OUDEJAARSAVOND-VIERING OMSTREEKS A.D. 1910 Drukte in onze keuken bewees, dat er weer iets bijzonders viel mee te maken op deze dag 31 december 19... Voor de jeugd in het bijzonder is deze dag "de gezelligste" dag van het jaar in het voormalige Ned. Indië, na tuurlijk vanwege hoofdzakelijk het af steken van mertjon. Mijn persoonlijke jeugdopinie: "Knalvuurwerk klinkt als muziek in mijn oren!" Ik kon er niets aan doen; doch later, toen ik al getrouwd was en vader van 4 kinderen, kocht ik voor oudejaars avond altijd de grootste "longs" die er in de toko aan Kranggan en Pedama- ran in Semarang te krijgen waren; dan genietend van die knoert-harde knallen zei mijn vrouw dan terloops tegen me: "Ik geloof dat jij een nakomeling bent van Koning Midas". Dan antwoordde ik haar: "Ja, alleen maar ééns per jaar toch en voor "boeang sial". (Pech doen verdwijnen); dit laatste was een smoesje natuurlijk... Voor mijn moeder en de 3 oudste dochters was deze laatste dag van het jaar allerminst de gezelligste dag, want ze hadden het druk met het klaar maken van allerlei dingsegheidjes om de feestvreugde van die avond op een hoog peil te brengen. U weet 't ook wel: lekker snoepen, eten en drinken. Zelfs Mangoen, onze toekang kebon moest eraan te pas komen. Dan zei mijn moeder: "Ajo Mangoen, kruip in het kippenhok en pik er 6 van de beste babons (slachtkippen) uit en als die geslacht, schoongemaakt en geplukt zijn, aan kokkie geven in de keuken". Tot Kokkie het volgende: "Kokkie, van daag zorg jij voor Nasi Goerih voor ongeveer 20 magen; vergeet de daon- pandan niet, van de kippen maak je maar sambal goreng, opor ajam, boem- boe roedjak en enkele stukken go reng; van de ati en rempela maak je alleen sambal goreng met peté". "Ing- gih ndoro njonjahl", luidde het ant woord. "Vandaag maak ik zélf met de nonah's de lemper, croquetjes, risolles en wat pisang goreng". Pa moest ook vlug nog even uit met de dokar om inkopen te doen, zoals dranken, ingrediënten voor de toen gebruikelijke bowl, sigaren en sigaret ten en voor de "gezelligheid" en voor eventuele gasten, 1 of 2 flessen Bols; weet U nog in die geel-bruine kruiken "Oude drinkers?" Voor vuurwerk had hij al eerder gezorgd om de jeugd ook een gezellige avond te bezorgen. In die tijd was mijn vader nog Chef Op nemer van het Boswezen en op elke Oudejaarsavond kwamen zijn onderge schikten, Mantri's en Tekenaars hem met een bezoek vereren en om "Sla mat Taoen Baroe" te wensen. Dan ver wachtten we die avond ooms, tantes, neven en nichten. In het algemeen wa ren die mantri's en tekenaars zeer be scheiden mensen en rustige praters, maar dan, na zo'n klein glaasje Bols, vond ik, dat ze altijd een klein beetje luidruchtiger werden, en harder lach ten dan in het begin. Als het begon te schemeren zei mijn vader tegen ons 4 kleintjes, "Jullie mogen alvast beginnen met de mertjon- banting" (dit zijn kleine korrels vuur steentjes verpakt in ongeveer IV2 cm in doorsnee cylindervormige zakjes van vliegerpapier, op de kop beplakt Uiteraard hebben we voor het "Habis Taoen"-nummer elk jaar weer trouw van diverse kanten bijdragen gekregen over de oudejaarsviering met spekkoek en mertjon. Helaas lijken al die ar tikelen zó veel op elkaar en vertellen niets nieuws of origineels) dat we ze doorgaans niet plaatsten. Toch maken we voor de afwisseling ditmaal weer eens een uitzondering, want betoel, oudjaar vieren zonder zelfs maar wat te lézen over mertjon, dat is toch te gek. Vul bij het lezen van deze er varingen maar aan uit Uw eigen "Mertjon-Historie" met geel-goudkleurig papier). Smeet je zo'n zakje hard tegen de vloer, dan ontstond er een explosie (niet luid ge noeg voor mijn K. Midas-oren helaas). O ja, nog iets over de verpakking van deze mertjon-banting. Een aantal van 12 of 14 stuks werden verpakt in dunne kartonnen doosjes, geel, groen of bruinrood van buiten gekleurd met wit te bloemetjes in stervorm bedrukt. Dan werd de avond al donkerder en mochten we de "Sterretjes" afsteken het hele huis werd vervuld met de rook ervan. Na deze Kembang Api mochten we de kleine groen-rode "Tja- bé-rawits" afsteken. Dit waren de kleinste soort rentèngans. Jongens, nou wordt het echt ramée? Renten- gan na rentengan, werd "ge-bron- dongd". De oudejaars-avond viering was door de jeugd ingeluid; na de Tjabé-rawits kregen we de grotere rode rentengans van Pa. Je zag aan hem, dat hij zelf plezier had aan dat rammee-ë gedoe. Dan zo en passant even naar binnen om haastig wat te snoepen, van de zalige lempers of risolles of croquetten. Even iets aparts omtrent onze toe kang kebon "Mangoen". Hij gaf ons de wijze raad, geen kaarsen of brandende sigaretten te gebruiken voor het af steken van vuurwerk. "Pakai banjak rokok, mahal sekali njo" en... de kaar sen gaan ook dikwijls uit vanwege de wind die er in de maand december waait. Dus hielp Mangoen ons met de Oepet. Dit was een uitgedroogde vezel afkomstig van de schede van de klap perboom. Van zo'n droge bladschede, 20 cm breed en ongeveer 80 cm lang, sneed Mangoen lange strookjes, elk ongeveer d cm breed; stampte elk (ve zelachtig) strookje zacht met het hou ten handvat van zijn "arit", en stak het aan één uiteinde aan. Zo'n bran dend strookje, oftewel in de volksmond "Oepet" genoemd, brandde minstens 1 uur lang. Zo tegen 9 uur, kondigde het schal len van muziek bij onze buren aan, dat de straatmuzikanten in aantocht waren. In die tijd was de oudejaars avond-viering niet compleet zonder de ze straatmuzikanten. De muziek ver stomde bij de buren, dan, na een Lees verder volgende pag. Rèttekèt-BOEMSlamat Tahoen Baroe dan banjak redjeki! Foto: Inst. voor Taal-, Land- en Volkenkunde. 23

Tong Tong | 1969 | | pagina 23