Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! FILMS OORLOGSGRAVEN VERRE OOSTEN Zelfs de buren kunnen direct zien of er weer een mailboot uit Europa aangekomen is in Soerabaja, want dan is de post druk in de weer met het bezorgen van pakketjes bij de G1KI. Ten huize van een van de bestuursleden worden al die pakketjes dan uitgestort op een paar tikars midden in de zitkamer en kan het zorgvuldig sorteren beginnen en het registreren voor verdere distributie. Weet U, dr. Soetjahjo van de G1KI en ik zijn erg trots op dit werk. In deze wereld van erg veel ach en wee, en veel gemopper en foutenzoekerij, DOET Tong Tong iets, en al die "ietsen" stapelen zich bedaard op en brengen ongedachte stukjes geluk bij onbekende mensen 20.000 kilometer van hier! Ons werk is als het leven van asembomen langs de straat. Niemand let er op, niemand telt het, maar de afgevallen asems brengen smaak en waarde in het eenvoudigste huis, en gaan soms zelfs als delicate "satroe asem" naar vrienden heel ver weg. Het bestuur vroeg ons: hoe kunnen wij deze mensen allemaal bedanken of op zijn minst verwittigen van de goede ontvangstWe schreven terug: we hoeven vruchtbomen nooit te bedanken voor wat ze ons gaven. Bedank ons dus ook niet. Het is onze grootste vreugde dat wat wij sturen goed terecht komt! Ooef! En we hebben ook een Bruine Bus. En we hebben ook ons "Hidoep Teroes Fonds 60.000!" We hebben een leuke Kebon Boeah, ja lezers?! Een tijd terug stuurden we een brief naar de directeur van het hoofdpostkantoor te Soerabaja, om onze aparte dank uit te spreken voor de uitstekende wijze waarop postbezorgingen in de Krokodillenstad geschiedden, ondanks uiteraard diverse moeilijkheden die we in dit luxueuze Europa niet kennen. Het was eigenlijk een moeilijke brief, want men bedankt toch een persoon of een dienst niet voor het doen van zijn plicht. Op het terrein der hoffelijkheden was onze brief echter een doodgewone vriendelijkheid, en kregen wij een vriendelijke brief terug, die wij hieronder ge plaatst opnemen onder beleefde dankzegging: Dengan hormat, Dit is dienende om de goede ontvangst te melden van Uw brief dd. 13-1-70 met het ingesloten krantje. Hierbij wil ik, ook namens het hoofd van de afdeling Expeditie en de postbode(s) u danken, heel veel danken voor de waardering die u ons in uw brief heeft kenbaar gemaakt, voor ons aandeel in het verzorgen en bezorgen van brieven en anderszins. Vooral willen wij u danken voor de morele steun met betrekking tot de vooruitgang van ons land en volk. Moge de Zegen van de Almachtige op U rusten. A.n. Kepala Kantor Pos Besar I Ketua Administrasi Nj. Kadarwati Suhadi Wij hopen dat ons werk op het gebied van opzenden van lectuur nog heel lang zal mogen voortgaan, en geven nog eens apart het adres op voor Uw drukwerk: fajasan GIKI Foundation, Djalan Pemuda 64, Surabaja, Indonesia. U weet: aangetekend versturen; kost een guldentje extra, maar "tanggoengt" goede aankomst plus een fooitje extra voor de besteller. Leuk toch? Ajo, ga ermee door! In de komende weken zullen onder auspiciën van de Oorlogsgravenstich ting twee nieuwe films vertoond wor den over de erevelden in Indonesië, Thailand en Birma, die een beeld ge ven van de huidige toestand van deze erevelden. Gedurende de afgelopen jaren werd in Indonesië het oorspronkelijk aantal van 22 erevelden, waar de Nederlandse oorlogsslachtoffers lagen begraven, door concentraties teruggebracht tot 7 erevelden, welke alle op Java zijn ge legen. Hierdoor gaf de bestaande film van de Oorlogsgravenstichting over de ere velden in Indonesië niet meer de juiste toestand weer. Aangezien de film over de graven in Thailand en Birma om technische rede nen eveneens aan vernieuwing toe wa ren, heeft de Stichting een nieuwe kleurenfilm "Onze graven in de Tro pen" doen vervaardigen. Tevens werd een filmdocumentaire (in kleur) vervaardigd over de pel grimstocht die een aantal familieleden in het najaar van 1969, onder auspiciën van het Reisfonds "Verre Oosten" van de Oorlogsgravenstichting, naar de graven van hun dierbaren hebben ge maakt. Deze documentaire "Grafbezoek in de Tropen" geeft een ontroerend ver slag van hun belevenissen. De toegang is vrij, zodat U geen toegangskaarten behoeft aan te vra gen. De data van de voorstellingen zijn als volgt; 3 maart, Utrecht, Blauwe Zaal, "Espla nade", Lucas Bolwerk 24; 5 maart, Venlo, Cultureel Centrum, Begijnen gang 4; 6 maart, Maastricht, Grote foyer, Staargebouw, Hendric van Vel dekeplein 25; 13 maart, Middelburg, Vrijzinnig Herv. Centrum "De Scha kel", Bachten Stene 14; 10 maart, Eindhoven, Cocagne zaal, Grand Hotel De Cocagne, Vestdijk 47; 11 maart, Rotterdam, Dakpaviljoen, Groot Han delsgebouw, Stationsplein 45; 12 maart, Breda, Cultureel Centrum De Beijerd, Boschstraat 22. PROGRAMMA: Aanvang 20.00 uur precies (in ver band met bus- en treinverbindingen na afloop zal stipt op tijd worden begon nen). Toegang vrij. 1 Welkomstwoord door de Heer P. W. de Hertogh, Algemeen Directeur der Oorlogsgravenstichting. 2 De kleurenfilm "Grafbezoek in de tropen". Een documentaire over het bezoek van familieleden in het najaar van 1969 aan de graven van hun dierbaren in het Verre Oosten. 3 Pauze. 4 De kleurenfilm "Onze graven in de tropen", recente opnamen van de erevelden in Indonesië, Thailand en Singapore. 5 Slotwoord (i 22.30 uur). 4

Tong Tong | 1970 | | pagina 4