels, gemaakt van klein geknipte stukjes crepe-papier. Die waren be stemd voor de engel in een tableau- vivant. Tante Moes had er al iemand voor, een lange blonde onderwijzeres, die zij ook onder haar gasten telde. Tot grote schrik van het meisje, dat op niets was voorbereid, kreeg zij de ze rol toebedeeld. Zij moest, gehuld in een wit engelengewaad neerknielen achter het kribbetje, waar devoot een Maria en een gestafte Jozef bij zaten. Leuke eenactertjes werden opge voerd en zangnummertjes en piano stukken weggegeven. Een van Moes Geuls nichtjes, Rita L. kon heel mooi dansen en zingen. Nooit vergeet ik haar "Donauwellen"-dans in een blau we jurk en haar gevoelig gedeclameer de "Schooiertje". Tussen alle opge voerde stukjes door werd kwistig rond gegaan met stukken kerstkrans, zoute hapjes, bowl en andere dranken. Lees verder pag. 26 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11