WIE! VERLANGD WORDT... Bij het heengaan van "MAC" Directie en Commissarissen van de Publiciteits- en Handelmaatschappij Tong Tong N.V. willen overgaan tot het-'aanstellen van een Commerciële Adjunct-Directeur Verlangd wordt ruime commerciële ervaring en leidinggevende capaciteiten. Geboden wordt een positie die veel voldoening kan geven met een beloning afhankelijk van de bereikte resultaten. Brieven worden gaarne tegemoet gezien op het adres Prins Mauritslaan 36, 's-Gravenhage. De advertentie hiernaast is heus echt. Werd opgesteld door onze advi seurs op zoek naar een leidende kracht voor ons Tijdschrift (en bijkomende Toko en Boekhandel). Om Tjalie een beetje te helpen. Wij zouden een redactioneel aanmoe- digertje schrijven bij deze advertentie in onze eigen stijl. Ja, maar wat moeten we zeggen en wét moeten we allemaal eisen (vooral als we niet veel te bieden hebben)? Want we hebben aan de ene kant nooit genoeg te vragen, maar aan de andere kant zijn onze verlangens eigenlijk zo eenvoudig en zo weinig. We zoeken iemand die er gewoon weg in de verste verte niet over piekert om te toenggoe mati, zelfs al wordt de Indische groep al zo'n beetje be schouwd als ampir mati, maar elke nieu we start ziet als "Nieuw Leven". Die gewend is zijn eigen gang te gaan en dit beschouwt als zijn mooiste vrijheid, nieuwe plannen kan opzetten en uitwerken, zijn eigen tempo bepaalt maar gewend is zijn werk goed en af te doen. Veel zelf aan kan en niet voor elk klusje een aparte kracht moet heb ben. Niet al te veel "basis-salaris" eist, maar een vrij werkterrein voor zich heeft om zelf te ontginnen, en dan ge rust een flink percentage voor zichzelf kan bedingen, maar het ook DOET. We zoeken gewoon het type "de ouwe planter of ondernemer in Indië"als hij nog bestaat. Grote werk-vrijheden, maar een personaadje (mag bést ook een vrouw zijn!), van wie je weet: "Laat die maar in z'n eentje pionieren! Dat komt fijn voor mekaar!" Moet liever toch in Den Haag of vlak er tegenaan wonen. Kom eens praten bij Tjalie. vervolg: "Komedie Poeter" ver en probeer niet te veel. En wacht tot er weer napas in m'n ribbekassie zit om weer te hollen en te toeteren, ja lui? Tussen twee haakjes: dit klinkt een beetje zielig en zo, maar zoiets gebeurt overal in Nederland veel vaker dan je wel denkt. Met b.v. huisvrouwen die al bek- en bek-af zijn van atoeren en atoeren en atoeren: de vaat doen, bed den opmaken, boodschappen doen, op ruimen, ajo maar door. Die gaan toch ook niet zes maanden naar Mallorca, toch? Ontzie ze af en toe een beetje. Heb een beetje geduld, en dan gaat alles straks weer goed, ja? De komende maanden dus zónder tjerita bij de voorplaat, en misschien af en toe een bijschriftje, ja, en voor lopig op deze plaats: "tot ziens!" Tjalie Robinson TWEE ORANJEVERJAARDAGEN Op 19 januari viert Prinses Margriet haar verjaardag. Geboren in de donke re oorlogsdagen, neemt de "Margriet van onze prinsessen" een bijzonder warme plaats in ons aller hart in. De 31e van dezelfde maand nog een Oranjeverjaardag: die van onze kroon prinses, Prinses Beatrix. Haar verjaardag zal steeds weer het enthousiasme en vreugde in de herin nering roepen van ieder die dit mee maakte, waarmee indertijd in Indië haar geboorte allerwegen werd gevierd. Beide prinsessen bieden wij hierbij on ze eerbiedige en welgemeende geluk wensen