S-ruit OORDEEL Mei NECTAR - miljard sterk zullen zijn, en in 2016: 14 miljard. Thor Heyerdahl stelde in zijn schip "Ra" vast, dat zelfs de Atlantische Oceaan nu al machtig aan het ver vuilen is (Time, 15 aug.). Weet je, Tjalie, waarom mijn vrouw en ik ons hier in Tunesië nog enigszins senang kunnen voelen, ondanks het feit dat men Tunesië (21/2 maal Neder land met maar 41/2 miljoen inwoners) al aan overbevolking toe zou kunnen noemen? (weinig middelen van be staan). Omdat hier nog iéts te vinden is van de ruimte, met die grootse Sa hara naast de deur, en van de tijd voor beschouwelijkheid, waar zulken als wij blijkbaar behoefte aan hebben. In dit zogenaamd onderontwikkelde land voelen wij ons meer op ons gemak, dan in ons eigen vaderlandje, dat wij steeds meer overgecultiveerd en a- gressief progressief vinden. Hier zou ik misschien nog een steen tje kunnen bijdragen aan het schaffen van leefruimte door 't leefbaar maken van de woestijn. In Nederland zou ik vast niet meer mee durven praten over de ruimtelijke ordening, dat verschrik kelijk gecompliceerde probleem dat onze Prins Claus terecht zo belangrijk vindt. Maar dat neemt niet weg, dat we jou nog vele jaren vruchtbaar werk toewensen. Ir. E. J. van Alphen de Veer Tunesië Naschrift v. d. Redactie. Deze brief werd nog gevolgd door een andere, waarin de schrijver nóg een paar han denvol statistische gegevens over dit onderwerp uit zijn mouw schudde. Ken nelijk wordt er in de pers vrij regel matig en uitvoerig geschreven over de onrustbarende verontreiniging van on ze biosfeer, maar maalt het grote pu bliek er niet om, zelfs al ziet men het leven bedreigd van zijn kinderen en kleinkinderen! En met de nieuwe verkiezingen voor de deur heeft geen enkele politieke partij ook maar in één programmapunt aandacht voor dit monsterlijke gevaar, en rollen rechtse, linkse en liberale politici grommend, bijtend en trappend over elkaar heen, terwijl Jan Publiek schijnbaar alleen geinteresseerd schijnt in méér eten en méér sex! Wat is toch eigenlijk precies "Be schaving"? Veel mensen oordelen nu over Tong Tong. En nog steeds zullen veel men sen over vijftig jaar over Tong Tong oordelen. Zoals altijd: het goede oor deel zal de verkeerde oordelen over leven. Het is onze overtuiging dat méér goede oordelen zullen overleven dan men nu kan inzien. De maand september is bij uitstek de manggamaand. Ik was er vorig jaar weer en ik beken gesmuld te hebben van de verschillende soorten zoals daar zijn o.a. de madoe, golek, goerih, maar vooral van de edelste van alle maal, de trots van Djatim (Djawa Ti- mur) de mangga aroem manis. Het aanbod was groot, de prijs zeer redelijk, De pasars van Soerabaja t.w. Kepoetran, Genteng en Pabean puilden bij wijze van spreken uit van deze fruit- soort. Wat was het heerlijk om na vele, vele lange jaren weer eens door deze pasars te nglentjer, fototoestel om de nek, hier in het Javaans een praatje makend, daar een kiekje schietend. Overal vriendelijke mensen. Fruitsoor- ten? Wat wilt U dat ik opnoem. Djoe- wet en pala bliendjo en nangka, tomaten en djamboe aer-monjet-en bi- dji, apokat (jonge jonge) en sawo ma- nila en papaja en siwalan en ga zo maar een poosje door. Het was er alle maal in grote hoeveelheden en naar onze begrippen zeer goedkoop. Oost-Java's trots nummero 2 is de blèwah met direct daarna een groene vrucht met een koel, zoet, vlammend rood hart: de semangka. Heb me er ongaans aan gegeten. Sorry luitjes, maar ik kon er niet genoeg van krijgen. Rijdend van Soerabaja naar Malang te beginnen ongeveer bij Waroe zie je aan de kant van de weg onder een bamboe afdakje of zomaar in de scha duw van een asemboom (ze staan er nog steeds de stokoude knoestige asems) de verkopers met hun stapels (herhaal stapels) semangka, blèwah en degan (ik zeg maar altijd degan omdat ik niet wennen kan aan het woord kokosnoot). Wat de semangka kost? 20 Rp. d.i. 20 cent per kilo en ik kan U verzekeren dat er een hoop semangka in een kilo gaat. En keuring is toege staan. Bekloppen en nog eens beklop pen en een stukje laten uitsnijden of het hart wel vlammend rood is. Op de pasar in Lawang kocht ik voor de kapitale som van drie dubbeltjes drie stuks zuurzak. Of is het nou zure zakken, dat weet ik echt niet, wel dat het een van mijn lievelingsvruchten is. Groot en zwaar. Ik heb ze gewoon ge schild, gewoon pitten er uit gewoon in de ijskast gedaan, gewoon met suiker natuurlijk en toen gewoon het bekende engeltje op m'n tong laten rokken en rollen. Boekan main rasanja! Pisang! Hoor nou eens, hoeveel soorten wilt U hebben dat ik opnoem. De eerste dag dat ik in Soerabaja was kreeg ik een bord (het was een DIEP bord, dus ken veel drin) kolak pisang radjaNah, nah, nahU heeft wel eens iets gelezen ja over nectar, go dendrank en ambrozijn, godenspijs, nou maar dit was kolak pisang radja en dat is beide: én godendrank én godenspijs! Santen en goela djawa en goed rijpe pisang en een kookkunstenares die ko lak KAN MAKEN. (Grietje Siwy, het was ENORM). Wat nog meer? Singapore: Uitmun tende ramboetans en langsep. Djakarta: Veel djamboe bidji en een geweldig aanbod van sawo manila. Beide vruchtsoorten hebben mijn sym pathie niet. Sorry. Bogor: Voor de ingang van 's Lands Plantentuin: Prachtige ananas. Heerlijk! Ajo, we gaan maar weer naar Djatim. Probolinggo: Schitterende mangga aroem manis. (Moet je mijn dia zien "Verkoopster met overvolle manden TROTS VAN OOST JAVA). Wendit: Nangka. Selecta: tot mijn verbazing veel appels (I). De djeroek cultuur schijnt naar de knoppen te zijn. Dood- en doodjammer! Lebaksari: Apokat. Bali: Djeroeks en de slangen vrucht (vanwege de schubben) de sa- lak. De manggistans waren nog niet rijp. Wat is dat een mooie boom hè, een manggis. En dat was mijne dames en heren een verhaaltje over het fruit dat ik na lange jaren van afwezigheid weer heb mogen nuttigen. Niet alleen dus een weerzien maar ook een weerproeven. Ik heb veel dia's gemaakt van verko pers en verkoopsters bij hun fruitstal- letjes. Met mangga's en gele papaja en de groene vrucht met het rode vlam mende hart de semangka, de djamboe aer en tomaten en ook van een klap perboom, een gading met vruchten er aan..minstens 150..fantastisch..deze dia nam ik in Den Pasar, Bali... G. H. Bartman Vel geen hard oordeel over een ander, voordat je zelf zijn ervaring hebt door gemaakt. K.M.G. oeosp Ziherm MedaOU Dm Haag 1885 1902 Gouda MaiaUU Dm Haag 1913 essence maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier of rechtstreeks aan Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Wagenstraat 129 Den Haag. 15

Tong Tong | 1970 | | pagina 15