<~35ataviaóclie genoegenó in de twintiger jaren hotel ,ard|oena' *»o OJOUA O/iCo Komt U van BUITEN Den Haag sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Tante Bet, die reeds vele malen voor Tong Tong heeft geschreven, heeft haar herinneringen aan het leven in het Batavia van de twintiger jaren in ver schillende korte stukjes voor TongTong neergeschreven, welke wij in één op stel gecombineerd hierbij plaatsen. Aan Batavia bewaar ik de mooiste herinneringen. Deze dateren uit mijn bakvissentijd, toen mijn tweede broer mij overal mee naar toe nam ter ken nismaking. In deze herinneringen tre den die aan de Dierentuin wel op de voorgrond, omdat ik daar onnoemelijk vele malen gefuifd heb. Ik denk aan de K.W.S.-fuiven, die zo uitstekend ge organiseerd waren en die met de K. W.S.-mars begonnen als opening. Daarna volgde dan een klucht, die uit een of twee actes bestond. Tussendoor werden allerlei voordrachtjes gedaan en als clou van de avond was er de athletiek. Het dansen begon altijd pas tegen twaalf uur 's nachts en duurde tot het krieken van de dag. Dan waren er de ijsbals, die steeds tegen Sint Nicolaas werden gehouden. De kleine en de grote zaal waren in wintertooi gezet. Overal waren naakte takken aangebracht, beplakt met dotjes watten als sneeuwvlokken. Bij de in gang van de kleine zaal en waar deze in de grote overging, stonden ijsber gen, gevormd door grote ijsblokken, gerangschikt in pyramidevorm. In die ijsblokken bevonden zich bloemen, fruit en vis. Lampions, met kwistige hand aangebracht, verspreidden een zacht licht, honderdvoudig weerkaatst in al dat ijs. De sfeer was hierdoor wondermooi, sprookjesachtig! En daar omheen wervelden de dansenden op meeslepende muziek, allen gecostu- meerd. Wat een tijd! Dit kon alleen Batavia tempo doeloe ons bieden. In het Decapark zag ik het in die tijd beroemdste Russische ballet; boks wedstrijden van Jimmy Hanndon contra Jimmy Kick en van de Olivero's. De oudste van deze laatsten stierf drie dagen na knock-out te zijn geslagen. Ook films zag ik in Decapark. In de Bataviase schouwburg leerde ik de opera waarderen. Ik denk aan de Italiaanse opera's die ik voor het eerst in mijn jonge leven meemaakte. Minjon, Madame Butterfly, uitmuntend vertolkt door madame Lyda Betty, II Trovatore door madame Orelio Lauro met haar gouden stem. De operettes van Poldy Reiff, Ta Bouché en vele volksconcerten, gedirigeerd door de Ruiter Korver. En dan het Bataviaas toneelgezelschap, dat de Paria van Glodok en Dolle Hans zo prachtig op voerde. Ik denk aan de tram, "de dood op wielen", vanwege de vele dodelijke on gevallen. De tram, die mij vele malen bracht naar Pasar Ikan en later ook naar de aquariums. Dan doemt Pasar Baroe voor me op, en zie ik Toko de Zon van de ge broeders Tji Tjeng Bouw en verderop Tio Tek Hong met zijn Stamboel en Krontjong platenwinkel, die tevens fa brikant was. Welke rasechte Bataviaan kent zijn platen niet, beginnend met het bekende "Perbikinan olé Tio Tek Hong Batavia". Dan volgde verderop aan de rechterzijde de warme hoek, met zijn penetrante geurtjes die in je reukorganen drongen, als je in de Globe bioscoop zat te genieten van de tweelingen met Lilian Gish of van the Kid van Charlie Chaplin! Daar zag ik eerst de stille films en later de eer ste sprekende films met Al Johnson en de Showboat. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIINHIIII«llllllllllllllllll[IIIIIIIIIUIIIIIIIIIII!llllllinilllllll| Logeren in Den Haag? 1 dan natuurlijk bij 1 Moderne kamers, prima service, prettige s sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In M iedere kamer warm en koud stromend water. Vanaf f 20,per persoon per nacht. Gr. Hertoginnel. 205, tel. 070/39 03 24 Specifiek was de jaarlijkse Pasar Gambir. Een schitterend gebeuren, dat me altijd boeide door de feëerieke illu minatie, die de bouwstijl die ieder jaar weer anders was, zo voortreffelijk wist te accentueren. Een andere specialiteit van Batavia was de krontjong. Ik maakte het mee, toen we in Gang Klientjie woonden, dat bij een prachtige, met sterren be zaaide hemel, schone krontjongmuziek mijn oor trof. Stom verbaasd hoorden mijn zuster en ik onze naam telkens in lyrische bewoordingen genoemd worden. Ook vader was dit niet ont gaan en hij stond plotseling in onze kamer, om mogelijk onheil te verhin deren. De geurtjes en de "roep" van ver kopers, die hun waar venten, hadden hun eigen taal. Alleen de rasechte Ba taviaan kon ze thuis brengen. Vele leken op elkaar en onderscheidden zich alleen door kleine verschillen. Van alle lekkernijen vond ik de gado-gado Ba- tawie 't heerlijkste en het zoet-zure jonge fruit, Sjam Siti genaamd, genoten op 't heetst van de dag, als de on barmhartig schijnende zon voor alles wat leefde teveel werd. Deze laatste verkoper was een oude Chinees, even als de bamiman, die zich aankondigde met zijn tok-tok en een langgerekt bamieieh (met neusklank). Nog veel meer herinneringen heb ik, die ik niet alle kan neerschrijven. Dit wil ik er nog aan toevoegen. Batavia was in de twintiger jaren de parel van het Oosten, maar bovenal een oase voor elke vreemdeling. Bata via tempo doeloe, was een realiteit vol bruisend leven. Het driehonderdvijftig- jarig bestaan van Batavia maakt nie mand van ons mee, want Batavia zoals het toen was, is er niet meer. In mij blijft het leven, tot aan mijn dood. Tante Bet Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud polshorloges Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I 11

Tong Tong | 1970 | | pagina 11