cAltijd ryót waóóen^ VERSJES UIT PADANG Rijst voor de Bruid Van een scherpziende huisvader kregen we het volgende advies plus uitleg over rijst en rijst wassen. Goed lezen huisvrouwen! Bij aankoop van rijst weten vele huisvrouwen niet, dat er "schone" en "vuile" rijst op de markt wordt ge bracht. Wie uit Indië komt weet dat de rijst daar, evenals de rijst uit Thailand "schoon" wordt verkocht, d.w.z. in te genstelling tot de Amerikaanse rijst niet voorzien van d.d.d. of andere chemica liën tegen bederf. Deze "bevuilde" rijst uit de USA heeft natuurlijk het voor deel dat er geen rijstkevertjes of an dere oorzaken van bederf mogelijk zijn. Nadeel is echter dat de d.d.d. op de beras op lange termijn schadelijk voor de consumptie kan zijn. Deze rijst moet dus goed worden gewassen. Mocht U het idee hebben dat U door dit wassen het zo belang rijke zilvervlies beschadigt, weest U ervan verzekerd dat dit er niet meer op zit, evenmin trouwens op die mooie witte Aziatische (Indische) rijst, want ook die werd altijd gepolijst. Zilver vliesrijst is grauw en wordt altijd onder speciale vermelding als zodanig ver kocht. En zo komt het dat U misschien ook ongewassen "bevuilde" rijst buiten in een restaurant eet. Daar kunt U niets aan doen, maar beperk die kans op het binnenkrijgen van schadelijke stof fen en was in ieder geval thuis alle rijst. De voedzaamheid blijft gelijk, en schone rijst smaakt ook veel beter! Nu nog iets over de ongekookte lontong, U weet wel die zakjes ten dele gevuld met rijst, die U zelf moet opkoken? Die rijst is beslist NIET ge wassen, kan eenvoudig niet, want die zou beschimmelen. Dus: kook uw lon tong zelf. U kunt die kant-en-klaar zakjes natuurlijk gebruiken, maar dan even in een pan water houden en om schudden. Maar nogmaals: was voor alle zeker heid altijd uw beras zoals U het in brikant. Daar kon ik niet doorkomen, want daar stonden 1183 mannen met een bierglas in de hand en schuim om de lippen te keuren. Toen maar door een zijdeur af. Wat een wereld, wat een wereld! De ene helft gaat ten onder aan te weinig voedsel (omdat het er domweg niet is) de andere helft aan teveel, omdat het automatisch, snel en in te grote hoe veelheden tegelijk gemaakt en gecon sumeerd wordt. De deur is stroef en zwaar en bui ten staat een onverwacht dikke laag ijzel. Met de eerste stap ga ik languit onderuit. Horééééé! Lilian Ducelle Indië gewend was. Juist hier! D. J. Kloesmeyer N.B. Was alles voor U het in de mond stopt of wilt bereiden. Niet alleen groenten en vruchten( ik was zelfs ap pels en peren met gloeiend water!) maar ook vlees. Het gezegde dat vlees beter smaakt als het ongewas sen is, laat ik voor wat het waard is, maar ik prefereer grondig gewassen biefstuk, karbonade etc. Al was het alleen om al dat pyriet (maakt vlees zo bedriegelijk mooi rood) eraf te krijgen. Pyriet is schadelijk voor ons bloed. Bovendien ben ik in Holland viezer van een heleboel dingen geworden, dan ik ooit in Indië was. Als meisje- uit-lndië zult U direct begrijpen dat ik sceptisch tegenover de hygiëne hier sta, zolang men de botol tjebok niet weet te gebruiken. Hoef U ook niet te vertellen wat door m'n hoofd gaat als ik bakker, slager, belegde broodjes verkopers, alles met de hand zie pak ken. Misschien gaat de theorie die zegt dat de zon in Indië alle schadelijke bacterieën doodt, ook op voor de kou de hier, ik blijf liever aan de veilige kant. Alles wassen maar! L.D. En hopen dat het leidingwater be trouwbaar blijft, in hemelsnaam! Mijn dikke kokkie was er trots op, dat ze een Hollands liedje kende. Ze liet het op verzoek graag horen: Trijn troet Pakkesoet (varkenssnoet) Vrouw, waar is jouw man? Mijn man di Gollan, Proet penoeh ketan! Padangs versje, dat opgezegd wordt als een baby een windje laat: Pang pang poei Keladi oewo oewo Sia te kentoei Di tambah radja toewo. Als een baby niest, zingt een Pa- dangse moeder: Hoeri paras Lekas besar! Jammer genoeg ben ik de twee mid delste regels kwijt. Wie herinnert ze zich nog? H. Nolen Ik heb hier in Australië al zo dikwijls een bruiloft meegemaakt waarbij 't bruidspaar (mijn kinderen inbegrepen) op het punt van vertrek voor de hu welijksreis, wordt nagestrooid met rijst (beras). Met luid gejuich en hoerageroep wordt hen met gulle hand de kostbare rijst nageworpen. Ik zeg "kostbare" omdat voor mijn gevoel de rijst nog altijd een kostbaar iets betekent. Hier in Australië kost die maar 15 cent 't pond, de heel goede kwaliteit, dus erg goedkoop in "geld". Zelf doe ik er niet aan mee een greep te doen in de rijstzak of schaal, 't Is net of ik het niet kan, alsof iets mij tegenhoudt, mij verbiedt. Ik denk terug aan Indië tij dens de bezettingsjaren en vlak erna, toen elk hapje rijst van zoveel waarde was. Menigeen kreeg er slapeloze nachten en grijze haren van bij het enorme tekort aan beras voor het gezin. Alle andere prijzen stegen immers als de rijst duurder werd? De rijst be paalde de prijzen. En in datzelfde rijst land is immers nog steeds gebrek aan rijst, wordt nog steeds honger gele den... Als de bruid wordt nagestrooid met rijst kan ik alleen maar toekijken. Erg overdreven? Niemand kent mijn gedachten, ik praat er met niemand over, babbel en lach mee met de andere gasten. Maar ik moest me toch even uiten, dus aan Tong Tong maar. Misschien is er wel een lezer die met me mee denkt en voelt... Lieve bruidskinderen, dat jullie nooit gebrek aan rijst mogen hebben! Emelie Baumer, Granville, N.S.W. Hier Emelie, ikke denk net als jij. Er is ons altijd geleerd elk beraskorreltje dat buiten de gentong viel bij het uit scheppen op te rapen. Krrrr- krrrr-krrrr en de kippen kwamen al aangerend. Er ging bij ons ook geen rijst verloren. Sial. Maar die rijststrooierij, hoe sajang we het ook vinden Emelie, heeft een diepere, brede betekenis. Rijst is hier symbool voor het geluk, dat men over de hoofden van het bruidspaar uit strooit. Overal in Azië kent men het brengen van offers, ook in arme landen waar het kostbare en kostelijke voed sel in onze Westerse ogen misschien een beter doel had kunnen dienen. Voor het geluk van de jonge mensen is geen offer groot en kostbaar ge noeg, zo moet je het misschien zien van die rijst. Maar ik heb hetzelfde gevoel ook en kan het me zo goed indenken. Aan de andere kant, toch wel mooi dat de Westerling een Oosters symbool heeft geadopteerd. Stel je je voor dat de jongelui met aardappels werden beko geld. Zelfs al zouden het van die klei ne nieuwe zijn! Lilian Ducelle 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13