'S AVONDS VERMOEID NAAR BED? GEEN ENERGIE? Aktief VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kanvoor u de oplossing zijn. "DE SAPU-DJAGAD" BADHUIS CAPSULES Als u 's avonds oververmoeid bent, geen energie meer bezit, kan dat be tekenen, dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor de juiste bloedtoevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Neem daarom Aktief Capsules. Deze combineren hoge concentraties van tarwekiemen (de rijkste bron van groei"- en ,,energie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitaminerijke con centraties. Aktief Capsules zijn smaak loos, werken niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over de invloed van Aktief Capsules op uw energie en welzijn. Begin vandaag nog met Aktief Capsule^, Verkrijgbaar bij apo theker en drogist, 3,90 per kuur. Vervolg van Gombong"pag. 7 bij herhaling voor, dan zou "hun door hunne kameraden een door den korps- kommandant te bepalen getal rietsla gen op het vleeschachtige gedeelte des lichaams worden geappliceerd". Doch dgl. kastijdingen zouden steeds vergezeld dienen te gaan met "eene vermaning". In sommige gevallen zou zelfs het zakgeld worden ingehouden. Men speelde er bij het pupillen-corps niet mee. Gelukkig dat daarnaast ook vrien delijker woorden in het reglement voorkomen, die toch eventjes ontroe ren. Elke superieur moest zijn "pupil len vaderlijk behandelen, en steeds in dachtig zijn, dat het kinderen en meest allen weezen zijn, voor wie zij het ge mis van ouders zoo veel mogelijk moesten vergoeden". Deze woorden zijn ongetwijfeld alle lezers uit het hart gegrepen en hiermee besluit ik de be spreking van het reglement van een corps, dat naar veler getuigenis, voor de vroeger verwaarloosde Indische jeugd van grote betekenis is geweest. "Toen ik bijgaande foto in Tong Tong zag, doemden mijn jeugherinne- ringen weer voor me op: De "Sapu Djagad" was voor mij geen onbeken de. Ik ben een geboren Solonees en heb mijn jeugd in Solo doorgebracht op een "steenworp afstand" van het "hei lige" kanon de 'Sapu Djagad" (de be zem die de wereld wegvaagt). Als kind heb ik vaak gespeeld bij het kanon dat op de grote aloon-aloon staat. Wij hebben daar op de aloon- aloon gevoetbald, vliegers opgelaten en andere spelletjes gedaan en als wij moe waren gespeeld, rustten wij uit op de sokkel van de "Sapu-Djagad". De legende wil dat zij die hun hoofd in de loop van het kanon staken, het er niet meer uit konden trekken en dat zij die met de armen de loop konden omvatten, veel geluk en voorspoed kregen in het leven. Het laatste hebben wij vaak gepro beerd, doch wij als kleine jongens konden de loop van het kanon niet geheel omvatten. Voor wat betreft het hoofd steken in de loop, dat durfde geen van ons te wagen, bang als we waren dat wij onze hoofden er niet meer uit konden trekken. Elke "Malam djumahat" de avond van donderdag op vrijdag, werd er bij het kanon veel geofferd. Men Vertelde ook dat de "Sapu-Djagad" een paar vormde met het kanon in Batavia, de "Pak-Djagoer". A. G. Nemmers Voor de ingang van het badhuis stond een schreiend meisje. "Wat is er?" vroegen we, "ben je je dubbeltje kwijt?" Ze knikte met uithalende snik ken van "Ja!" En toen we "Och" zei den, zei het meisje: "Twee!" "Waar ben je ze kwijtgeraakt?" vroegen we, aanstalten makend om mee te helpen zoeken. "Me vriendinnetje hep ze af- gepak en in de put gegooid!" "De put?!?!" (waar vond je hier in hemels naam een put!) Nou ja, niets aan te doen. Dus: "Hier heb je twee duppies en ga nou maar gauw een douche ha len!" Meisje weg. Badhuismeester op. Verwijtend: "Waarom doet U dat? Eerst probeert ze mij tuk te hebben: d'r moeder komt zo dirèk; ik woon hter tegenover. En ze woont hier NIET tegenover. Ik ken alle kinderen hier in de buurt. En die moeder zie ik ook nog steeds niet ko men...!" Dus wij: "Sorry". Badmees ter, zuur: "Ik had er immers net zo goed zélf een gratis douche kunnen geven? Dat weet tóch niemand! Maar ik laat me toch niet bel "Ja", zeiden we gedwee, "zo vliegen we er telkens weer in. Nu eens is het dit meisje en dan weer een minister of een partijvoorzitter. Of de kruidenier of de slager, maar de pieneut zijn we telkens tóch! Laat het dan nou maar twee duppies wezen..." Badhuismeester grinnikt. Wij grinniken. Meisje werd schoon. En dat laatste is after all de hoofdzaak! T.R. "De domme vindt altijd een uitvlucht, de verstandige een uitweg". 19 De 'Sapu Djagad" (die de wereld wegvaagt)een van de kanonnen bij de Solose kraton.

Tong Tong | 1970 | | pagina 19