EEN LOOPBAAN IN HET INDISCHE HOTELBEDRIJF met het treintje van Besitang naar Kota Radja of terug reisde. Palembang. Hotel Smit. Vooral na de 2e wereldoorlog bekend omdat men soms met 5 a 6 man in één kamer moest logeren. We gaan met JAVA verder. Batavia (Weltevreden). Buiten het ho tel des Indes aan Molenvliet, hotel der Nederlanden, hoek Rijswijk Gang Se cretarie, in de 20-er jaren eens gesloten geweest i.v.m. een typhus epidemie, daarna modern verbouwd. Verder het aloude Java-hotel aan het begin van Rijswijk bij het Hertogspark en niet te vergeten het houten S.S. hotel aan het Koningsplein, werd tijdelijk gebouwd ten einde in een behoefte te voorzien, doch stond er na de 2e wereldoorlog nog. Buitenzorg. Het S.S. hotel waar vele lieden een zaterdagavond logeerden om op zondagmorgen vanuit de hotel kamer naar de Gedeh te kijken en daar na het tochtje naar de Wijnkoopsbaai te maken. Verder was daar zeer be kend het hotel "Dibbets". Singdanglaja. Hotel Singdanglaja, een vacantieverblijf. Wat verscheidene lie den zich waarschijnlijk wel herinneren is het meertje bij het hotel waarin men roeien en zwemmen kon. Wat velen zich echter niet zullen herinneren is, dat op een goede dag het meertje door een breuk in één der oevers verdwe nen was. Overbleef een houten zwem- keet met een springplank zonder water eronder maar wel een ravijn van zeker een 100 meter diep. Tjipanas. We zijn nu toch op de weg over de Poentjak naar Bandoeng, dus even een koele drink of een duik in het zwembad van het hotel te Tjipanas, waar ook een buitenverblijf van de toenmalige G.G.'s was. Bandoeng. Werd reeds genoemd, ik vermeen echter dat het hotel Homann na de verbouwing een andere naam heeft gekregen. Het Grand-Hotel werd merendeels door de planters uit de omgeving verkozen boven het toenma lige Homann. Aan laatstgenoemd hotel is ook nog een minder leuke herinne ring verbonden, doch daar zwijg ik dan maar over. Garoet. Hotel Papandajan, ook al met een minder leuke herinnering voor hen uit de dertiger jaren. Namplang boven Garoet, Nongga Djadjar en nog enkele andere berghotels behoorden tot de toenmalige Hotel-vereniging. Lembang. Hotel Lembang én op de weg van Bandoeng naar Lembang het voor malige huis van de journalist en hoofd redacteur van "de Zweep", de heer Berretti, o.m. getrouwd geweest met wijlen Mien Duymaar van Twist. Ber- retty is destijds op een vliegreis van Holland naar Indië om het leven ge komen. Dit huis werd nadien omge bouwd tot een zeer exclusief hotel. Even na de 2e wereldoorlog heb ik het nog bezocht, doch toen was het be hoorlijk verwoest. Semarang. De schrijver in TT no 14 noemde het Grand hotel te Semarang. Hij zal bedoeld hebben "Hotel du Pa vilion". In het heuvelterrein had men hotel Tjandi met een miniatuur zwem bad én niet te vergeten "het Huis met de Olifant" aan de Nieuw Tjandi-weg met een schitterend uitzicht op de baai van Semarang. Kopeng. Hotel Kopeng even boven Ambarawa een geliefd vacantieverblijf, evenals hotel "Kalitaman" te Salatiga met er vlak naast een zwembad wat je afhuren kon. Verder komen nog de berghotels te Soekaboemi, Sarangan en Tasikmalaja in mijn gedachten, namen die vele va kantiegangers zich zeer zeker zullen herinneren. De in TT no 14 genoemde hotels te Djogja verloren wel iets in belangrijk heid toen de ééndaagse