HERINNERING AAN AMBON ...'s Middags zaten we meestal boven op het bastion, te kijken naar de baai tot zonsondergang... Hierboven de poort van het fort Nieuw-Vicloria in Amboina, een van de oudste compagnies vestingen in de Molukken. Chris en ik waren pas getrouwd en zaten toen in Djokja. Op 24 januari 1930 kwam Chris thuis met het bericht dat hij overgeplaatst werd naar het Garnizoens Bataljon der Molukken te Amboina, waar we op 5 maart 1930 aankwamen. Wij bleven alleen zes maanden daar om dan weer naar een van de posten overgeplaatst te worden. De eerste tijd in Ambon was alles voor mij vreemd, voor de Ambonezen was ik bang, want als ze praten leek het alsof ze met elkaar twistten, dus hield ik mij op een afstand. Later be greep ik dat het zo hun manier van spreken is, en leerden we ook hun taal en gewoonten kennen. Omdat er nog geen dienstwoning voor ons was, kregen we voorlopig een boedjang kamer in het kampement, waar ik steeds binnen moest blijven, daar Chris niet wou hebben dat ik me met de andere tangsi-bewoners be moeide. Toch bestudeerde ik ze van uit mijn voorgalerij als de vrouwen en kinderen na het signaal afslag naar hun chambrees gingen. Op het laatst kende ik alle signalen, vanaf de re veille tot aan lampen uit. Soms ging ik stilletjes langs de vrouwenloods wandelen, de vrouwen groetten me met een slamet pagi, en dan hoorde ik de kinderen vrolijk spe len of geschrei van de babies in de boei-boei, een soort wieg van een sa rong gehangen aan een veer, die dan door de moeder van de baby op en neer bewogen werd. Maar wat ik het leukste vond, je rook allerlei smakelijke geuren van de gerechten die de vrouwen aan het koken waren. Zo leerde ik verschillen- gerechten kennen die ik nog nooit had geproefd. Ik vond het lekkerst van de Menadonezen, hun saoed, tina rasa, en ritja-ritja. Een keertje gaven ze mij boeboer Menado, het leek op een rat jetoe, van rijstepap met groenten er door gemengd, maar het smaakte heer lijk met sambel tomaat en gereh. 's- Middags zaten we meestal boven op het bastion, te kijken naar de baai tot zonsondergang, wat was het prach tig, soms zagen we een K.P.M.-er de baai binnen stomen, en de volgende dag kreeg ik dan post van Java. We hadden enige foto's gemaakt, waarvan één met het zwembad achter het fort, die hadden we van boven opgenomen. Het was een afgerasterd gedeelte in de baai, met kleedkamers enz. Op een van de kaarten is de ingang tot het zwembad te zien naast die waringin- boom, de andere waringin met een visfuik en achter een gouvernements stomer, staat meer naar links op een andere plaats. Van het fort bestaat die mooie poort niet meer, dit heb ik mij laten vertellen door mensen die er na de oorlog geweest zijn. Die stond met het front aan de baai zijde. Van Ambon werd Chris naar Piroe overgeplaatst, op het eiland Ceram. Ook daar waren we niet lang geble ven en werd Chris naar een van de buitenposten gedetacheerd, Honitetoe, waar we een leuke tijd hebben gehad. Koningin Wilhelmina's verjaardagen waren altijd grote feesten in Ambon. De Ambonezen waren erg koningsge zind, in bijna ieder huis, zelfs in de diepste goenoengs prijkte altijd een portret van de Koningin en ze waren er erg trots op, terwijl ik dat in Hol land bij haar eigen volk mis. Nadat de vorige commandant, de luitenant L. P. E. Kloprogge met verlof naar Holland ging werd Chris door de toen nog Overste Bajetto tot Plaatse lijk Militair Commandant benoemd. Met de koninginsfeesten werden we heel vroeg gewekt met het Wilhelmus. Van verschillende kampongs kwamen ze een voor een voor ons huis met hun radja aan het hoofd het Wilhelmus op hun fluit-orkest blazen. De muziek was fantastisch, ze floten vierstemmig en zuiver. Daarna wensten ze ons geluk met de verjaardag van Hare Majesteit, en wij maar handen drukken. Op de kleinste foto is de poort met aan weerskanten een schilderhuisje naar het kampement, en boven stond de Commandants woning, opgetrokken van gaba- gaba, dit zijn de stelen van de sagoepalmbladeren, het dak is van atap. Het lijkt zo armzalig, maar het hele kampement was van dat materi aal. We hadden daar een prettige tijd gehad, totdat Chris met verlof naar Java terug ging. Hij wou eigenlijk nog langer daar blijven, maar ik wou graag mijn familie terugzien na zo'n lange tijd. Hoewel Chris streng was voor zijn manschappen en de strappans wa ren ze allen bedroefd toen we weg gingen. Een gestrafte had hij zelfs ro tanslagen moeten geven omdat hij trachtte te ontvluchten, maar later had die kerel spijt, dat hij Chris in moeilijk heden had gebracht, want daar op de posten geen koelies te krijgen waren, kregen we van het civiel gestraften, om het zware werk te doen. Meestal waren het zwaar gestraften met 18 tot 20 jaar straf, moordenaars, maar ze waren allemaal goed voor ons. Chris ging vaak jagen en nam dan een strap- pan mee, die liet hij zelfs een geweer dragen, maar nooit gebeurde er iets. Als Chris hem niet meenaam, kwam hij mij vragen of Chris boos op hem was, en waarom hij niet mee mocht. Toen we zouden vertrekken stonden ze allen voor de poort ons slamet dja- lan toe te wensen, en tot heel ver hoorden we hun "amato" en zagen we BELASTINGVRIJE KAPITAALSVORMING MET VERZEKERING reeds mogelijk v.a. f 25,p. maand. Vraagt geheel vrijblijvend bezoek, djangan maloel Tevens zijn wij gespecialiseerd in Levens- en Beleggingsverzekeringen, Lijfrenten, Studie- en Kinderverzekeringen. Beleggingen (Mutual Funds). Wij ver tegenwoordigen de meest vooraanstaande Nederl. en Buitenl. Maatschappijen. Ook zoeken wij medewerkers (bijv. Gepensionneerden), die van ons hulp en een grondige opleiding ontvangen. Alg. Assurantiebedrijf SELECTA, Gr. Hertoginnelaan 136, Den Haag, Tel. 63 14 82 8

Tong Tong | 1970 | | pagina 8