ALTIJD FIT ZUN EXTRA LEVENSKRACHT? Jos. van Arcken j Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW HIJ WIST HET OOK WEL scheeps op te zetten. Aan een klasse mijner leerlingen allen bevorderd vroeg ik, of zij mij wilden helpen. Een stuk of 15 bleken bereid. Een drietal andongs werden besteld, we stapten in en reden naar Padjang. Onderweg, bij een passar, werden een 15-tal mandjes gekocht, voor een krats natuurlijk. Op het terrein kreeg ieder een mandje en een stuk grond aangewezen. En toen maar rapen! Het was erg eenvoudig. Wanneer men het afgeoogste land overzag, leek het, alsof de grond enigs zins roodbruin gekleurd was. Dat kwam door de grote massa's verpulverde baksteen, waarmee de aarde vermengd was. Doch in dat roodbruine zag je op een afstand duizenden witte spikkel tjes. Dat waren de scherven. Ik raad de mijn helpers aan zoveel mogelijk randen en vooral voetstukken te ver zamelen, want die waren dikwijls van opschriften in vreemde Chinese ka rakters voorzien, wat het dateren na tuurlijk vergemakkelijkte. Wel een uur lang zijn mijn leerlingen, jongens en meisjes, duchtig in de weer geweest. Ik had bijna een mud scherven bijeen en we konden tevreden de terugweg aan vaarden. Doch ik was mijn brave assistenten ook wat schuldig. Daarom, toen we een Chinees-Javaans restaurantje pas seerden, legden we daar even aan, om de inwendige mens te versterken. Ze deden zich te goed aan allerlei lekkers en iedereen was content, op één na. Tot mijn vrijwilligers behoorde ook een Chinees, die wel hard meegewerkt had, maar het toch een rare geschie denis vond. Waar gaan die scherven nu naar toe?, vroeg hij onder de maaltijd. Ik legde het hem uit dat ze naar Bata via gestuurd werden, maar hij vervolg de: Moet U nu ook nog de vracht be talen? Ik vertelde hem toen, dat ik van het Kon. Bataviaasch Genootschap biljetten gekregen had, met de Neder landse driekleur er op, ten teken, dat het hier archeologische vondsten be trof. Die kon men gratis per S.S. laten vervoeren. Mijn ondervrager was op gelucht. Meneer was blijkbaar niet zo dom, als hij eerst had gedacht. Na mijn discipelen een prettige va- cantie te hebben toegewenst, kwam ik thuis, waar ik met mijn mud scherven enig opzien wekte. Een buurvrouw, vroeg belangstellend: En gaat U nu al De Plataran Masdjid (Moskeeplein) gelegen bij de resten van de vroegere kraton van Padjang. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaitijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. die scherven aan elkaar lijmen? Nu, ik mocht blij zijn als ik uit de hoop er twee vond, die bij elkaar pasten. Doch lijmen was er niet bij, en met het drie kleurige adresbiljet er buiten op ging de schervenmassa naar het Museum te Batavia. Enige weken later kreeg ik antwoord, van de Hr. Orsoy de Flines. Hij had alle scherven gerangschikt naar soor ten, bestudeerd en beschreven. Het resultaat was een lange inventaris, met opgave van herkomst en datum. Uit welke verschillende streken van Zuid- China en Z.O.-Azië ze alle vandaan kwamen, zou ik niet meer kunnen ver tellen, doch wel weet ik nog, dat ze vanaf het einde der 13e tot het begin der 17e eeuw te dateren waren. M.a.w. niet alleen in de tweede helft der 16e eeuw had er in het nu zo landelijke Padjang een belangrijke kraton gele gen, doch gedurende drie en een halve eeuw was daar een behuizing van rijke en machtige lieden geweest, die zich de luxe van Chinees porcelein konden veroorloven. Deze vondst deed dr. Stutterheim zeer veel genoegen, daar zij zijn theorieën bevestigde omtrent een véél ouder bestaan van een vor stendom Padjang. Hij werd nu zo optimistich, dat hij mij verzocht eens aandacht te gaan besteden aan het plaatsje Tingkir bij Salatiga. Daar kwam de hiervoor ge noemde held Djaka Tingkir (de jonge ling uit Tingkir) vandaan. Wie weet, wat daar nog te voorschijn zou komen? Doch daar is niets meer van kunnen komen. Immers, er kwam, om een oud kinderrijmpje te gebruiken, een olifant met een grote (Japanse) snuit, en die blies het hele verhaaltje uit! Een controleur had reeds enige ma len het kantoor van een van zijn as- sistenten-wedono bezocht, zonder hem er echter aan te treffen. Toen hij de man eindelijk op zijn post aantrof, raas de en tierde hij en zwaaide daarbij ver vaarlijk met zijn zware wandelstok, die voorzien was van een ijzeren punt. De assistent-wedono reageerde heel kalm en zei: "Kandjeng, meniko teken, sampoen tjaket tjaket meripat, mangke njotjok", hetgeen zeggen wil: "Grote heer, wil met uw stok niet te dicht bij mijn oog komen, u zou mij ermee kun nen prikken". Dit gezegde kalmeerde de kandjeng. Hij haalde zijn agenda te voorschijn en noemde de data waarop hij de assistent-wedono niet had aan getroffen. Na het oplezen van elke datum, gaf laatstgenoemde tot be scheid: "Dalem sawek toernee". De controleur klapte zijn boekje dicht en zei opgewonden: "Je zegt telkens toernee terwijl je niet eens weet wat dat zeggen wil". "Ja zeker, kandjeng", antwoordde de aangespro kene, "toernee wil zeggen: toetoor, toetoor, jo mérónó, jo méréné"... (Hier en daar wat zeggen, m.a.w. orders uit geven). D. I Voor Omega, Zenith en vele f andere goede merk-horloges naar Laan van Meerdervoort 520 t Den Haag - Telef. 33 64 41 J 7

Tong Tong | 1970 | | pagina 7