treinverbinding Batavia-Soerabaja werd ingevoerd. Voordien moest men als de route over Djogja genomen werd vanuit Batavia in eerstgenoemde plaats overnachten. Het Simpanghotel te Soerabaja her bergde zeer veel gezagvoerders van te Soerabaja verblijvende schepen. De Directeur nl. was zelf een "oud-zee man". Makassar had het Oranje hotel én niet te vergeten in de jaren 1919 al "de Bijenkorf" in feite geen hotel maar een groot pension. De naam echter vind ik wel leuk even te noemen! Verder zijn mij nog vele hotels be kend op Celebes en Borneo, doch waar dit plaatselijke hotels zijn, zoals men die overal aantreft, laat ik deze buiten beschouwing. Hotel du Chemin de Fer in Bogor aan de Grote Postweg tegenover de Plantentuin, een gemoedelijk hotelletje uit tempo doeloe, dat er aan het einde van de vorige eeuw al stond. Wel wil ik nog even vermelden het voormalige K.P.M.-hotel te den Passar op het eiland Bali en last but not least het Raffles hotel te Singapore en het K.L.M.-verblijf aldaar, heette het niet "the Cockpit". Ik kan me vergissen, maar deze naam zweeft in mijn her innering. V. Seventer Tenslotte nog een paar aardige per soonlijke kanttekeningen van iemand die het hotelbedrijf 26 jaren lang in allerlei hotels heeft meegemaakt en die vermoedelijk veel reizigers uit het oude Indië wel zullen kennen. Als chef-hofmeester bij de S.M.N. kwam ik in 1921 in N.l. aan, alwaar ik 26 jaar onafgebroken in het hotel- bedrijf werkzaam ben geweest: 1921-23 Hotel du Pavilion (Semarang) als zaalchef. Managers waren de heren v. d. Peppel en Antheunissen. 1923-27 Oranje Hotel (Soerabaia) als zaalchef en receptionist. Directeur was de Heer H. Nieuwenhuis. Later was de heer S. E. Martin hier manager. Ik had hier een mooie tijd en maakte er veel mee, o.a. mijn ontdekking van moord op een Chinese vrouw en in 1925 de aankomst van de eerste Holland - Indië vliegers. 1927-30 Badhotel Songgoriti (Malang) als manager. Na het verblijf van een week van de Koning van Siam en ge volg werd ik hier onderscheiden met de "gouden medaille in de Huisorde". 1930-35 Hotel Sarkies en Hotel Me- tropole (Soerabaia) als pachter. Or ganiseerde in 1933-34 op de Jaarmarkt de "Culex", een tentoonstelling op het gebied van bakkerij, keuken en Hore cabedrijf. 1935-36 Hotel du Pavilion (Semarang) als chef de cuisine, waar ik enkele diners mocht verzorgen ter gelegen heid van het bezoek van G.G. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Direc teur was de heer Braun. 1936-37 Hotel des Galeries (Batavia) als manager, waar ik helaas kennis maakte met Arabische werkwijzen en methoden. 1937-40 Sociëteit Concordia (Malang) als pachter. Ik werkte hier 3 jaar hard en prettig. De voorzitter was in die tijd notaris Hofstede die ook bij de Stadswacht diende. 1940-42 Grand Hotel Savoy Homann (Bandoeng) waar ik kwam als 1e zaal chef en daarna benoemd werd tot ma- naging adj. directeur onder directeur F. van Es. 1942-1946 Hotel du Grand Air Nippo- nia-L.O.G. Bandoeng en Kamp 4 Tji- mahi. Op 1 april 1946 (dit was geen april mop) vertrokken wij van Tjimahi naar Holland. Andere hotels, die ik me nog her inner zijn: Palace Hotel (Malang), Hotel Probolinggo (Probolinggo), Hotel Rib- berink (Cheribon, eigenaar Hr. Ribbe- rink). W. Ch. Cramer 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13