DE GOEBENGBRUG Pe Goebengbrug met links het viaduct. Links direct na de brug staat nog altijd de bekende P D.-winkel "TOKO KON" welke weidse naam vaak het onderwerp was (en is) voor ondeugende jongelui om er allerlei (afgezaagde) moppen over te tappen. Rechts gaat men via de brug naar Simpang. Foto: Gebr. IMAM De foto op pagina 7 van Tong Tong van 1 december jl. zal iedere rechtge aarde Soerabaiaan direct kunnen her kennen als de Goebengbrug. Dit te- rugherkennen wordt vergemakkelijkt door de specifieke onderbouw van deze brug, waar we als jongen menig maal met onze vrienden in een prauw of gedebok pisang onderdoor zijn ge varen en geroeid op weg of komende van het gevaarlijkste speelterrein voor ons uit die dagen: de sluizen van Ka- joon. De foto werd genomen vanaf het voetpad aan de overzijde van de talud van de afrit van het viaduct in de rich ting van Goebeng. Geheel links op de foto ziet men op de achtergrond de woning van de familie Mariano di Calouta, die daar op de hoek woonden van Goebeng Po- djok-Simpang-Sumatrastraat en de straat, die voor het station Goebeng loopt, ik geloof dat die straat Stations straat heette. Achter deze woning stond een Chi nese warung, die goedkope provisie- en en dranken verkocht en ook depot houder was voor es batu van Petodjo of de Verenigde Ijsfabrieken. Dit ijs kostte toen een halve cent per pond. Men had bonboekjes van honderd vel en met een zo'n bonnetje kon je een behoorlijk brok ijs krijgen. Voor de vaste klanten maakte deze depothouder wel eens es pasra, maar deze warung behoorde niet tot de spe cifieke ijshuisjes van Soerabaia. Aan de overkant van de kali strekte zich van deze brug tot aan de Japanse brug een groenstrook uit langs de kali met wandelpaden, palmen, bloemper ken en betonnen zitbanken. Het heette dan ook in de volksmond "Het wandel pad", voor de jeugd van de middelbare 16 scholen, die al verkering had, een ide aal oord om te vrijen in alle eer en deugd. Want precies om zes uur 's avonds kwam de oude djaga zeggen: "Ajo njo, sudah djam enam, lebih baik pulang, hawah dingin ini malam, barangkali hudjan nanti". Wij antwoordden dan gedwee: "Ja, Pak", gaven hem een paar sigaretten en stapten met de fiets aan de hand netjes door een der hekken naar buiten. Natuurlijk was het mogelijk om na zessen via het C.B.Z. te berobos onder de kawat en zo terug te komen, maar dat deden wij om principiële redenen niet. Toen hadden wij nog eerbied en respect voor de goede naam van onze meisjes. In mijn geval bewaren Yvonne v. S. en Emmie J. de meest tedere herinne ringen aan dit "wandelpad", of niet soms? Jullie zullen nou ook wel al Oma zijn, tjoba als jullie dit lezen, jullie schrijven mij weer om oude herinnerin gen op te halen van toen froeher. Terug naar de foto. Tegenover de woning van de familie Mariano di Calouta stond aan de kali kant de vermaarde toko Kon, die al eens eerder in T.T. heeft geprijkt. Op de foto voorbij de brug was ons eigenlijk speelterrein uit onze prille jeugd, het gedeelte tussen deze brug en de Kajoonsluizen. Als de schutdeuren openstonden en het water met donderend geweld van het hoger gelegen gedeelte naar be neden stroomde, dobberden wij in on ze prauwtjes of vlot van gedebok pi sang aan de voet van deze water stroom, totdat wij werden weggejaagd door de sluiswachter of een passeren de mas oppas. Of wij liepen over het smalle plan kier boven de sluizen, vooral in lunch tijd, als er geen bewaking was, en haalden de roekelooste capriolen uit. Bovenstrooms, het brede en rustige deel van de Kali Brantas, was het domein van de toenmalige Roeivereni ging Brantas met het prachtig boten huis op Kajoon. Bij roeiwedstrijden werden deze gadegeslagen vanaf de erven van de gróte herenhuizen aan Kajoon of vanaf de achtertuinen van de huizen aan de Sumatrastraat. Maar voor ons, gladakkers, was dit gedeelte van de kali alleen aantrekke lijk als de sluisdeuren openstonden. In en op onze gammele vaartuigen pro beerden we dan de sluisdeuren zo dicht mogelijk te naderen zonder meegesleurd te worden door de zui ging van het water. Was dit wel het geval, dan was men reddeloos verlo ren. Helaas zijn ettelijke van onze vrien den om en nabij deze sluizen verdron ken in de loop der jaren, doch dit heeft ons nimmer weerhouden door te gaan met deze gevaarlijke spelletjes. Als de sluisdeuren gesloten waren, viel een gedeelte van de bedding van de kali droog aan het laagste gedeelte, het gedeelte langs Kajoon tussen de brug en de sluis. Dan huisden op deze zandbank ette lijke witte boeloes (schildpadden). Welke oud-Soerabalaan weet een gezellig verhaal te vertellen over deze boeloesjacht aan de kali Brantas? Tjo- balah hij vertel in T.T. Ook werd van tijd tot tijd een oude witte krokodil waargenomen op deze zandbank of elders benedenstrooms de sluizen. In de volksmond was deze krokodil heilig, een kiai onder de reptielen en aartsvader uit het stadswapen van Soero Ing Boeojo. Er werd dan ook steeds geofferd in de vorm van kippen en menjan op de plaatsen waar hij was gezien. Alhoewel ik met enige vrienden dik wijls heb geposteerd is het ons nooit gelukt hem te zien te krijgen. Soerabaianen van tempo doeloe die met mij de foto aandachtig hebben be keken en ongeveer dezelfde herinne ringen aan deze omgeving hebben of zelfs nog oudere, toen de Palmenlaan en Kajoon nog jachtgebieden waren, zullen een vaag vermoeden in zich hebben voelen opkomen. Helaas is dit vermoeden maar al te juist!!!! De kali Brantas is niet meer zoals wij hem gekend hebben in al zijn glorie, onstuimig, roekeloos, uitdagend, onbe rekenbaar, ontembaar! Althans dat laatste dachten wij, doch gedurige aanslibbing heeft hem ge temd, ontluisterd en net als velen van ons oud, traag en berustend gemaakt. Arme oude kali Brantas! Ik bezit een recente foto genomen vanaf de Goebengbrug in de richting van de sluizen en de eerste aanblik

Tong Tong | 1970 | | pagina 16