aan. Mogen zij deze dag nog vele malen temidden van de Koninklijke familie in geluk en voorspoed ge denken! GOED NIEUWS UIT SURABAIA Onze boekenzendingen naar de GIKI ln Surabaja gaan erg goed; tot nog toe wer den HÓNDERDEN zendingen ontvangen! Te veel om te registreren in Tong Tong; ook al omdat er zoveel NN's bij zijn. Maar kunt U nagaan hoe trots wij zijn bij Tong Tong? Eerst jaren lang NIETS en wél veel gemopper op "al die diefstallen"! Nu géén gemopper meer, maar een stroom van tastbare vriendschapsbewijzen. That is very good! Wie vooral gnuift is natuurlijk postbezor ger Mardjono (zie TT van 15 nov. pag. 10), die voor elke aangetekende postbezorging extra bezorgloon toucheert ("Hoera!" voor de kinderen thuis!). Trouwens op de afde ling Expeditie van het hoofdpostkantoor in de Krokodillenstad heeft men er ook schik in en wijdt extra zorg aan de bestellingen voor de GIKI, waarvoor we dus de chef van die dienst een apart briefje stuurden. U ziet: één kleine moeite maar, en VRIENDSCHAPPEN springen open als bloemknoppen! De dag vóór Kerstmis stierf hij vrij plotseling en nog vrij jong: op 49- jarige leeftijd. Vooral als "de man van kokkie's rijstwinkel" (Slotermeer; Am sterdam) hebben duizenden Indisch- gasten hem gekend, Mac Wijnberg, op geruimd, gezellig, vriendelijk. Maar ook een goed zakenman die een steeds sterker bedrijf opbouwde. Toen hij vlak na een reis naar Indonesië ziek werd, maakte een foutieve diagnose dat hem de juiste geneeswijze onthouden werd: hij had "gewone blindedarmont steking" en niet, vér gezocht, paraty- phus! Maar de fout werd fataal... Een wel zeer bittere "vergissing" die nochtans t.a.v. veel Indischgasten op velerlei terreinen vaak gemaakt wordt: Alleen de oudste oud-gasten zullen de nieuwe prins in het Koninklijke Huis "lichtelijk beduusd" verwelkomd heb ben. Want voor velen hunner zijn de lange jaren nog niet vergeten dat het voortbestaan van het Oranjehuis "aan een zijden draadje hing" met maar één prinses!... En nu niet alleen vier Prinsessen in de generatie na Koningin Juliana, maar zelfs al vijf Prinsen in de daarop vol gende generatie! Want ook de jongste Prins, Bernhard Lucas Emanuel, is na tuurlijk met warme vreugde begroet. De eerste stappen in een Oranje-toekomst zijn verzekerd! Wees in geen enkele zaak te vroeg ontmoedigd of zonder hoop. Zolang er nog zoveel duizenden Indischgasten bestaan, kan ook de geest van Tong Tong opnieuw ontwaken en tot nieuwe bloei komen! van veel ongewone gedragingen zoekt men veel te gauw een "verborgen oor zaak" in ons Indische verleden. Hoe worden niet vaak Indischgasten beoor deeld of veroordeeld op gedragingen die geweten worden aan ons "kolo niaal verleden"! Het kan carrières kos ten en het heeft menig leven hier no deloos verbitterd. Verkeerde diagnoses veroorzaken veel leed in het menselijk leven. Het wordt ons wel érg duidelijk door dit plotselinge overlijden van Wijnberg, die véél meer was dan winkelier of toko houder alleen: een vriend en in al zijn eenvoud door-en-door een Indischman van het gemoedelijke en toch solide soort. Van wie je op het laatst auto matisch gaat denken: "Wie zó goed vaart, vaart zeker nog vele jaren voort!" en dan maakt het "Lot" een vergis sing... We wensen de nabestaanden van Mac alle moed en rustig beraad toe in de komende, moeilijke jaren. 3

Tong Tong | 1970 | | pagina 3