1001 AVONTUREN RONDOM KERST 1 Met of rechtstreeks aan Zilveren Medaille Dm Haag 1885 Het kan zijn dat onze keuken op de Kerstdagen vervuld zal zijn van de exquise geuren van wildbraad en wijn, de dagen daarvoor en daarna zitten U en ik ongetwijfeld heel prozaisch te doen met tjobèk en wadjan. Prozaisch kan ook zalig zijn, pro beert U de recepten hieronder maar eens! Ze werden ingezonden n.a.v. de oproep in TT no. 9 van 15 nov. Op de plumpudding van mevr. Heil-Versfeld na, geen Kerstrecepten, daarvandaan de titel hierboven. Lekker eten,, op welke dag van het jaar ook, is een feest op zichzelf, waar of niet? Dank aan de inzendsters! Moge het nieuwe jaar voor ons allen net zo pit tig, goed gekruid en verteerbaar zijn als deze heerlijke gerechten! Lilian Ducelle Plumpudding (eigen recept) 1 ons bitterkoekjes en een stuk of 4 lange vingers verkruimelen en weken in wat rum. Op een schaaltje klaarleggen 1 ons krenten, 1 ons rozijnen, wat sucade of oranjesnippers, op het laatst een grofgehakte goudreinet, handvol grof- geraspte schoongemaakte amandelen, wat bigarreaux. Geraspte citroenschil. 6 Eierdooiers met donkerbruine bas terdsuiker flink kloppen, ik zou zeggen goed schuimig en dik kloppen. Doe er ongeveer V2 liter gewone melk bij, roer even en voeg er verkruimeld brood aan toe. Ik gebruik V2 Zweeds (niet vers) zonder korst. Ondertussen eiwit stijf kloppen. Alle ingrediënten mengen en in de eiermassa doen. Even roeren en dan luchtig het eiwit erdoor heen spatelen. Overdoen in flink ingevette tulband- vorm die even bestrooid is met wat paneermeel. Au bain marie ongeveer een uur laten sudderen. Met een naald contro leren of de plumpudding gaar is. De vorm uit het water halen, even laten opdrogen en dan storten. Het beste is een tulbandvorm met deksel te gebrui ken. Hebt U dat niet, gebruik een ge wone tulbandvorm en zet er los een ander deksel bovenop. Wel opletten dat het water in de pan niet te hoog komt. De plumpudding wordt een dag te voren gemaakt. Men eet er bessensap bij, U kent dat wel, flesje even ver dunnen met water, opwarmen en een paplepel custardpoeder er door. De pudding voor het opdienen weer in de vorm opwarmen, op een mooie schaal storten, er brandewijn of rhum over gieten (ook weer niet te veel,, an ders wordt de plumpudding geblakerd en smaakt die niet lekker meer) en aansteken. De saus apart serveren. Men kan ook volstaan met overal in de pudding staafjes sterretjes te steken, die aan te steken en de pud ding dan zo binnen te dragen. Mevr. E. Heil-Versfeld "Abang-ldjo-Kcening" 2 ons taugé 2 paprika's (rood en groen) 1 blik champignons 1 blik maiskorrels (eventueel peultjes) 1 grote ui fijn- 1 teentje knoflook) gesneden wat zout en suiker naar smaak 1 theelepel kerriepoeder 1 eetlepel ketjap 1 eetlepel fijngesneden stemgember de fijngesneden ui en knoflook fruiten, daarna de gember, zout, suiker, kerrie poeder en ketjap erbij doen, vervol gens de in repen gesneden paprika, de taugé, de champignons en de mais korrels en meng het geheel dan luchtig, als het gerecht goed warm is, is het klaar. Serveren met rijst, kip van 't spit, zoet zuur van komkommer, kroepoek en sambal oelek. Getjok Genem Het vlees van een braadkuiken (850 gram) fijn hakken, 4 halfrijpe tomaten in stukjes snijden, (of stukjes rabar ber), 2 grote sjalotten en 2 teentjes knoflook fijnsnijden, een rode lombok fijnsnipperen. De sjalotten en knoflook met een stuk je kentjoer, 4 st. kemiri, wat trassi, zout en suiker fijn oeleken. In een diepe kom nu het gehakte kippevlees, de stukjes tomaat, de fijngesnipperde lombok en de geoelekte kruiden goed mengen, 2 rauwe eieren, wat salam, laos, daon djeroek poeroet en 2 thee koppen santen bij het mengsel doen en luchtig mengen. Proeven en naar smaak eventueel nog wat zout toevoegen. Plaats de kom in de rijststomer en stoom (koekoes) het gerecht gaar. Serveren met rijst, dendeng manis en kroepoek oedang. (Voor de variatie kunt U ook i.p.v. kippevlees, tahoe gebruiken). Mevr. A. L. C. Remy-van den Doren Yvonne Boleware uit Jackson, Missi- sippi zond dit bijzondere garnalen ge recht, waarvan ze zelf schrijft: "Onlangs maakte ik een trip naar Lafayete waar een Amerikaanse vrien din van mij naar verhuisde. Daar ze oorspronkelijk van Louisiana komt, is ze op de hoogte van creools eten. "Shrimp Creole" lijkt op onze sam- bel goreng oedang, zou dat een bewijs zijn van de Franse invloed die ook in Indië merkbaar is geweest? De gerechten worden ook hier (Loui siana) veel met rijst gegeten of met "dirty rice", een soort nasi goreng, erg pedis! Shrimp Creole (sambel goreng oedang op z'n creools) 2 eetlepels boter (olie), 1 eetlepel bloem, 1 laurierblad, 2 belle peppers (hete groene lombok), teentje knof look, fijngesneden peterselie, thijm, 3 sjalotten, grof gesneden, zout en peper naar smaak, een paar flinke tomaten, een pond (of meer?) garnalen. Tjabe naar smaak. (De hoeveelheden van thijm, tomaten en garnalen leken me onwaarschijnlijk groot. Laat Uw eigen smaak-gevoel werken dames! L D.) Smelt boter en bruin de bloem hier in, voeg hieraan toe: laurier, uien, lombok, knoflook, peterselie, thijm en de sjalotten, zout en peper, tjabé. Ver volgens de garnalen. Wanneer aTles half gaar is, de tomaten, eventueel met wat water. Dan nog 30 minuten door sudderen op een klein vuur. Eten met rijst. I. Boleware-Busé "Denkende mensen drinken niet, drin kende mensen denken niet". NECTAR - essence: maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier Lyit jso2 Pharm. fabriek Phytol - Afd. Nectar essence Gwden Meiaiiu Dm H*»g 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. OEOCPONIMO 18

Tong Tong | 1969 | | pagina 18