Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! Oude verójeó van de foto veroorzaakte bij de insider verbijstering! Is dit alles wat er over gebleven is van onze kali Brantas? Een smal ondiep stroompje, niet meer dan een selokan, stroomt aan de kant van toko Kon, de rest van de kali is ge woon land geworden. Een sluisdeur is nog in werking, de andere zullen wel vastgeroest, ver molmd of overwoekerd door wier zijn! De maker van de foto, oom Joop Soetjahjo, schreef bij de foto: "De kali Brantas uit onze jeugd, waar zovele van onze vrienden zijn verdronken, is zo smal en ondiep geworden, dat je er nu met de beste wil van de wereld niet meer kan verzuipen!" Met een eresaluut aan deze laatste categorie sobats van tempo doeloe, Indonesiërs, Totoks, Chinezen of In do's, eindig ik met een tikje weemoed dit artikel. W. E. Grashuis Een andere Oosthoeker meende in de foto van de brug per sé de Wono- kromo-brug te herkennen, en hij vertel de er meteen een herinnering bij. Die wij toch plaatsen al gaat dit verhaal dus niet over de Goebeng-brug, want de herinnering is wel heel typisch voor Soerabaja en voor die Wonokromo- brug. In 1946 werkte ik bij de m.f. Braat te Soerabaja. Deze firma had toen te Trètès een vacantiehuis. Elke 14 dagen ging er een familie naar boven en bracht ik ze weg en nam dan de fami lie die er 14 dagen geweest was mee terug naar Soerabaia. Als de familie er een week was ging ik met twee vrienden in onze Ford pick-up naar boven om de post te brengen als die er was en om even een koude neus te halen. Op de Wonokromo-brug stonden al tijd militairen en matrozen te liften voor Trètès en we namen er altijd 4 of 6 mee. Op zekere zondagmorgen zouden we met z'n drieën weer naar boven gaan en hadden we achterin een paar zakken houtskool liggen waar om ge vraagd was. De Wonokromo-brug na derend zei ik tot de vrienden: "We nemen vandaag alleen matrozen mee", en ze snapten er niets van. Inderdaad stonden er 4 matrozen keurig in hun witte pakken te duimen en we namen ze mee. De vrienden vroegen weer waarom nu speciaal matrozen en het werd ze pas duidelijk toen we in Trètès aan kwamen. Toen we allen uitstapten barstte iedereen in een schaterlach uit. Wat was het geval? Door het stoten van de car kwam er nog al wat stof uit de zakken houtskool en zagen de 4 jongens er uit als negers. Hun kle ren, dat ging nog wel, maar hun ge zichten waren practisch zwart. De jon gens zelf hadden de meeste pret, te meer daar ze nog een goed drinkgeld in de handen gestopt kregen. J. Bronmeijer Naschrift: vermoedelijk zullen niet veel Soerabajanen iets weten van dit liften aan de Wonokromo-brug. Matro zen en zeemiliciens echter des te meer. Ook Tjalie heeft als "miel" (zeemili cien) dit tochtje menigmaal gemaakt, zij het meestal in een opelette. Start plaats in Soerabaja: Wonokromo-brug. Startplaats in Malang: Regentstraat/ Aloon-aloon. Frietjo bij de Petjinan! Veertig jaar geleden, njo! In Tong Tong van 15 februari 1970, onder versjes uit Padang, las ik een aardig Padangs versje, dat opgezegd wordt als een baby een windje laat. Hoewel het "Padangs" enigszins vreemd voor mij is, komt het liedje mij toch bekend voor. Hier dan dat liedje: Pang Pang poei Keladi oewo oewo Sia te kentoei Di tembak radja toewo. In ons oud tehuis van "Pa van der Steur" was er ook iets dergelijks, doch wanneer werkelijk van "kentoei" spra ke was en er zich niemand meldde als de dader, dan werd er al spoedig een groepje gevormd om de dader te vin den. De "speurder" begon dan meteen te zeggen: "dus jullie niemand njang ngentoot hè?" En hierna begon dan "het orakel van Delphi". Met het zeggen van elk woord per lettergreep werd dan naar elk aangewezen (afgeteld), onder het op dreunen van het liedje: Bang bang toot, Kembang Sirkaja Sapa njang ngentoot Di tembok radja toea. Denkt U vooral niet, dat dit spelle tje gespeeld werd onder kleuters, maar onder jongens. En o wee, als het laatste woordje "toea" op Piet of Klaas valt, want dan voelt ie meteen of er hamerslagen, bij de Steurtjes bekend als "patta", op zijn kaal hoofd terecht komen. De "da der" was dan gestraft en wij gingen met onze andere spelletjes door. We waren daar gehard en niemand werd er boos om. Onder de oude Steurtjes had U ook jongens met krullende haren. Eén er van kan ik mij nog heel goed herinne ren en dat was een zekere Koster. Een jolige knaap, ook wanneer hij niets zegt. Zijn voeten zeker maat 46. Zijn lievelings liedje was steeds hetzelfde. Zo was het: In de Orinoco Daar leeft een krokodil. Als ik aan de kant gaat p.... Hij bijten in mijn bil. Sorry mensen, zo was werkelijk zijn liedje. Mag dat zo, toch niet vies voor deze tijd, hè? Oude Steur Nog een brug in Soerabaja! De Wonokromobrug (waarover de Heer Bronmeijer hierboven een naoorlogse belevenis schreef) is het in ieder geval NIET. Wie weet welke brug het wèl is en kan er iets over vertellen? 17

Tong Tong | 1970 | | pagina 17