SINAMBEK Min of meer bij toe val kwam ondervolgend rapportje In onze han den en bleef maanden lang verwaarloosd lig gen. Jachtverhaal? Er waren spannender, mooier verhalen van ja- gers-pur-sang! Pas later viel ons het woord "Goud" linksboven op. Te deksel, dit was een goudzoeker. Zeldzaam toch onder ons? Die helemaal NIET op Jacht ging, maar "op weg naar kantoor" was. Stel je voor dat je op weg naar je kantoor in Den Haag "en passant" een tijger tegenkomt! Pas toen drong tot ons door hoe onge woon, romantisch en "film-achtig" het be staan van deze Totok geweest was, verstoken van alle heerlijkheden en comforts van de Europeaan van hier (die nochtans dag in dag uit kankert en jammert!). En hoe uitgelaten noch tans zijn herinneringen blijven aan die primi tieve tijd: "Senang be- tul, ingat itu tempat betul...I Misschien vergeten zoveel mensen Indlë omdat ze er inderdaad niet geleefd hebben. Terrein Sinambek (Midden Sumatra) Ontmoeting met Tijger. Goud Bodemonderzoek met boor-toestellen en Chinese boorlieden. District Paloeh-Koeantan Indragiri Midden-Sumatra In dicht oerwoud 23 augustus 1940 (2 u.n.m.) Ik was gaan controleren de verbindingslijn tussen traverse D 2 en 3 aan de zuidelijke zijde van de Sinambek-vallei, met mij gingen twee honden. Nam zodoende de terugweg door traverse D 2 om weer in D 3 uit te komen, in trav. D 2 bij boorgat 22 maakte een apenkolonie een hels kabaal, de honden stoven er op af in dit zeer moerassig terrein onder hevig geblaf. Eensklaps een geweldige plons en gegrom, hierna niets meer, hierna nog eenmaal, toen werd er geen geluid meer vernomen. Geen hondengeblaf. Dus er was onraad. Ik bleef doodstil staan en scherp uitzien voor zover dit mogelijk was vanwege dicht struikgewas en donker terrein (oerwoud). Na enige ogenblikken zag ik een grote tijger sluipend naderbij komen op nog geen 25 meter van mij af. Had hem in de gaten en richtte een flankschot op hem met lopers (caliber 12, dubbelloopsgeweer, gladloop). Toch kwam hij nog nader voor de aanval en op het moment dat hij zijn kop oprichtte, volgde het tweede schot, bestaande uit één enkele kogel op zijn kop gericht. Hij zakte ineen en had toch nog kracht om naar rechts uit te zwenken, juist in deze ogenblikken van spanning mijn geweer weer geladen, in 'n boogje trachtte hij toch nog aan te vallen. Schoten 3 en 4 volgden snel op elkaar en hierna was alles afgelopen. Zag hem niet meer of hij nu dood of gevlucht was, daar dit alles geschiedde in een modderpoel, dicht terrein en zèer donker zicht, op een afstand van nog geen 20 meter.Kon jammer genoeg niets meer uitrichten daar ik GEEN patronen meer had dan enkel nog 2 patronen no. 8 (voor vogels). Daar ik het vermoeden had dat er nog één in de nabijheid was, en om geen risico te lopen, koos ik de wijste partij en ging behoedzaam terug. De reden om te denken dat er twee tijgers waren was: hoe kon het anders dan dat die twee honden, die verwijderd van elkaar zich daar bevonden in een straal van ongeveer 40 meter ZO SNEL het slachtoffer waren gevonden. Het moeten BESLIST twee tijgers geweest zijn. De apenkolonie had de benen gemaakt. De volgende morgen er heen gegaan en vonden de tijger daar dood liggen op nog geen 15 meter van de plaats waar ik gestaan had, in een moddergat, NIET te zien vanaf de plaats waar ik mij had bevonden. Zeer jammer dat wij gisteren niet direct er weer heen konden gaan, daar ik geen lopers meer bij me had. De 4 schoten waren alle raak. Dit was de tweede maal dat ik een tijger had gezien in dit terrein en beide malen in de trav. D 2. Vrij veel wild komt daar voor. Diverse apensoorten, soms een beer, varkens, kleine koskippen, dit alles heb ik mogen zien in een tijds verloop van ongeveer 5 weken. De tweede tijger heb ik ook te pakken gehad, des middags in dit terrein. 