Nieuwe Werkers REWARD: 10000,- WANTED: Preferably alive! WARNING: Shoot on sight! PASAR MALAM In dit en het volgend nummer zal de lezer kennis maken met enkele nieuwe krachten (en nog een paar oude) in onze gelederen. "Ons-kèn ons" is een oud Indisch spreekwoord dat in zijn beste betekenis van ons verlangt dat wij elkander goed kennen. Dus stellen wij ons aan U voor. In dit nummer alvast twee: G. H. Bartman, onze nieuwe redac teur, wilde alleen zijn portretje afstaan voor het kennismakings-artikeltje in Tong Tong als we dit grapje erbij maak ten. Wat we natuurlijk deden. Want, dachten we: misschien is er werkelijk iemand die tienduizend dollar biedt voor Si Herrit, en dan slaan we in één slag ons Hidoep Teroes-fonds vol! En nou maar duimen. Intussen is Bartman op een typisch ouwerwetse manier aan het werk ge slagen. Hoewel hij als schrijver onbe kend is, en als redacteur geen geëi gende ervaring heeft. Maar Rob Nieu- wenhuys zei van zijn stijl, toen hij Bart- mans eerste jachtverhaal las: "Verrek! Die vent kan schrijven!" En dat zegt R.N. zelfs van dozijnen auteurs niet eens. En laat mij (met mijn 30-jarige ervaring als redaceur) U verzekeren dat hij ook redigeren kan. Zo ineens: rang! raak! En doodeenvoudig omdat Si Herrit het wilde doen. Stuur maar op wat je me wilt laten doen, zei hij, en ik stuur de hem een grobak vol werk, en hij deed het. Klaar. Veel Oost-hóekers zul len Bartman kennen van de jachtvel den, en als zij mensen zijn uit 't goede hout gesneden, kennen zij Bartman ook al heel lang als een vent die doodge woon doet wat hij zegt. In de komende jaren zal hij het in ons blad bewijzen. Ga je gang, Gerrit! Een even onverwachte en gewoon weg ontstellende topwaardige verrijking van onze staf kwam met J. F. (Dick) van der Lee letterlijk uit de lucht vallen. Hij kwam in onze uiterste nood. Tjalie en administrateur Wim Schaay waren allebei door hart- en vaatziekten ge veld. Advertenties brachten niets op. Elk ogenblik kon Tong Tong nu wel instorten! Wie had zelfs maar gedacht aan Van der Lee? We kenden hem uit de verte als rechterhand van Gouve- neur O. Java Ch. O. v. d. Plas in de na—oorlogse jaren, en wie in die turbulente jaren zelf in stad en land in leidinggevende posities gewerkt heeft, weet wat dat betekende. Titels als Chef van de Dienst van algemene personele zaken of chef van het finan cieel toezicht op de gemeenten en re gentschappen zeggen after all nóg weinig. Maar er was toen overal schrik barend tekort aan geschikt personeel, bij drommen verlieten ambtenaren In donesië, onveiligheid en enorme tekor ten zaten overal het werk dwars, er was geen uitzicht op solider tijden. Hier kon alleen snel en doortastend gewerkt worden met spoedbesluiten en oekasen door "the right man in the right place"mensen die niet eisten of vroegen, maar DEDEN. "Pak Djeng- got" van der Plas DEED: Dick van der Lee DEED. En zo toog hij ook in de crisis van Tong Tong aan het werk. Djangan omong pandjang. Is die tafel onbezet? Dan ga ik daar zitten. En werk van alle kanten naar zich toe halend, begon Dick te werken met dezelfde kundig heid en integriteit van 25 jaar geleden, bergen werk verzettend als een bull dozer. Wij staan hier nog steeds ver bijsterd over wat Van der Lee voor ons doet. Ook omdat wij weten wat hij daar voor elders in de steek gelaten heeft. Want uiteraard zat zo'n werker niet te "gojang kaki" in Den Haag, maar leid de tegen goed salaris de interne ac countancy van een buitenlandse maat schappij. Wat hij daar verdient, kan hij als medewerker van de directie bij de ze arme Tong Tong nóóit verdienen. De Heer F. van der Lee Maar Dick is geboren met de hartslag van de "koeno" tong-tong (dat bete kent: helpt elkander) in zijn aderen. En toen Tong Tong riep, kwam hij. "As simple as that...." (Een volgende keer andere werkers) Ook het kleine Beverwijk heeft moedig een Pasar Malam georganiseerd en is geslaagd. De PM werd druk bezocht en had een geanimeerd verloop. Gang makers waren hier de heren Kleist, v.d. Velde en Willemse, die zich het vuur uit de sloffen hebben moeten lopen, en natuurlijk hier en daar wel een steek hebben laten vallen, maar wat GEDAAN hebben. Dus gewerkt in de geest van Tong Tong: naast Trouw (aan een In disch verleden) ook Branie en Onder nemend zijn geweest. Zij zullen het ver boksen! Na Den Haag nu dus ook al Alkmaar en Beverwijk, Amsterdam, Groningen en Tilburg hebben hun tenten reeds opgeslagen voor nieuwe Pasar Malams. Onwillekeurig gaan Tong Tong's ge dachten twaalf jaren terug, toen dit blad zijn eerste Pasar Malam organi seerde (in Den Haag) en wij vijf jaren lang tegen grote scepsis, onwil en kri tiek in, koppig elk jaar met onze Pasar Malam door gingen. Nu steken overal in Holland "kleine Tjalie Robinsonnetjes" (niets denigre- rends bedoeld, hoor!) hun hoofd op en organiseren óók Pasar Malams. Alweer: let op mijn woorden: De Pasar Malam zal hier in Holland op den duur net zo ingeburgerd raken als de nasie goreng. Eens zal de Enkhuizer Almanak naast alle andere markten (kaasmarkten, gan zenmarkten, vlasmarkten, kermissen, enz.) ook de pasar malems door heel Nederland vermelden. En er zullen meer en meer Hollandse ondernemers de Indische verdringen (zie ook het artikel "Een twee, betas tempeh" in dit nummer). En net zoals bij die andere markten zal na een tijdje één pasar malam de origineelste en po pulairste zijn. Maar dan zullen deze ondernemers nog heel wat moeten le ren.... Als het ei té gauw de hen loslaat (als jonge ondernemers té hard hollen wil len- zonder naar de oude garde te luis teren) zullen nog heel wat fiasco's ook in 't verschiet liggen. De ondernemings structuur van de Pasar Malam zal de zelfde groei-gevaren en successen doormaken als Albert Heyn, Philips, Bruinzeel, Verolme... om de geslaag den te noemen (van de mislukten hoort nooit iemand iets meer). Maar we staan nog maar in het begin van wat zéker komen zal: Honderd Jaren Pasar Malams in Nederland! 3

Tong Tong | 1970 | | pagina 3