TANGAN DINGIN ClOidoeri Radio Bolland HUISDIEREN IN INDIË Naar aanleiding van het ingezonden stukje van Mevr. v. d. Bosch in Tong Tong van 1 febr. j.l. wil ik er nog gaar ne het volgende aan toevoegen. Nu Widoeri, Bidoeri of Badoeri (Ca- lotropis gigantea of naverwante C. procera) ook in de Hollandse tuin kan groeien en bloeien (uit de beschrijving van Mevr. v. d. Bosch mag ik aan nemen dat ze winterhard is) zal het wel niet zo lang meer duren of men zal deze (één der mooiste strandplan- ten in Indonesië) eveneens in onze siertuinen aantreffen. Tot dusverre was ze algemeen bekend in tropische liefst droge en dorre gebieden van Azië en Afrika (tot zelfs op de rand van de woestijn), waar ze zowel aangeplant als in verwilderde toestand werd aan getroffen. Bij enige klein-landbouwers in de omgeving van Pasoeroean en Probolinggo zag ik hiervan destijds een vrij behoorlijke aanplant. Vooral op de dorre z.g.n. ranja minjak-gronden ge dijde ze voortreffelijk. Het zijdeachtige vruchtpluis werd evenals het gedroog de blad en schors aan Chinese hande laren verkocht. Vrijwel alles vèn de plant was bruik baar. Rumphius vertelt in één van zijn mededelingen dat in zijn tijd op Ambon de wortels beschouwd werden als één van de beste middelen tegen slangen beet door het kauwsel op de wond te binden en het sap te slikken. Voorts werd er uit de bast een zeer goede vezel bereid, die in Oost-Java voor het maken van visnetten gebruikt werd. Deze vezel was zeer duurzaam in zout water. Ook was ze uitermate geschikt voor papierbereiding. Verder vermeldde Jasper in zijn werk "Geneeskrachtige planten" en Mevr. Kloppenburg in haar "Kruidenboek" dat 't melksap gedrup peld werd rondom puisten, die niet wilden doorbreken, terwijl deze giftige vloeistof verder in ruime zin in de inlandse geneeskunde werd toegepast. Rumphius gaf nog aan dat enige drup pels hiervan koemelk deed stremmen en in de oren gedruppeld hardhorig heid deed afnemen. Eveneens komen de bladeren in de inheemse medicijn- handel voor, o.a. in de Vorstenlanden onder de naam van gedong sidagoeri of tjapla. Volgens de Qlercq dienen ze voor het verdrijven van jeuk, vooral die, welke door kinderpokken veroor zaakt werd en dat het sap uit de bla deren doorns uit de huid verwijdert en tevens bij oogziekten werd aangewend. In Palembang stampt men het boven het vuur verflenste blad met sirihkalk fijn tot een dikke brij ter genezing van schurftige plekken aan handen en voe ten. Het zijdeachtige vruchtpluis werd soms gemengd met kapok om daaraan een zekere glans te geven of werd ook wel puur gebruikt voor alle mogelijke doeleinden. Ten slotte werden de van kelk en bloemkroon ontdane bloem pjes door Chinese vrouwen te Djakar ta geconfijt en gaf men deze op Bali aan krekels te eten om deze wild te maken. De Qlercq besluit zijn beschrijving over de Widoeri als volgt: de Widoeri is de oplossing van het Javaanse raad sel: "Godong entong, kembang bron- dong, wohe blentjong", d.i. het blad heeft de vorm van een rijstlepel, de bloem is als gebraden maiskorrels en de vrucht gelijkt op de lamp bij het wajangscherm. Volgens mij is de Widoeri van de dames v. d. Bosch en Kloppenburg identiek aan elkaar, daar in de mij ten dienste staande literatuur nergens over groeiplaatsen in Noord-Europa gespro ken wordt. Vermoedelijk heeft iemand een wortelstok of wat zaad uit Indo nesië meegebracht en voorgekweekt. H. Polman Stationsweg 143 tel. 070 60 17 03 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 86.32.01 VOORBURG Nieuwe L.P. van Geor- ge de Fretes en zijn krontjongorkest: INDO- NESIAN FOLKLORE, prijs f 12,80. 2 Nieuwe gamelan L.P.'s: The Jasmine Isle o stereo f 12,80 en Gamelan Garland stereo f 12,80. Verder onze uitgebreide collectie krontjong, oude en nieuwe stijl, ook import uit Indonesia. Hawaii L.P.'s vanaf f 6,50 stereo en een nieuwe Hawaii a go go door 4 Frans van Oirschot stereo f 9,90. Ons adres op Stationsweg 77 heeft EXTRA SPECIALE AANBIEDINGEN singles f 0,85, L.P.'s 3,30 o.a. Krontjong melodieën van de archipel. James Last L.P.'s 8,90 2 verschillende soorten! Natuurlijk hebben de meesten van ons in Indië huisdieren gehad, en voor al voor diegenen van ons die een groot erf bij het huis hadden, was de aanwezigheid van dieren een vanzelf sprekendheid. De opsomming van dieren, die Ir. Trap tussen de jaren 1903 en 1928 tij dens zijn verblijf op Java gehad heeft en die wij hieronder weergeven, geeft hiervan een goede indruk. 1. 7 paarden (nooit meer dan 4 te gelijk), 2. 2 koeien voor de melk, 3. 3 honden (2 foxterriers, 1 herder), 4. volwassen tjèlèng, 5. maraboe, 6. koen- toel, 7. rangkok, 8. 9 mliwi's, 9. goera- mi, 10. leleh, 11. 3 of 4 gewone Javaan se apen, 12. loetoeng, 13. 3 wauwau's, 14. wilde boskat, 15. kidang, 16. kan tijl, 17. 2 gewone badjings, 18. 1 grote Sumatra badjing, 19. kakatoe, 20. loe- wak, 21. 20 Plymouthrock raskippen, 22. 10 eenden. Eén van de heerlijkste dingen in "de ballingschap van de Indischman" is het onverwachts elders op de wereld terugvinden van een verloren gewaande vreugde. Zo vond mej. v. Maarse- veen op de Canarische eilanden tot haar verbazing en verrukking de ouwe deleman van Betawie terug en U begrijpt: het hele gezelschap was direct te porren voor een ritje! 15

Tong Tong | 1970 | | pagina 15