„Dag Oom" Van de administratie Gekke Dagen Borobudur op TV Met NECTAR - essence: Deze groet hoorde Prins Bernhard Zich vaak toeroepen door de bevol king in het Bandoengse, toen hij daar rond toerde. En het typeert het "hart- veroverende en duidelijk emotionele" karakter van de houding van de Soen- danezen, waarnaast de begroeting in Djokja "hartelijk met misschien enig zins reserve" was, terwijl de bejege ning in Djakarta "hartelijk maar zake lijk" was. Zo maakte Z.K.H. Pangeran Bern hard kennis met de diverse geaardhe den van het Indonesische volk dat wij al zo lang en zo goed kennen. Nergens anders in de wereld heeft De Prins zo veel directe hartelijkheid en openheid ontmoet. "Ik vind het fantastisch!", zei hij enthousiast, vooral omdat hij wist dat dit een formeel bezoek was, waar bij men nog niet helemaal vrij kon zijn. Dus verlangde de Prins wat wij lezers van Tong Tong allemaal nog eens wen sen te doen: een informeel bezoek brengen, waarbij hij bij wijze van spre ken aan de kant van de weg een portie saté zou kunnen zitten eten!" Onze vertaler maakte van het "bebas duduk" (vrijelijk zitten) eveneens vrijelijk: "hur kend langs de kant van de weg" en men moet Djakartaan zijn om deze ty pische en rake vertaling te kunnen be grijpen, omdat het informeel en vrij en gezellig "ergens buiten eten" wordt genoemd: nongkrong (hurken). Over de reis van de Prins in Indone sië, waarbij hij even gemakkelijk harten veroverde als hijzelf veroverd werd, was de pers enthousiast en kregen wij knipsels van diverse zijden, i.h. bijzon- De heer Wahjoedi van de Harian "Suara Mer- deka" in gesprek met Z.K.H. Prins Bernhard. der van saudara Wahjoedi van de Ha rian "Suara Merdeka" in Semarang, die de Prins persoonlijk sprak en zich ook door de heer Van Steenbergen van het ANP breedvoerig liet inlichten. Uit de vele intervieuws en gesprek ken spreekt overal het verlangen om elkaar als mens te leren kennen, en werd wederzijds niet verlangd dat er verklaringen werden afgelegd of opi nies uitgesproken. Net zoals ook wij in Indië weinig behoefte zouden heb ben aan het bespreken van politieke problemen. We kunnen ons zo goed de wrevel van de Prins voorstellen toen hij bij terugkomst in Holland alweer di rect hoorde wat hij te zeggen had over bepaalde politieke verhoudingen en of hij geen bepaalde politieke meningen in Indonesië te berde had gegeven. De Prins stelde kalm vast "geen loop jongen" te zijn voor welke instantie ook, en nogmaals toonde hij hiermee duidelijk de aard van het bezoek zui ver te hebben aangevoeld: hormat en nog eens hormat. Meer hoeft er in dit eerste stadium niet te zijn! We wensen Z.K.H. en het Vorstelijk Huis nog menig bezoek aan Indonesië toe! Tijd is Geld. Uitzoeken kost ook tijd, dus ook geld. Als wij een giro krijgen bijvoorbeeld van 67,65 zonder wat wat. Weet u wat wij dan moeten doen. Uitzoeken bij de abonnementen, bij de Toko, bij de Boekhandel? Altijd weer vragen on ze mensen dan: "Wat bedoelt die goe de dame of heer toch?" Allemaal tijd. En als het niet tjotjokt, dan een brief schrijven en vragen naar de juiste be stemming. Wachten op antwoord; soms direct, soms veel later. Ondertussen kunnen wij niets met dat stuk doen, niet boeken. Dit voorbeeld gebeurt niet één keer, maar bijna dagelijks. Een bescheiden verzoek van ons: Helpt ons als u ons per giro betaalt. Schrijf dan voor elk onderdeel een aparte giro kaart. Bijvoorbeeld: 1 kaart f 24,"contributie 1970" 1 kaart 10,"fonds 60.000" 1 kaart f 4,50 "advert. TT no 2680" 1 kaart f 16,50 "boeken bon no 16- 8027" Dan kunnen deze aparte kaarten naar onze aparte afdelingen voor het bij werken van de administratie. Als die posten zoals nu op één kaart worden gekoempoeld gaat het bijwerken erg veel ijtd kosten en ontstaat er achter stand. Wij hebben geen computer, die alles automatisch uitzoekt. Wij hebben mensen met alle menselijke gebreken. Wat heerlijk, als u aan onze verzoeken wilt voldoen. Laat het bij ons ook eens gesmeerd gaan. Banjak veel dank. 30 April Koninginneverjaardag, 1 mei snipperdag, 2 mei zaterdag, 3 mei zon dag, 4 mei snipperdag, 5 mei bevrij dingsdag, 6 mei snipperdag, 7 mei He melvaartsdag, 8 mei snipperdag, 9 mei zaterdag, 10 mei zondag. Dat is dus 11 vrije dagen. Want dat snapt U wel, van dat RECHT om snipperdagen op te ne men, is royaal gebruik gemaakt. Vaak ook nog de 29ste april en/of de 11de mei. Bij zulk fraai zomerweer! Wie geen snipperdag kón nemen, was ge woon "ziek"... En wij maar heksen om Tong Tong tóch nog klaar te krijgen. Desnoods geleende krachten of uitbesteed werk. Als Tong Tong wéér te laat is, we kun nen er betoel niets aan doen. Maar ach, daar snipperden of ziekten ze ook! Wie deze feestdagen niet lachten, wa ren de zelfstandigen en bedrijfsleiders. Maar we vragen ons toch wel eens af...ja, wat vragen we ons nog af in de welvaartsstaat? Mocht later tóch wel opeens iets grandioos misgaan in de wereld, denk dan nog eens aan dit artikeltje terug, ja? Dezer dagen zal BERT GARTHOFF naar Indonesië vertrekken om samen met PROF. DR. A. J. BERNET KEMPERS een TV-reportage te maken van de BOROBUDUR. Ongeveer in septemberfoktober kunnen voor de Vara-TV de eerste reportages hiervan tegemoet gezien worden. Wees er op voorbereid! Schaf U NU het kostbare en "up to date" studiewerk over de Borobudur aan van Prof. dr. A. J. Bernet Kempers, om straks de uitzending met veel meer inzicht en begrip te kunnen volgen. Het boek (door drs. Mellema in de Tong Tong van 1 mei besproken) is voor Uw hele leven een aanwinst voor Uw boekenkast, alleen al door de kostelijke illustraties erin! U weet dat lezers met een kleinere beurs dit vrij dure boek (f 28,15) in afbetalingen kunnen kopen. Dat doet Tong Tong trouwens met ALLE duurdere boeken en zeer veel lezers maken er een dankbaar gebruik van door b.v. voor "teroesan" afbetalingen van een tientje per maand conr stant in de goede boeken te komen. Wat Bert Garthoff betreft, hij maakt van dit tripje gebruik om ook een aantal radio-reportages te maken van zijn terugzien van Indonesië, die dan vanaf begin juni te horen zullen zijn in zijn beroemde zondagochtend-praatje. Attentie, lezers, attentie! PROF. DR. A. BERNET KEMPERS: "BOROBUDUR" f 28,75. maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier OEDEPONBBRD of rechtstreeks aan ZUotrm Medafo Dm Haag 1885 pf,aim fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Goudtn Medaille Dm Haag 1913 Wagenstraat 129 Den Haag. 5

Tong Tong | 1970 | | pagina 5