mmÉêmm g!fx; Viering van Oud en Nieuw op een Suikerfabriek in 1908 W t lil /':f> ^\=T\^\- -v; <T 1, V^ VnV% A"! VN>% tOOItg.^ Mijn vader was toen Tuinemployé op de Suikerfabriek Kaliwoengoe. Zijn salaris was in die tijd niet hoog, n.l. f 250,— plus f 50,paardenfourage, erfkoelie f 15,vrij huis, licht, water, vrij suiker. Mijn vader had twee paar den en ging met een bendie naar zijn werk. Wij kinderen gingen dan gezamen lijk met de kinderen van de andere employé's iedere morgen naar het sta tion Kaliwoengoe lopen en gingen dan met de boemeltrein naar Kendal op school. Behalve hun salaris kregen de em ployé's ook procenten van de winst en dat was een behoorlijk bedrag. Zo kreeg mijn vader jaarlijks een bedrag van twintig tot vijfentwintig duizend gulden procenten en dit bedrag werd dan betaald enige dagen voor Kerst feest de helft en de andere helft in maart. Kerstfeest werd thuis nooit gevierd, wel werden deze twee dagen benut om naar de graven te gaan van familie leden en kennissen, begraven in Ko- bong Semarang, op Kaliwoengoe en op Bodja. Groot feest was het met Oud en Nieuw. Daar mijn vader gek was op vuurwerk kocht hij wel voor een paar honderd gulden vuurwerk. Daarbij kreeg hij van zijn vaste leveranciers ook nog vuurwerk. Voor twaalf uur 's nachts kocht hij een rentèngan Tam boer van wel 6 meter lang, in die tijd voor de prijs van 25,dan nog de vuurpijlen, ja een kamer van 3x3 meter was vol vuurwerk. Een week voor oudjaar kwamen de kepala kampong en mandoers bij ons de één met rijst, de ander met kippen, met eieren, met groenten, enz. Een paar dagen van te voren begon men al met gerechten klaar te maken, di verse koeken o.a. spekkoek, enz. enz. te veel om op te noemen, want met oud en nieuw werd er bij mijn ouders een Slametan gehouden en kregen wij wel bezoek van een honderd mannen en vrouwen. De nodige dranken wer den gekocht. Sigaren en sigaretten, in die tijd de Clysma, Hemely, Splendo, Westminster. Een week van te voren werd een afspraak gemaakt met de muzikanten van de soos van Kendal om bij ons muziek te maken, natuurlijk werden zij er voor betaald en kregen zij volop drank, rokerij en eterij. Zij kwamen dan met zijn achten en brachten be halve blaasinstrumenten ook strijk- en tokkel instrumenten. Een andere keer werd er in plaats van muziek een wa jangvoorstelling gegeven. Er werd dan zwaar gedobbeld en enkele mannen werden dronken. De 31ste om 6 uur 's middags begon het feest, aan één stuk door werd het vuurwerk afgestoken tot kwart voor twaalf. Dan werd de lange rentèngan aan een bamboe gehesen en om twaalf uur precies werd deze aangestoken. Daar het ieder jaar zo ging kwamen vele toeschouwers naar het vuurwerk kijken. Koek werd onder de nontonners verdeeld en ook sigaretten. Daarna werden de vuurpijlen afgestoken en werd er verder gedronken en gekaart. Mijn vader kocht voor zijn mensen een fiets, een dubbelloops geweer en een 14 karaats gouden zakhorloge met ketting en deze drie artikelen werden dan verloot onder zijn mandoers en dessahoofden. Dit kon nog wel af van zijn procenten en deze loterij gebeurde ieder jaar gratis. Om 5 uur 's morgens werd weer vuurwerk afgestoken tot alles op was en dan was het ongeveer 8 uur 's- morgens. Voor het huis stonden dan een hon derd kinderen van 6 tot 10 jaar om met hun zang ons te feliciteren, op zijn Javaans. Als gewoonlijk ieder jaar werd er in een grote schotel gele rijst ge daan en met daarin gemengd een f 15,aan dubbeltjes en 10,aan kwartjes en onder deze kinderen ge strooid. De kinderen die niets konden bemachtigen, kregen dan van mijn ou ders ieder een dubbeltje extra. Al spoedig kwamen dan de Indische bezoekers mijn ouders gelukwensen. Ook Indonesische vrienden en per soneel kwamen mij ouders gelukwen sen met Slamet Tahoen Baroe. IJspoeter werd er gemaakt en het feest ging door tot 5 uur 's middags en dan gingen zij één voor één naar huis,be halve de mensen die dronken waren en op een tikar bleven slapen. Mijn vader kreeg weieens een aan merking van zijn baas hierover, maar die kon er verder niet veel aan doen. Want het werk bij mijn vader liep ge smeerd en hij haalde het hoogste ren dement van zijn aanplant, zodat de baas mijn vader niet kwijt wilde. Het volk beminde hem en deed alles voor hem. Dit ging zo door tot hij zijn pensioen kreeg. Daarna ging hij naar Bodja ver huizen en liet daar een groot huis bouwen. Ook hier kocht hij met oud en nieuw het nodige vuurwerk en drank. Natuur lijk niet zo groots opgezet als vroeger, maar vuurwerk moest er zijn. Zo'n lange mertjon Tamboer van 6 m lang voor 12 uur 's nachts. In 1938, dus dertig jaren later, had hij een mooie rode Nash auto en ging eens per maand naar Semarang om in kopen te doen voor de gehele maand en liet hij zich knippen, kocht altijd een paar dozen Hollandse sigaren en uit gewoonte dronk hij voor het eten altijd een glaasje Bols genever. In 1937 was mijn moeder overleden en bleef hij alleen achter en werd ver zorgd door een oud gediende Mbok Limah die mijn vader erg goed ver zorgde. 2 December 1938, hij was toen 76 jaar, ging hij met de auto naar Sema rang om inkopen te doen. Hij kwam echter spoedig thuis, hij had slechts zijn haar laten knippen en een doosje sigaren gekocht, verder niets meer en toen hij uitgerust was en ik hem vroeg waarom hij niets had gekocht, immers spoedig zou het oud en nieuw zijn, gaf hij mij een op dat moment onbe grijpelijk antwoord, n.l.: "Ik heb altijd voor Oud en Nieuw voor vuurwerk ge zorgd, drank enz. enz., en nu doe ik het niet meer en in het vervolg moeten jullie het zelf doen". Ik wist niet wat hij daarmee bedoel de, en vertelde dat aan mijn broer. Nu ja, wij zouden het wel gezamenlijk doen. 16

Tong Tong | 1969 | | pagina 16