HOTELS IN INDIE Hel Grand Hotel ]ava, aan het begin van Rijswijk bij het Hertogspark, een van de oudste hotels in Batavia. bad), dat zijn ontstaan te danken heeft aan het bezoek van Prins Hendrik "De Zeevaarder", broer van de latere Ko ning Willem III, aan de Indische ar chipel in 1837. Toen de prins tijdens zijn reis over Java in Semarang ver bleef, wilde hij ook een uitstapje maken naar het bergoord Salatiga. De moei lijkheid was echter een passend ver blijf te vinden voor de koninklijke gast en zijn gevolg! Dat was er nl. in Sala tiga niet, zodat er in allerijl een ge bouw uit de grond werd gestampt. De redder in de nood was de "Koffie- koning van Salatiga", de Heer Pierre Hamar de la Bréthonière (over wiens familie Navorser indertijd in Tong Tong een groot artikel publiceerde) die fi nanciële hulp verschafte. Uit dit voor de Oranjeprins gebouwde verblijf is het latere "Hotel Kalitaman" ontstaan. Ch. Manders LITTERATUUR: Jaarboek van Batavia, 1927. Oud-Soerabaja - von Faber. In het nummer van TT van 1 febr., no 14 plaatsten wij een lijstje met enige bekende hotels in Indië van de heer Boldy, met de oproep om meer namen en bijzonderheden hierover. Verschillende reacties zijn hierop binnengekomen, waarvan wij er hieronder enige plaatsen. Ter inleiding van deze artikeltjes over "Hotels in Indië" eerst enige bijzonder heden over ontstaan en geschiedenis van een paar bekende hotels. Reeds Oud-Batavia in de Compag- niestijd telde vele Europeanen, die een herberg of tapperij dreven. Het meer moderne hotelbedrijf kwam pas in de tweede helft van de 19e eeuw op; voordien sprak men meestal van "herbergen, logementen of com- mensalenhuizen". De eigenaren hiervan waren vaak weduwen die hun karig inkomen wilden aanvullen en ook scheepskapiteins in ruste. Vele hotels van die tijd hadden een eigen stalhouderij of wagenverhuurde- rij, waarvan dan ook de gasten ge bruik konden maken. De "hotelier" oefende in veel gevallen nog een ne venberoep uit. Verschillende van de bekendste en beste hotels in Indië hadden al een respectabele leeftijd en waren mede daardoor verbonden met Indië's ge schiedenis. "Hotel der Nederlanden" in Batavia was gevestigd in het oudste Europese huis, dat in 1794 op Rijswijk werd ge bouwd, in de tijd dat de nieuwe woon stad Weltevreden nog nauwlijks in op komst was. Het diende o.a. als woning voor Raffles, die het kocht van het lid van de Raad van Indië, van Ysseldijk. In die tijd had de landvoogd nog geen vaste residentie, zodat steeds bij de aanvang van een nieuwe landvoogdij naar een passende ambtswoning moest worden omgezien. Omstreeks 1840 kreeg dit statige huis de bestemming van hotel, eerst onder de naam "Place Royale", later "Hotel der Nederlan den". Ook het eertijds in geheel Oost-Azië bekende "Hotel des Indes" nu nog bestaand onder de naam "Hotel Duta Indonesia" weerspiegelt een deel van Batavia's stadsgeschiedenis. De oorsprong van dit luxe-hotel moet men zoeken in een in 1820 op onge veer dezelfde plaats opgericht loge ment. Dit werd later door de Heer Chaulan (naar wie de in die buurt ge legen Gang Chaulan genoemd werd) overgenomen en omgedoopt tot "Hotel de Provence", totdat het in 1856 de naam "Des Indes" kreeg. Een pleisterplaats, waar de meeste uit Nederland in Batavia aankomende baroe's mee kennismaakten was de z.g. "Stadsherberg", bij de "Kleine Boom", waar men vóór de openstelling van de moderne zeehaven van Tan djong Priok in 1883 aan land ging. In die tijd was de "Stadsherberg" een middelpunt van vertier, waar ook de reizigers wat op verhaal konden komen en korte tijd konden logeren. Na de openstelling van de nieuwe ha ven verloor ze haar voornaamste reden van bestaan en diende ze alleen nog maar als bergplaats van producten. Enige jaren geleden werd de "Stads herberg" afgebroken, waarmee weer een stukje Oud-Batavia verdween. Tot de oudste etablissementen in Ba tavia behoorde ook het "Java-Hotel", daterend van 1850. Tenslotte "Hotel Kalitaman" in Sala tiga (oud-inwoners van Salatiga zullen het zich vooral ook herinneren om het heerlijke bij het hotel behorende zwem- Van Sabang tot Makassar Vervolgens neemt abonnee Van Seventer (die blijkbaar nogal wat heeft rondgereisd door Indonesië) ons mee langs een groot aantal hotels, aan wie vele lezers zeker ook nog heel aparte herinneringen bewaard zullen hebben. EERST SUMATRA. In de eerste plaats is dit wel het "Sabang-hotel" te Sabang op het ei land "Poeloeh Weh", waar de meeste "baroe's" die met de passagiers-sche pen via deze haven naar Indië kwamen hun eerste echte Indische rijsttafel ver orberden. Na de 2e wereld-oorlog was er niet veel meer van dit hotel, dat op de heuvel stond met een pracht uitzicht op de baai van Sabang, over. Dan het hotel te Padang, zeer be kend, al was het alleen al door de uitlating van Bas Veth in zijn beroemd, of moet ik zeggen "berucht" boek "In drukken van Ned.-Indië", het boek, dat in de bibliotheken van de Nederlandse passagiersschepen niet voorkwam. Medan. Natuurlijk hotel de Boer alsook het Medan-hotel. Welke Sumatraan zou deze beide niet kennen. Brastagi. Grand Hotel. Naar ik vermeen in de oorlogsjaren afgebrand. Wie als Deliaan heeft daar nimmer een vacan- tie doorgebracht, om niet te spreken van de vele Engelsen van de overwal die daar kwamen logeren. De Directie kreeg grijze haren als de heren berg beklimmers met hun bergschoenen op de parket dansvloer liepen. Ik denk ook wel dat velen zich pianist de Haan uit dit hotel herinneren. Lho Seumaweh. Hotel Nas of Nass. Hier moest een ieder overnachten die HOTg. im. 12

Tong Tong | 1970 | | pagina 12