Fonteijn Co v/h te DJOKJA EEN BEGRIP DAADWERKELIJK NANGKA O VILMA In TT no. 17, pag. 4 constateerden we vaak gehoord te hebben de uit spraak: "Tjalie Robinson is een begrip geworden", een uitspraak die ons ver veelde omdat nooit uit de doeken ge daan werd wat voor een begrip dan wel bedoeld werd. En als men het dus niet wist, men liever geen voze be grippen moest gebruiken. Wie het wél wist, moest het ons schrijven. Twee personen hebben de hand schoen opgenomen. Onze complimen ten! Of zij "raak geschoten" hebben, weten we niet eens omdat bij ons ten kantore van Tong Tong niemand weet welk "begrip Tjalie" eigenlijk bedoeld wordt... Eerst hier beide opinies: Aangezien ik geen goede schrijfster ben, kan ik dus niet een lang epistel schrijven, wat met het "begrip" Tjalie Robinson bedoeld wordt. Wel staat bij mij vast, dat hij iemand is, die niet alleen begrip toont voor zijn medemens, maar zich helemaal kan verplaatsen in het denken en leven van die mens en er ook eerlijk en zon der omwegen voor durft uit te komen. Ik hoop dan ook van harte, dat als 't zover is, dat iemand anders deze taak van hem moet overnemen, het één zal zijn, die niet alleen begrip heeft voor het nastreven en stand houden van Tong Tong en de lezers, maar 't ook daadwerkelijk moet kunnen bewij zen. Mevr. Huffenreuter Uw verzoek in Tong Tong no. 17 van 15 maart jl.; om een definitie te geven van: "Tjalie is een begrip", wil ik pro beren het als volgt te definieren: In ons geboorteland hebben wij ook aan de Javaanse-raadsels en spelletjes meegedaan, wat onze bungs en adiks in Indonesië badèan noemen. Een raadsel is mij bij gebleven nl. het raadsel van de nangka, de opgave is: Opo sing onoh djeronè nongkoh ga di djénéngi nongkoh? Upamannè: Uwit-uwitè nongkoh, ka- ju-kajunè nongkoh, Uwoh-uwohè nongkoh, kulit-kulitè nongkoh, beton- betonè nongkoh. Lénè ga-wéroohjol! ménkooh ta ulangi! ...Jo iku kulitè-beton sè Wat zit in de of aan de nangka, wat niet de naam van de nangka draagt? Een voorbeeld: de boom noem je een nangkaboom, het hout is nangkahout, de vrucht is een nang ka, de schil is een nangkaschil. Als je het niet weet! Dan wil ik het je wel vertellen. Het is de schil van de pit (beton) Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 67 GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges Hier is het heer Tjalie. Het zit in de "Kern". Van een soort vrucht en toch een andere naam. Ook U zit in de Kern, niet er buiten eromheen of er onder maar middenin. "Het leven is strijden en strijden is leven"!! Dit zien wij in de natuur, zo'n kleine nangkapit, die ergens onder een steen of een oude omgevallen muur ligt, ontkiemt, zoekt zijn uitweg naar het licht, langzaam maar zeker groeit de nangka, eerst als een onaanzienlijk spruitje, dan een klein nangkaplantje en spoedig zal zij met haar stevige wortels de steen of muur wegdrukken. Haar wortels hebben zich vastgezet in een vruchtbare bodem, om de levens sappen naar de stam en blaren op te stuwen. De voeding is goed, bloemen ontluiken en spoedig zijn de eerste vruchten zichtbaar een, twee, ja vier soms wel acht aan een stam. Dit is "Tjalie een begrip" net zoals deze nangkapit. U Tjalie en Tong Tong, voor ons uit de tropen is dit een begrip. De "kulitbeton". Zonder de kulit, kan de beton niet leven en zonder beton bestaat er geen nangka. Zo heeft U heer Tjalie de nangka- Tong Tong tot groei en bloei gebracht voor Oost en West, voor Noord en Zuid. En zoals de nangkaboom zijn vruchten draagt ten dienste van velen, zo ook heeft U in dienst van velen Uw geestelijke vruchten gegeven. Ik ben er van overtuigd, dat Tong Tong zal blijven groeien en leven, ook als wij er niet meer zijn. U Tjalie heeft dit zaad gezaaid en wat goed is zal blijven leven, met misschien een an dere vorm of naam, maar de "Kern" zal niet sterven, omdat dit ook voor het nageslacht "Een begrip" zal zijn. En voor deze gave zijn wij U dank en hormat verschuldigd. Si Rekkabebbul Een uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 5,90. Elke Maandag de sportpagina'f van de kranten met steevast een paar foto's van voetballers die "huilend van pijn" worden weggepikoeld. Dezelfde "bomen van kerels" die bij andere gelegenheden weer als "Hollands glorie" wor den afgeschilderd. En toch lijkt het ons niet eens zo lang geleden, dat het zó gewoon was dal zelfs ernstig gewonde spelers "geen kik" gaven, dat er ook nooit een foto van werd gemaakt. Dus: toenemende slapheid of over dreven sensatiezucht?(Ik vraag me vaak af, wat vrouwen er van denken. Of snikken die ook zachtjes mee?) 11

Tong Tong | 1970 | | pagina 11