LANGS TIJGER PADEN VAN DE INDISCHE JACHTVELDEN ufÉ PANTERS r 'J\A Lex Denninghoff Stelling IN DE ROOS! In de Rembangsche bossen op Java komen 2 soorten panters voor: n.l. de gogor (roodbruin) en de toetoel (mooie gevlekte huid). Ze zijn niet zo groot als de Afrikaanse panter en luipaard, maar even bliksemsnel en gevaarlijk. (Een panter is een panter en veel snel ler dan een tijger). Ze vallen echter niet aan, behalve in noodgevallen of als ze gewond zijn. In mijn B.P.M.- periode, als enige Indischman op een boorterrein, wonende, kreeg ik de kans er een neer te leggen. Een javaanse jager, gewapend met een speer en vergezeld van 6 halfras kamponggladakkers, die voor de dui vel niet bang waren, liep geregeld door de bossen, jagend op klein wild. Op een ochtend werd mij door een koelie, door de jager gezonden, gemeld, dat er een panter (toetoel) in een boom was gejaagd en dat jager en honden hem daar zouden vasthouden. Of ik kon komen om hem (de panter) neer te schieten. Dat was aan geen dovemans oren gezegd en ging ik er onmiddellijk op af. Echter bezat ik op dat moment slechts een Browning automatic pistool cal. 7.65. Nu ben ik een slecht pistool- schutter, maar goed met geweren van diverse soort en caliber. Met de koelie als gids, kwam ik op de bewuste plek aan. De panter stond op een hoge boomtak en jager en honden eronder. Ik schoot mijn repeteerpistool, met handoplegging als steun, leeg, 6 pa tronen. Later bleek dat ik een schamp schot in de zijde en een kogel door de linkervoorpoot had gepresteerd. Ik gaf de jager opdracht de panter in de boom te houden, liep naar de weg, waar mijn tool-car stond en reed snel naar Tjepoe om van een kennis een geweer te lenen ,want, zei de jager: "Het volk is nu bang om door het bos te lopen, daar een gewonde panter ge vaarlijk is en aanvalt". Ik kreeg een dubbelloops gladloop halfchoke ge weer mee, cal. 20, met 4 loper-patro nen. Snel teruggereden en het bos ingelopen naar de boom, waar de pan ter nog in stond. Deze boom stond op de rand van een steil omlaag lopende djoerang. Ik legde aan, maar op het zelfde moment sprong de panter het ravijn in, een sprong van 30 meter. Wat een prachtgezicht, die lenige hou ding tijdens de sprong in de diepte, gewond als hij was, en in één ren ging hij er vandoor. Wij er achter aan, de honden blaffend en jankend voorop. Na een paar minuten rennen, moesten wij stapvoets door struikgewas en lage takken. De jager, die mij een paar meter vóór was, riep mij zenuwachtig toe: "Djalan teroes, toean, lekas!" "Ke- napa?" vroeg ik. "Gelis, doro, gelis!" riep hij. Ik sprong vooruit en keek om. Daar stond de panter op een lage tak, boven de plek waar ik zojuist gelopen had. Had hij mij besprongen, dan was ik toen "wijlen" geweest! Meteen sprong hij de boom uit, nu de andere kant op en wij weer er achter aan. Even later haalden wij één der hon den in, die met opengescheurde keel dood lag te bloeden; hij had waar schijnlijk de panter ingehaald en in volle ren een haal met een klauw ge kregen. Een 100 meter verder spron gen de honden, jankend en blaffend, onder een woudreus. Op een der hoogste takken stond de panter, bla zend en grommend en de staart heen en weer zwiepend, naar beneden te kijken. Af en toe zette hij zijn gewonde linkervoorpoot neer, maar trok hem on middellijk weer op van de pijn. Raar, maar waar, ik kreeg medelijden met hem, daarboven, in angst en pijn, maar het moest gebeuren. Ik legde aan en schoot. Mijn eerste schot ging dwars door zijn keel en hij viel meteen om laag, dood voor hij de grond bereikte. Meteen sprongen de honden op hem af, maar wij joegen ze terug, daar ik Straks is dit boek uitverkocht en dan heeft U spijt! f 6,25 0,45 porto. de mooie, gevlekte huid wilde bewaren. Toen het beest naar huis getranspor teerd was, liep de hele bevolking uit, die snorharen en nagels wilde hebben om, zoals bekend, in hun aanplant te begraven ten einde een goede oogst te krijgen, maar ik stond dat niet toe. Een van mijn toekangs heeft hem zeer deskundig gevild en in het zout gezet. Toen in een gesloten, dichtge- soldeerd blik opgezonden naar de leer looierij "Nimrod", even voorbij Wono- kromo. De rest, het vlees, mocht de bevolking meenemen, want "als je een stukje pantervlees eet, word je netzo sterk en moedig als een panter". Het is een prachtige huid geworden met echter 3 kleine kogelgaten. Vele jaren later, thuiskomend van de jaren gevangenschap onder de jappen, ver telde mijn vrouw mij dat de huid in die tussentijd door rajap was aange vreten en ze hadden de huid wegge gooid. Enfin, niets is onvergankelijk hier op aarde (o.a. dank zij de rajaps). K.M.G. TONG-tong I Indische mensen u wilt contact houden met uw geboorteland? Bent u al abonnee van het enige, enigste Indische blad ter wereld: Tong Tong? Willem Klooslaan 38, Eindhoven, tel. 69175. (9-121) Nog geen 2 cm hoog en nog geen 4 cm lang, en in een nóg kleinere letter dan hierboven verscheen dit ad vertentietje in een Eindhovens dagblad. Drie Indische lezers van dat blad lazen het desondanks, belden op en schre ven zich bij Tong Tong in. We kwamen deze "1-mans-actie" door een toeval aan de weet, want de steller van deze advertentie had er niet over gepraat. Was gewoon in z'n een tje z'n gang gegaan. Nooit heeft hij ons gezegd wat wij eigenlijk moesten doen, hoe Tjalie moest organiseren, op welke wijze een goede abonnee-wer ving moest worden aangepakt, enz. enz. enz. Vroeg zich gewoon af: "Wat zou IK kunnen doen?" En toen deed-ie het, weetje... En zeker is het waar wat velen (in clusief Tjalie) nu denken: als in alle plaatsen waar meer Indischgasten wo nen maar één persoon een adverten tietje plaatst...Maar dat is allemaal: "als". Tsk-tsk-tsk! Net als overal in de wereld: zónder "als" komt men er beter. Als men DOET! Het bezit van de zaak, is het einde van het vermaak. Een hart heeft een ander hart nodig. Niemand doet zijn zaken zo goed, als wanneer gij 't zeiver doet. Het is de stuwkracht, die de vaart be paalt. Arm met ere, kan niemand deren. Een lang gezicht, is een lelijk tekort. 15

Tong Tong | 1970 | | pagina 15