TANGAN DINGIN <~Paraclióe ioót M I AN A BETER DAN SLAPEN Mei NECTAR - essence: "Bracht in 1961 vanuit Biak de ge neeskrachtige miana (daon iler, Co- leus) met donkerpaarse bladeren. In de winter verkleuren eerst de blad randen groen, nog verder in het kou de seizoen worden meerdere blade ren helemaal groen. In 1965 nam ik enkele stekken mee naar Curacao, waar ze het 3 jaar lang goed deden. Nu staan ze op de vensterbank en als ze door te weinig warmte en licht niet verpieteren willen ze wel goed groeien. Ik heb nu stekken teveel". Mevr. v. d. Hout, Huizen De in de tropen groeiende miana (daon iler) ben ik in Europa en Amerika nergens tegengekomen. Er zijn tiental len veel mooiere variaties, maar (vol gens Kloppenburg en uit eigen erva ring) hebben die geen geneeskracht. De Indische miana heeft donker rood bruine (paarse) bladeren die op af stand van elkaar staan en verder paar se bloemen op een lang steeltje. Ik geloof dat alleen plantjes uit zaad ver kregen dezelfde kracht behouden. Stekken worden "dégeneré's", wat niet wegneemt dat ook dégeneré's heel fraai, zelfs fraaier dan het origineel kunnen worden. LD Waar wordt miana voor gebruikt? Een aftreksel van 12 blaadjes met 2 splitglazen water opkoken (tot de helft verkoken) is een uitstekend middel te gen aambeien. Een afkooksel van de grote bladeren ook gebruiken als lavement. Miana is zeer bloedzuiverend, reguleert stoel gang en menstruatie en werkt ook zui verend en genezend bij oogziekten. (Zie voor recepten Mevr. Kloppen- burg's wenken en raadgevingen). Warme bodem Sommige planten b.v. Clematis heb ben een warme bodem of warme "voet" nodig, d.w.z. men moet een lage plantensoort aan de voet planten. Vraag 1. Wat moet ik doen om mijn djeroek nipis plant (75 cm hoog) te laten bloei en? Mevr. L. Verdooren, Den Haag Vraag 2. Komen djeroekplanten (e.a. vruch- tendragende bomen) niet alleen tot bloei wanneer ze door enten, tjang- kokken of occuleren zijn voortge bracht? We krijgen veel meer dan U reali seert doorslagen of copiën van brie ven van lezers en lezeressen aan pers, radio en TV waarin scherp wordt ge protesteerd tegen valse, zedeloze of discriminerende meningen. Zelden of nooit worden deze ingezonden artike len opgenomen. Praat niet over "nutte loze" activiteit. Het is gewetenswerk; het is goed. Alles is beter dan slapen. maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren I I Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier OEDePONeeao of rechtstreeks aan 2^mM^DmHaagtM pharm fabrjek »Phyto|» Afd Nectar essence Gouim Midailk Dm Haag 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. Soms is een herinnering te vaag om welke sprekende karak teristiek ook uit te beelden, maar enkele vage pastellijntjes geven ten volle de sfeer uit het oude Indië... Mijn eerste herinneringen schijnen te stammen uit een tijd, waarin er nog geen andere mensen bestonden. Er wa ren natuurlijk de elementen: lucht, een hoge en blinkende hemel; de aarde: gravel van een oprijlaan, een verharde zandweg; het water: in de kunstmatige vijver met 'n fontein, en achter de dijk voorbij de weg de kali Brantas, een in de regenmoesson snelstromende rivier die zo breed leek, dat ik me de andere oever niet kan herinneren. Dan was er het gras en de waterlelie in de vijver; hoe wonderlijk dat de bloemen en bladeren niet zonken maar bleven drijven; en er waren heesters: een dwergdjamboeboom met heerlijke zoe te vruchten waar ik gemakkelijk bij kon en de sierlijke allemanda's met hun uitbundig gele bloemen, die ik nóg zie bewegen in de wind. Er waren ook wel dieren: in de vijver leefden kikkers die soms parmantig op de stenen rand zaten en in het geheimzinnig groene water bewogen kikkervisjes en mus kietenlarven, en zwommen hautain de goudvissen. In de waterplanten langs de Brantas zocht ik soms kevertjes met prachtige kleuren op hun door zichtige schilden en daar waren ook kiendjengs, libellen die heen en weer vlogen of neerstreken op een blad, met trillende vleugels waar de zon op blonk. Dit was de zorgeloze wereld waarin ik leefde; ik moest alleen op passen voor de giftige allemandabloe- men, maar zolang ik daar niet aankwam had ik niets te vrezen. Toen ik vier jaar oud was, werd mijn vader overgeplaatst naar een andere suikeronderneming. Ik herinner mij dat ik met mijn familie de mensen had den in mijn bewustzijn nu een plaats gekregen! naar onze toekomstige woonplaats reed. Van verre al zagen we de fabrieksschoorsteen, een van de vele die zo karakteristiek zijn voor de laagvlakte achter Soerabaia. Steeds hoger leek die schoorsteen te worden en tenslotte bereikten we de onder neming en ons huis, dat daar lag met zijn zijkant naar de weg gekeerd, ach ter de tuin en het ijzeren hek met pie ken, waarlangs wij reden tot aan de ingang; van daar leidde een oprijlaan met koningspalmen naar het huis dat koel was en statig; het was het eerste huis waarin ik bewust heb geleefd. Maar de vijver in de tuin was droog; er stonden plantenbakken in. En in een afvoergoot langs de zijgalerij zag ik later tot mijn afgrijzen een slang. Mijn kinderparadijs had ik voorgoed achter mij gelaten. A.M.B. 19

Tong Tong | 1970 | | pagina 19