Giftige Planten Uit Indonesië MEDICOR - DEN HAAG Oriëntering In Tong Tong hebben onze lezers vele malen nuttige of geneeskrachtige kruiden en planten de revue laten passeren, maar nog nooit werd iets verteld over giftige Indonesische planten die toch ook in ruime verscheidenheid in de tropische natuur voorkomen en voor vele nuttige doeleinden zijn gebruikt. Ongetwijfeld hebben ook deze plan ten grote belangstelling van onze le zers. We wachten daarom enkele gre pen te doen uit een interessant boekje van de hand van Dr. M. Duyster, Mili tair Apotheker, getiteld: "Giftige Indi sche planten en plantenbestanddelen". De deskundige wijze van behandeling valt ons hierbij zeer op, en bewijst dat ook onder de "onopvallende beroepen" menig voortreffelijk talent school. Maar wie van onze lezers heeft op dit terrein ook bijzondere ervaringen en kan ons wat vertellen? Alstonia scholaris. (Linn) R.Br. Poelai Kajoe gaboes. Deze zeer hoge, dikke boom is in de eerste plaats bekend om het uiterst lichte, weke, veerkrachtige hout alleen uit spint bestaande, zonder kernhout; het wordt gebruikt als surrogaat voor kurk, z.g. kurkhout, is gemakkelijk te bewerken voor grof snijwerk en dient dus tot het vervaardigen van drijvers voor visnetten, insektenkistjes, enz. Plankjes van dit hout werden indertijd als schrijfplankjes op de Inlandse scho len in de Molukken gebezigd, vandaar de soortnaam "scholaris" door Rum- phius aan dit gewas gegeven. De grijs-grauwe schors scheidt een wit, intens bitter caoutchoucachtig melksap af. De bast is reeds door meerderen scheikundig onderzocht. Als bestand delen worden genoemd de alcalolden ditamine Cu Hi9 NO, ditaine of echita- mine C22H28 N2 O4, een hevig vergift, echikaoetschine, een getah-pertja-ach- tige stof en verder enkele stikstofvrije bitterstoffen (van Dongen. Beknopt overzicht der meest gebruikte Genees middelen in Ned. Oost-lndië, blz. 140). Het echitamine werkt verlammend en bloeddrukverlagend. Kickxia arborea. BI. Ki Benteli. Kajoe santen. Overal waar deze boom op Java wordt aangetroffen, is het witte melk sap in hoge eer, daar het als uitnemend middel tegen ingewandswormen be kend staat. De stam der bomen is dan ook gewoonlijk vol met kappen of lit tekens, die de inzamelaars van het sap er in maakten. Het toedienen van te veel melksap wordt als ongevaarlijk beschouwd. Als werkzaam bestanddeel van het witte, nagenoeg smakeloos melksap werd een vergiftige, eiwitachtige stof, kickxiine afgescheiden, waarvan 80 mg. een kikvors in ongeveer 4 uur doodde en waarvan 'n oplossing van 1 100000 regenwormen binnen 2'/2 uur doodde. In de bast werd een weinig giftig, gemakkelijk ontleedbaar alcaloïde aan getroffen. (van Dongen. Beknopt over zicht der meest gebruikte Geneesmid delen in Ned. Oost-lndië, blz. 140). Cerbera Odollam, Gaertn. Bintaro. Bintarok. Greshoff vermeldt in de Indische Vergiftrapporten: Bintaro. Komt verspreid voor aan de lage zeekust. De pitten worden ge droogd, fijngemalen of gestampt, op nieuw gedroogd en ten slotte geperst. De hiervan gewonnen olie wordt, even als de minjak soe-oek (Arachis) door de Inlander voor verlichting gebruikt. Bezigt men haar echter bij vergissing tot het bakken van spijzen, zo kan het nuttigen daarvan nadelige gevolgen hebben, als diarrhee en braking, soms met dodelijke afloop. Ook het sap van de boom moet een dodelijk vergift zijn. Bintarok. Zowel het sap uit de boom zelf, als dat uit de fijngestampte vrucht wordt met de spijzen vermengd. Bij ge bruik daarvan zwelt de buik op, wordt men duizelig; de tong krimpt in en on der beving van het gehele lichaam treedt de dood in. Verder worden nog vermeld de na men: mangga braboe, darli u tana en getah pedjatee. Een niet hoge, sterk vertakte boom, met dikke opgerichte takken. De vrucht is donkerrood, kogelvormig of eivormig ter grootte van een appel en in bouw, tenminste in de aanvang, in zoverre met een appel overeenkomend, dat zij bestaat uit een dunne schil en een vruchtvleeslaag, die, binnen de in het midden geplaatste en door een harde wand omgeven holten, zaden bevat; het vruchtvlees verdwijnt spoedig gro tendeels, waarna de harde delen over blijven. Cerbera Odollam behoort tot de meest typische bomen der Indische kusten en is uitsluitend te zoeken op de ziltige bodem, vlak aan zee, of in vloedbossen, op zandig strand of op rotsen aan de kust en in het bereik der branding, waar hij veelal in groot getal optreedt. (Greshoff. Schetsen van nuttige Indische planten, blz. 59). De zaden zijn giftig. De Vrij bereidde daaruit op Java het eerst cerberine. MEDICOR-NIEUWS IS GOED NIEUWS Vraag een grafis proefnummer aan Van Alkemadelaan 506 ielefoon 070 - 241667 Wanneer was het ook weer dat de winter begon? In elk geval waren op 31 oktober, de dag van de inauguratie van" Bapak" van der Pijl, de eerste sneeuwbuien al gevallen. Ik moest toen naar Nijmegen, daarom weet ik het nog zo zeker. Daarna heeft de winter be- toel onbarmhartig teroes gepoekeld. Op onze vrolijke aankondiging van de zonnewende (de terugkeer van de zon naar het noordelijk halfrond) met Kerst mis gaf de winter natuurlijk geen acht. Toen we in januari vol verwachting het bloeien van de toverhazelaar (Ham- mamélis) in het Haagse Zuiderpark waarnamen, week de vorst nog steeds geen duimbreed. Dit is de enige plant die in de winter bloeit, een gewoon weg onwaarschijnlijk fragiele bloeiver- schijning in de vrieskou. Net als het drie-uurs kraaien van de hanen in de nacht - als de morgen er nog lang niet is. En betoel, de lente liet nog lang op zich wachten en de winter gaf geen dag krimp. Apalagi op 26 april, toen we al een maand lang lente hadden (volgens de kalender) en op een zonnige ochtend de polder in reden en bij Linschoten de eerste rij uitbottende wilgen zagen met "jonge-assem-groen", was het toch maar het enige en zielige rijtje bomen met voortijdige Primavera, want verder waren alle bomen (ondanks de knop pen) groenloos. En 's avonds zei het weerbericht: "Afnemende temperaturen en nachtvorst...." Matjam apa! Dat betekent welbe schouwd dat we nu al ZES MAANDEN winter hebben! En dat praat nog van "seizoenen"! Beste vrinden met tro pische botten, ik hoop dat jullie deze onmogelijke winter tóch goed door zijn gekomen en wens jullie in elk geval een zonnige zomer toe! T.R. Cerberine, juister gezegd cerberid, is een kristallijn, stikstofvrije glucoside. Men bereidt cerberid door een spiri- tueus extract der zaden met petroleum- aether te zuiveren en, in water ver deeld, vervolgens met chloroform uit te schudden. 18

Tong Tong | 1970 | | pagina 18