verkoopavonden TONG-TONG: 22 en 23 december PORTABLE KANTOOR Tijdens onze vakantie op Mallorca zaten we op een middag op iemand te wachten in de hal van het hotel. Nu heb ik enorm het land aan wachten, maar dit werd werkelijk een genoegen. Op 'n comfortabel bankje gezeten, te genover immens grote glazen deuren, bezagen wij 't heen en weer op de druk ke straat, genoten van 't heel antieke Fordje dat omgebouwd was tot vracht wagentje nog prima dienst deed, de ezeltjes met hun vrachten aan kruiken en potten, de kledij van de doorsnee toerist, bij drommen kwamen zij voorbij slenteren. Aan de overkant van de straat voer de een brede, steile zandweg een heu vel op. Door middel van boomstammen werden onregelmatige treden gevormd, het had wat weg van een trap met aan weerskanten schaduwrijke bomen. Het was er stil, koel, rustig. Het was een beetje Indisch eigenlijk. Af en toe kwamen mensen naar be neden lopen, of gingen naar boven. Een al wat oudere, donkere man, liep bedaard de trap af. Halverwege bleef hij met de handen in de zakken staan en bekeek het gedoe op de drukke weg een poosje. Na een poosje ging hij weg. De trap lag nu verlaten, op de grote weg lawaai, drukte, toeristen, zon. Ineens kwam de man weer aanlopen. Nu droeg hij een grote kartonnen doos onder zijn arm. Hij zette de doos neer, nam er een krant uit, plantte zijn be nen wijd uit elkaar, boog voorover en tussen zijn benen door begon hij wat onhandig en met veel omhaal de krant op de grond te spreiden. Toen ging hij zitten. Vervolgens begon hij uit alle zakken van zijn pak iets te halen en legde alle voorwerpen naast zich neer. Hij draaide een sigaretje en stak het aan Vervolgens greep hij de bruine doos en klemde die tussen zijn knieën, sloeg er even op als om de sterkte ei^an te testen, legde er een vel papier op, greep een pen of zo iets en begon druk te schrijven. Zijn hele administra tie, correspondentie en ingezonden stukken begon hij daar af te handelen. Gezellig, koel, ongestoord. Geen tele foons, geen koude metalen bureaus, geen dure kantoorpanden. Toch op en top een ernstig heer, bezig met belang rijke zaken aan een portable bureau. Waarom maken wij het ons zo moei lijk? RINI Alweer een tijd geleden was Tjalie bij ons thuisom op mijn verzoek een vergadering van Pa van der Steur tn Nederland bij te wonen. Na afloop vroeg Tjalie mij, eens iets uit het leven van een houtvestersvrouw neer te schrijven voor Tong Tong. BELOOFD heb ik dat niet; wel dat ik mijn best zou doen! Maar 't lukte niet. Nu las ik enige tijd terug in onze Tong Tong", dat de redactie graag bijzondere dingen voor het a.s. Kerstnummer zou willen ontvangen. Toen wist ik het ineens: een foto van de jonge houtvester en zijn vrouw, die zelf hun Kerst-tjemara gingen halen in de bossen van Sumatra's Westkust, december 1922 Met hartelijke groeten en goede wensen, K. Beversluis - v. d. Brug En erg veel terima kasih voor zulk een originele en treffende foto als deze. Na bijna een halve eeuw springt een haast verloren gewaand kerstbeeld terug in de herinnering om nu duizenden lezers te boeien. We hopen dat bij alle rijkdommen en tjokvolle kerstmarkten van vandaag de simpeler, maar eerlijker en echter kerstviering van zoveel jaren terug niet vergeten mag worden. Voor ons, oudste oudgasten, lijkt het vaak alsof de zuiverheid van Kerst onafscheidelijk verbonden zijn met een stal, of een goeboek in de oetan-Red. TT. 19

Tong Tong | 1969 | | pagina 19