O en IS» KLAPPER-SPAR FANTANSIE KALMPJES AAN (Vervolg SAMENSPRAAK) BUS, de somma van vijf guldens. Een loodzware vracht, wat? Verder in biljetten 20,van Brandligt en mij, elk een tientje voor het 60.000 fonds. Hoop dat alles goed overkomt in dit paketje. Ook nog een zalig kerstfeest en slamat tahun baru 1970 toegewenst voor allemaal. Beter te vroeg dan te laat zeg ik maar. B. T. W. Bosdijk K. Brandligt We pikken zo maar een willekeurige brief, hoor. Maar er zijn er meer dan U denkt, die zelfs een hele reis per trein ondernemen om hier een "centen vracht" voor de Bruine Bus af te ge ven. En b.v. een Omaatje in Heemstede die zelfs met een ouwe kous met cen ten op stap gaat! En zeg niet te gauw: "Ja-illah! Zo'n bus vol centen is nog niet eens vijf pop!" Want voor MIJ zegt deze bus, dat de spaarder elke dag, dag in dag uit telkens één keertje in gedachten bij Tong Tong is geweest en bij de vele taken, die Tong Tong zich stelt. En dat, weet je, dat is veel. Dat is in ge dachte-eenheden samen altijd meer dan in één keer denken vijf pop geven, ja of nee! En dan zijn er mensen die nooit een kik geven. En dan b.v. ineens 500, sturen voor "het in stand houden van Tong Tong met een vereniging van lezers a 1,per man per jaar". En met deze "idiote" storting (want wie stort er nu voor 500 jaar?!) denkt en doet deze zwijgende gever voor 500 man! Zulke lezers heb ik bij Tong Tong! Daar word je gewoon af en toe beroerd van, wiljewelgeloven? Er is natuurlijk ook wel critiek, al is die constructief bedoeld. B.v. van iemand die zich afvraagt waarom de Bruine Bus alleen wat doet voor GIKI en BOS en niet voor... noem maar op A welke andere groeperingen die ook goed doen. Men zegt dan: als U die groeperingen óók op de hulplijst van de Bruine Bus zet, komen er beslist meer giften binnen. Dit lijkt wel juist, maar pas als U op onze redactie zat en week in week uit brieven kreeg van de meest uiteen lopende instanties om onze lezers op te porren voor inzamelingen, en als U óók eens wist hoe enorm sterk die inzamelacties vaak al zijn met honder den werk-cellen in het hele land, die tienduizenden, honderdduizenden, ja zelfs millioenen ophalen, terwijl daar naast niemand spaart voor GIKI of BOS, dan begrijpt U misschien wel waarom wij op een gegeven ogenblik zeggen: omdat er niemand is die om deze adiks denkt, zullen wij het doen. Ook al omdat er directe menselijke banden zijn van hun kant naar ons toe. Zowel GIKI als méér Steurtjes dan U wel denkt hebben al heel lang telkens weer belangeloos iets voor ons ge daan. Houden van Tong Tong. Er is een adik-schap...geen inzamel-appa- raat voor onbekenden, maar recht streekse opbouw naar twee kanten toe. Tot slot: ook deze samenspraak wijst op het feit dat Tong Tong inderdaad menselijk is. Dat wil dus zeggen met gebreken en deugden. Met verdiensten en tekorten. Maar dat alleen een be grijpende broederschap maakt dat wij bij elkaar blijven en over tekorten en gebreken heen opbouwend werken kunnen. En dan is er nóg een eigenschap van de veelgeroemde menselijkheid, waar vermoedelijk heel weinig aan ge dacht is: weet U dat ook sterven men selijk is? Mag ik U als moedig mens uitnodigen om hierover ook t.a.v. een sterfelijke Tong Tong Uw gedachten eens op papier te zetten? Intussen, tot zover, en Saluut! T.R. Uit een warm land gekomen Stond er zo maar die klapperboom In zichzelf te dromen Van 't oude land en 't oude home. Naast hem was een spar Herrezen, Die voelde zich daar wonderlijk thuis, Wist dat hij van die reus niets had te vrezen, Die daar stond, als was het een abuis. Ze leerden elkaar kennen en waarderen, Groeiden door de jaren heen tot één, Maar eerst moesten ze van elkaar veel leren, Dat ging niet zonder ruzie en geween. Nu leven ze in vrede en groeien voort, En in elke kerst- of nieuwjaarsnacht, Als weer een nieuwe ochtend gloort, W ordt het grote wonder, een klapperkegel, gebracht. E.S.v.K. ACHTER DE ES PASRA Voor het geval U het niet kon raden (omdat de ondertekening van het stuk "Es Pasra, de lek kerste kou" in TT van 30 nov. weggesmolten was) wie die on vermoeibare ijs-eetster is ge weest: Lilian Ducelle. Als er dus onverteerbare dingen in haar es Sjanghai zitten, schrijf het haar! Beste Tjalie, Wat naar dat U even een ernstige waarschuwing hebt gekregen om het wat kalmpjes aan te doen! (Zie "Kort Bericht" in TT 1 dec.). Voor U zeker een heel moeilijke opdracht! Maar pro beer U er aan te houden, natuurlijk zullen alle Tong Tong abonnées graag genoegen nemen met allerlei uitstel van wat dan ook, nu wij weten dat U tijd en rust nodig heeft om te herstel len. v Van ganser harte wensen mijn man en ik, en ook onze dochters, die als in het oude Indië geboren anaks, nóg doller op dat goede lieve land zijn dan wij, wij allen wensen U een spoedig algeheel herstel toe en onze beste ge dachten gaan in dankbaarheid naar alles wat U steeds schrijft en doet, naar U toe! Hartelijke groeten van de familie Overdijkink. Goede wensen als deze zijn bij ho pen binnengekomen in soerats en te lefoons (kassian die dame aan onze telefoon!), waarvoor alle dank. Maar we zijn intussen rustig verder gegaan (dus niet meer informeren, ja?) en ho pen dat we met het nieuwe jaar weer flink kunnen "door beuken"! T.R. Keurig poseren voor een foto die eigenlijk heten moet: Blind vertrouwen! Want al deze kinderen WETEN dat ERGENS mensen helpen zullen! 6

Tong Tong | 1969 | | pagina 6