Moet U wat kopen? Altijdjook even denken aan'de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! OUDE KLEREN, WAARHEEN? WIJ VERGETEN INDIË NIET! VOOR MILDE GEVERS Natuurlijk doe ik mee... De meesten van ons zijn opgegroeid in een tijd en in een omgeving waar elk bezit zijn waarde dubbel opbracht. Aan weggooien werd er niet gedaan, lege blikken, flessen waren of bruik baar of brachten rombengan-centjes op, kleren, schoeisel werden tot op de draad afgedragen door de laatste ei genaar. Die tijd is voorgoed voorbij, we kun nen blijven herinneren en jammeren over wat veel beter was toen en daar, Hier en Nu draait alles om geld. Biafra, Kanker, Rheuma, Asthmabestrijding, Bio, Rode Kruis, Leger des Heils of Memisa, ze hebben geld nodig om te kopen wat nodig is: voedsel, medicij nen, kleren, werkkracht. Meer geld, meer hulp. Girootje uitschrijven, geld in de bus, klaar. En wat moeten wij dan met onze kelders en zolders vol ouwe kleren? Hebben we niet zelf gezien de vrese lijke armoede in Brazilië, Peru, in vele geteisterde gebieden, in Indonesië? U moet eens kijken naar de maga zijnen van het Rode Kruis, Leger des Heils, ja zelfs in de opslagruimte van de Bond van Oud Steurtjes. Enorme hoeveelheden die op verzending wach ten! Er wórdt verzonden. 1 Kubieke meter barang kost (met een speciaal tarief) 500,Er is nog geen transport maatschappij, vliegtuig, boot- of trein gevonden die zo filantropisch is dat er geregeld ruimte beschikbaar is voor gratis transport. Het kan gewoon niet. Alleen met geld kan er verzonden wor den. En omdat het geld kost worden liever alleen 100% bruikbare artikelen verzonden. Dat betekent uitzoeken, sorteren en vaak ook nog reinigen en repareren. Wie doen dat? Of betaalde krachten, of b.v. in het geval van de B.O.S. altijd weer een of twee dezelfde per sonen. Het "alles is bruikbaar" is wel een rekbaar begrip, maar er zijn gren zen. Wat doet men op Java met hoog gehakte gevoerde laarzen (versleten bovendien) totaal uit de vorm geraak te strapless beha's en getèmbelde on derjurken. En wat met strooien dames hoedjes, afgesleten pantoffels en slier ten afgeknipte rokzomen? En lege lijm- potjes en verroeste paperclips? Als men zou beseffen dat voor der gelijke waardeloze dingen, tientallen guldens vrachtkosten betaald moeten worden, dan zouden zulke artikelen nooit weggegeven zijn. Want U kunt er van op aan, noch het Leger des Heils, noch het Rode Kruis, noch de B.O.S. zullen die wegsturen. Er moet praktsch worden beslist en omdat vele (overigens lieve) mensen het niet kunnen, heeft men gezegd: geef geld, anders niet. Wat U met uw oude kleren moet doen? Kritisch sorteren, praktisch den- Ook Indië bracht tienduizenden offers in de lie Wereldoorlog. Vergeet ze niet! STORT OP GIRO 253.000 - COMITÉ 15 AUGUSTUS 1970, VIVIENSTR. 68, DEN HAAG. ken en in het geval van Bond van Oud Steurtjes en de G.I.K.I. ZELF uw pak jes verzenden. De B.O.S. en Tong Tong worden nog steeds overstelpt met dozen vol oude kleren. Maar ondanks al uw goede bedoelingen verzenden we die 6 kilo zware winterjas en de bergschoenen niet. Wel die stukken sterk spreien- goed, flinke stukken japonstof, katoe nen blouses en rokken, restanten ga ren en wol, heerlijk opvouwbaar en licht materiaal om de openingen in zo'n pakket vol te stouwen. Van een dame kregen we eens een groot pakket met kindergoed. In haar vrije tijd had ze van restjes goed, (ze kocht graag cou ponnetjes op, vertelde ze) eenvoudige, degelijke hansopjes en hemdjes ge maakt. Het was een genot dat pak te verzenden, een doos vol bruikbaarheid en elke cent porto dubbel en dwars waard! Er is véél nodig en er mag dus veel gegeven worden. Maar geeft U niet "maar raak" of omdat U "het sajang vindt om weg te gooien en er toch mee zit". U kunt zoveel zegen, zoveel ge luk schenken als U met een beetje aandacht en begrip te werk gaat. Dat girootje voor Fonds 60.000, hoe klein het bedrag, zit altijd wel goed. Maar wilt U goederen kwijt, noteert U dan deze adressen? JAJASAN Pa van der Steur Matraman 77, Djakarta, Indonesia JAJASAN G.I.K.I. Foundation djalan Pemoeda 64, Surabaja, Indone sia. Geen kleren of andere barang sturen naar de B.O.S. of Tong Tong in Den Haag. Onze kelders zitten vol en noch het Rode Kruis noch Leger des Heils kunnen ons ervan afhelpen! Lilian Ducelle Hierbij een karakteristieke reactie op de oproep voor deelname aan de Her denking 15 augustus 1970 van de In dische gevallenen in de 11de Wereld oorlog. Wie "acte de presence" geeft, weet wat "noblesse oblige" betekent: adeldom (van geest) verplicht! Onze broeders en zusters sneuvelden 25 jaar geleden voor óns veilige bestaan nu! Wij mogen dit niet vergeten. Van het initiatief comité ken ik per soonlijk heel goed Ad Vrijburg en Guus Segond, tweedejaarsstudenten aan de Technische Hogeschool te Ban doeng, toen ik me medio 1923 liet in schrijven als eerstejaars. Eveneens tweedejaars waren: v.d. Eb, mijn naam genoot Go Dhiam Ing, Soetotó en Soekarno; verder Lies Odenthal, later getrouwd met collega Kist en als ir. werkzaam als docent bij de Zusters Ursulinen aan het Pieterspark, de ge- - broeders Sippel, Ong Sian Yoe, Oen Bo Hien, Lie Tjiong Hian, Tio Tien Bie, mijn medegroentjes Detiger (Tikoes), Apontoweil, Epke en niet te vergeten van Hardenberg en Joon, 1e en 2e praeses van het Bandoengsch Studen ten Corps (B.S.C.). Ad Vrijburg was de 3e praeses. Onder hem vond de viering plaats van het 1e lustrum (1924) van het B.S.C. Het Bandoengsch Studenten Corps no digde daarbij de studenten van de pas opgerichte Rechtshogeschool uit en ook de a.s. Indisch-artsen van Stovia vertegenwoordiger Bahder Djohan) en Nias (Soerabaja, vertegenwoordiger J. F. Ort). Door de Stovianen en Niassers ook te betrekken in de lustrumviering wil den we duidelijk maken, dat we erop rekenden dat Stovia en Nias spoedig zouden uitgroeien tot een volwaardige Medische faculteit tot heil van de stu dentenmaatschappij in ons geliefd In dië. Want steeds erger voelden we het eenzijdig karakter in ons studentenle ven. Het zou verfrissend werken als ook gesprekken werden gevoerd op een ander dan technisch terrein. In een gloedvolle redevoering sprak Bahdar Djohan zijn dank uit voor de mooie geste van het Bandoengsch Studenten Corps. Natuurlijk doe ik mee met de her denking op 15 aug. 1970 en zal als mijn gezondheid het toelaat op die dag in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag aanwezig zijn. Ir. L. H. Go i 9

Tong Tong | 1970 | | pagina 9