pasar I malam I tongtong 306*1-47 houtrust denhaag BEGRIP STEUN VAN DE LEZERS Pshaw! Wie Tong Tong wil voortzet ten moet jong en nieuw en branie zijn, waar ook ter wereld. Die moet, even als ik hier beginnen te werken als "Directeur-Hoofdredacteur" op een sa laris minder dan van een sergeant. Zonder uitzicht. Zonder pensioen. Zon der garanties. En nog minder dan dat! Wie wil? Wie wil? Eenmaal. Andermaal. Niemand niet? Bladarr! zegt de hamer. Dan gaat Tong Tong naar niemand. Ondertussen zetten wij door omdat ons geweten het ons gebiedt. Omdat ons verantwoordelijkheidsge voel het ons gebiedt. Omdat onze trots het ons gebiedt. Net zo lang tot HET LOT zegt: "Ge noeg!" (NIET omdat TJALIE stopt!). Zo lang zullen wij vechten om de laatste gloeiende sintel in de as levend te houden. Tot één persoon komen kan om een nieuw vuurtje op te doen laaien. Intussen dus, mijn vrienden, tot dan!... T.R. (Nota bene: deze persoon (ongeacht of het een man of een vrouw is) zal een typische "Breuklijn-Indo" moeten zijn met gelijke interesse in twee cul turen (dus niet een "namaak Europe aan of namaak Indonesiër, hoe goed ook), of een "Vliegende Hollander". Géén "honk-Hollander" of kachel-zit- ter. Bestaan zulke mensen nog wel?) Weet je wat ik vaak in gesprekken hoor of in brieven lees? Dit: "Tjalie Robinson is een begrip geworden..." Het klinkt erg pienter en het wordt bij na altijd complimenteus bedoeld. Noch tans klinkt het me nogal "overleden" in de oren. Zoals: Shakespeare is een begrip geworden. Of Mata Hari. Of Salaria (hier bekend als Lantana), zo als je weet de Soendanese verbaste ring van De Serrière, de man die deze plant in Indonesië importeerde. Enfin, de plant heet ook wel "tembelè-an" oftewel kippepé. Ik wou maar zeggen: kijk een beetje uit met die "begrippen", lol Aan ettelijke mensen die me het complimentje brachten, vroeg ik op de man af: "O ja? Wat voor een begrip ben ik dan?" Wel, lezers, niemand weet daar een antwoord op te geven! Of weet U het toevallig wel? Of kunt U het in elk geval bedenken? Schrijf het dan aan me. Of als U het niet weet, gebruik het dan niet meer. Net zoals zoveel rare dingen in deze idiote mo derne tijd begrip geworden zijn, vooral in de kunst als in de politiek of de economie..daaróm zit de wereld vol geraas. Laten we gewoon als eerlijke mensen alleen daarover praten wat we eerlijk begrijpen. Tenzij iemand weet wat voor een begrip Tjalie geworden is. Dan zetten we het in ons blad. Zélfs als ik er be kaaid van af kom. Okay? Okay! Tong Tong een maandblad? Wij hebben ons de laatste jaren dikwijls afgevraagd als we Uw berichten la zen over de moeilijke exploitatie, waarom maken ze er geen maand blad van? Als U het blad dan een beetje dikker maakt, maar niet twee maal zo dik, dan spaart U aan de drukkerij, en bovendien aan porto en aan werk. Wij vinden het een ver standige maatregel om van T.T. een maandblad te maken, praktisch alle bladen die we ontvangen zijn maand bladen. F. J. van der Veer Ik heb nooit begrepen waarom Tong Tong persé een 14-daags blad moest zijn. Het voorbereiden van dit blad ge zien het ter beschikking staande aan tal personen is toch iedere keer een heksentoer. Met een maandblad zal het een voudiger zijn. Ik heb het altijd belachelijk ge vonden dat voor 24,24 nummers moesten worden geschapen. De prijs is veel te laag voor het gebodene. Tong Tong is een blad voor een groep mensen, die ergens ideëel aan dit blad gebonden zijn. Het is een uitzonderlijk blad. Ik denk dat voor 24,/jaar 12 nummers goed en normaal betaald is. Wie het niet betalen wil, duvelt maar op. Tong Tong heeft veel te lang eerste rij voor een dubbeltje geboden. Het wordt tijd, dat aan deze dwaasheid een einde komt. Mej. E. C. Berg Adoeh! Dank aan Mej. Berg voor haar spontane steun, al zitten de zaken om technische redenen moeilijker: we hebben druk- en andvertentie-contrac- ten, gebaseerd op halfmaandelijkse "levering", die niet zo een-twee-drie opgezegd kunnen worden. Verder: ons blad startte veertien jaar geleden als maandblad en was "op weg" een weekblad te worden via een '/a-maan delijkse periode. Dat verklaart de on gewone halfmaandelijkse verschijning. Het is niet dwaas, maar een "afge broken groeiverschijnsel". Verder vrezen wij dat de terugbren ging tot maandblad ons vele abonnees zal kosten die "zwak" worden als ze te lang moeten wachten op een volgend nummer. Niettemin: doodgewoon wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Lieverkoekjes worden in deze harde tijd helaas niet meer gebakken... Ook Hr. v. d. Veer dank voor zijn raad, alsmede vele andere lezers die later schreven. Van onze kant blijven wij "anyway" beloven dat Tong Tong de royaalste en beste inhoud hebben zal die wij bieden kunnen. Redactie urm ONTMOETINGSCENTRUM VOOR OOST EN WEST WAAR KOPEN EN KIJKEN EEN FEEST IS Bij de officiële opening van de 11e Pasar Malam in 1969, zei de Wet houder van Economische Zaken de heer B. Bol in zijn toespraak: de elfde Pasar Malam is uitgegroeid tot een manifestatie van nationale allure, niet alleen als eetfestijn, maar ook als luister- en kijkfeest. Het kan zelfs uitgroei en tot een Europese manifestatie En dat ook de 12de Pasar Malam weer een groot feest zal worden is zeker. Nu in linker- èn rechterhal een po dium met o.m. het optreden van: Ben Cramer The Hearts of Soul Ann Burton Tante Pim Eysinger Anneke Grönloh "De Nachtsi renen" met echte krontjong Hawai- ian-muziek Country Western. In de Rotonde zaterdagavond dansen met VARA's drive-in discotheek o.l.v. disc-jockeys Eddy Becker en Jaap Poor. Voor standverhuur en inlichtingen on derstaande bon insturen. (Telefonisch: (070) 64 52 49). RON Sturen naar: PASAR MALAM Dwlv Lange Voorhout 25 b, Den Haag straat plaats: wenst geheel vrijblijvend toezending van de geïllustreerde PM-folder '70. 4

Tong Tong | 1970 | | pagina 4