2de daq. Dit gebied is ZEER rijk aan wild. Sambong, 25 Aug. 1940 J. Waanders Het terrein SINAMBEK ligt nabij de kampong Taluk Kuantang, aan de Sun- gai Kuantang gelegen, welke uitmondt bij Rengat in de Javazee, behorende tot het district Indragiri, hetgeen toen- dertijd ressorteerde onder het Gewest Riau-Onderhorigheden, hoofdzetel Tan djong Pinang op het eiland Bintam (Riau-Archipel) gelegen. Was daar bezig met een booronder- zoek naar alluviale goudafzettingen in het stroomgebied van de rivier Sinam bek, rechterzijtak van de rivier Kuan- tan. Dit gebied was mij zeer bekend, reeds jarenlang, op ca. 27 kilometer hiervan gewoond hebbende, aan de hoofdweg welke dwars door Sumatra liep, genomen vanaf Pakanbaru (aan de Sungai Kampar-Kiri gelegen) via Terata-Bulu, Lipat-Kain, Muara-Lembu, Logas, via Taluk-Kuantang naar Rengat ging deze weg, bij de kampong Taluk- Kuantang kon men ook de andere rich ting uit naar Fort de Koek via het Ba- tang-Hari gebied. Wij hadden namelijk tussen de kam pongs Muara-Lembu en Logas onze Goudwinning liggen, genaamd "Beng- kalis". De plaats zelf heette Sambong. Werkzaam in het stroomgebied van de Sungai Singingi, speciaal in haar zij takken, genaamd Sungai Lembu, Sun gai Lembu-Djernih en Sungai Lembu- Karu. Terwijl de rivier Singingi uit mondde in de rivier Kampar-Kiri. Dit gebied nu genomen vanaf Lipat- Kain tot aan Taluk-Kuantang was zéér wildrijk, ben daar zeer veel op jacht geweest, mede door mijn beroep en leider bij de opsporingswerkzaamheden naar nuttige delfstoffen. Men had in ons gebied van die voch tige, zanderige, zouthoudende plaat sen, waar het wild zich ophield, alsook vogels (vooral pergams), volgens de maleische benaming Sepans geheten. Mij waren deze plaatsen bekend, zag daar bij verdekte opstelling soms de mooiste tafreeltjes. Kidangs, babi's, ajam-alas (kleine boskip) prachtig van kleur. Vele sporen van olifanten, tij gers, enz. enz. Vogels genoeg, zoals punais, pergams. Alhoewel gewapend zijnde, was het mij te mooi dat alles te mogen zien, en schoot dan ook niet. Unieke plaatsen om te fotograferen. Tevens deden zich op enige plaatsen voor, zoals in Holland, van die vennen, meertjes, waar zich vele wilde eenden ophielden, mliwi's geheten. Lekker met zwartzuur, U bekend nietwaar? Enak sekali, betul lekker. Ons gebied was zeer wildrijk, dat kunt U van mij aannnemen. Soms hele troepen wilde varkens, nango's (Na- wi's) kwamen hier voor, varkens met een lange snuit, vooral in de padi-tijd, daarnaast aan de rivierranden vele snippen. Wat ook uniek is, eens per jaar, on geveer in de maand oktober, kwam de zalm (Ikan-Patin) de rivier Kampar-Kiri op tot ver bovenstrooms in ons gebied zelfs, om kuit te schieten. Werden na tuurlijk veel gevangen door de inheem se bevolking en dan gezouten, ge droogd. Is U dat bekend? Ik zelf heb dit vele jaren meegemaakt. Genomen vanaf de kampong Terata-Bulu tot aan Muara-Lembu. Deze komt vanaf de monding van de rivier Kampar, dus uit zee, landwaarts in. Hier dus enige gegevens uit een ge bied, waar ik jarenlang heb gewoond. Senang betul, ingat itu tempat betul. Sumatra, Borneo, Celebes, Java, Riouw en Lingga-Archipel, Singkep, Billiton, daarnaast Malakka, is mij bekend. 10

Tong Tong | 1970 | | pagina 10