PANDERMAN Gekke Lui Mijn vader slaat hier naast ons huis en keken wij vaak naar dit landschap. Op de achtergrond de Panderman. Zie ook de foto in T.T. no. 20, pag. 17. De Panderman is een heuvel, die wel op zich zelf staat, maar enigszins aangeleund tegen de Andjasmoroh. Of er die planten groeiden, die U er in beschrijft weet ik niet, alleen heb ik er wel sarangans vandaan meege nomen, die wij thuis heerlijk kookten. Er waren redelijke paadjes die naar de top leidden en die je helemaal kon bereiken op een koeda katjang, zo'n klein berghitje, ik meen dat wij er zo'n kleine acht uur over deden. Van bijgaande foto kunt U zien, dat het dezelfde "berg" is die U in Tong Tong liet afdrukken. Mijn vader staat hier naast ons huis en keken wij dus echt vaak naar dit landschap, mijn vader kon ons door zijn kijker volgen als wij weer eens de "Panderman" opgingen. Hoe dat kleine heuveltje voor de Panderman heet ben ik nu vergeten. Ik denk dat deze foto omstreeks 1930 iè gemaakt; er is later wel een hotel Panderman gekomen, maar dat lag vol gens mij niet op dezelfde plaats als Uw foto, het was ook een ander ge bouw. Waarschijnlijk zullen meer Batune- zen reageren, de Panderman was ook een soort weerprofeet, als de top in de nevel gehuld was volgde binnen enige uren een regenbui. Bedankt voor deze fijne herinnering die U weer eens met Uw blad bij mij heeft opgeroepen, hoop er weer eens met vakantie heen te gaan en dan te zien of er nog iets bekends is terug te vinden. Lieni Filet Wij ontvingen VELE brieven over de Panderman, maar wat wij zochten was de HERKOMST VAN DE NAAM, onge acht of het de berg of het kruid was, de mogelijkheid in het midden latend of het kruid naar de berg genoemd was of omgekeerd. De enige die ons be greep en ook het goede antwoord gaf, was onze ouwe sobat Schardijn: De oplossing van het raadsel met betrekking tot de naam "Panderman" is dichterbij dan men wellicht denkt, want het is op de foto zélf al beant woord door de bergtop, die vlak achter het hotel zich verheft. Deze is name lijk de meest westelijke top van de Andjasmorovulkaanruïne, die vanuit Malang gezien de "voet" uitmaakt van de zogenaamde "liggende vrouw" en waar wij weten, dat daar Batu moet liggen, bij welke plaats de grote weg naar Pudjon zich westwaarts ombuigt en waaraan Songgoriti en Lebaksari liggen. DE NAAM, deze is niet afgeleid van een Hollandse persoonsnaam, maar is zuiver Javaans en is een samenstelling van de woorden: "(e)pan" "ver hoord,, bereikt, gevonden" en "darma (derman)" op Hoge last of gezag iets doen, dat wil zoveel zeggen als de genade om een willig werktuig te zijn van de Almachtige Godheid. Hier ging men in de oudheid dus blijkbaar ter bedevaart om geïnspireerd te worden tot het doen van roemruchte daden, welke Gode welgevallig zijn. Slaan wij een blik op de kaart, dan merkt men, dat deze 1300 mtr hoge bergtop ongeveer in het midden ligt op de oude heirweg, die tussen de oude Hindoe-rijken Singgasari en Daha (Kediri) loopt. Even oud als deze ste den was toen reeds de naam Malang bekend, hetgeen wil zeggen: "dwars koppig tegenstrevend" tegen de beide oude rivalen. Op de foto is de weg voor het hotel duidelijk waar te nemen. Deze weg voert naar de bekende badplaatsen Pu djon en Songgoriti, terwijl even voor bij het hotel een wegafsplitsing voert naar de Brantasbronnen op de Andjas- moro. Aan deze weg liggen de beken de plaatsen: Punten, Djunggo, Sumber- brantas, verder de Adjasmoro over naar Patjet en Modjokerto. Dikwijls fantaseer ik, hoe Raden Widjaja de stichter van het rijk Madjapahit heeft moeten vluchten om uiteindelijk bezuiden Modjokerto in de jungle zijn hoofdstad te stichten. Deze weg had hij dus moeten volgen, nadat hij op de Panderman ter bedevaart was geweest. In het jaar 1920 hebben wij als mili ciens, onder kapitein van Haeften met volle oorlogsbepakking aan de voet van de Panderman meerdaagse oefe ningen gehouden tot zelfs voorbij Pu djon en Sebaluh. Als "Si-Klaas" bij Tong Tong-ers welbekend om zijn "Donggèngans" zich deze dingen nog weet te herinne ren, zal hij hierop beslist wel reageren en dan kunnen de lezers wel weer hun hart ophalen aan zijn vertellingen. Heel deze vruchtbare streek is be roemd om zijn onvergelijkelijke djeruk keprok (mandarijnen) en djeruk manis (groene sinaasappelen) en Europese groenten, in verband waarmede mijn grootvader zich, na afloop van de Java- oorlog (1830) hier vestigde als bibit- planter en vruchtbomenkweker. Eén van zijn merkwaardige proeven was om mangga's te veredelen door ze op el kaar te enten. Hij deed namelijk het volgende: Peloks (pitten) van 2 ver schillende soorten, liet hij bovengronds uitkiemen. Als de zaden zijn uitgelo pen, dan plantte hij ze in de grond met de beide kiemen vlak tegen elkaar, welke hij later samenbond totdat ze tot één stam waren vergroeid. Zo doende verkreeg hij verscheidene va riëteiten o.a. Gadung/bapang; golek gading; kwèni/kopjor enz. De resul taten waren echter niet bevredigend, omdat de hoogte van de streek minder geschikt schijnt voor de kweek hiervan. Panderman, alias Baru Tjina als ME DICIJN, de naam zegt het al; namelijk PADANG-DERMAN het hart (de geest) verhelderend, verlichtend, ver ruimend en zuiverend. W. F. W. Schardijn I1 Altijd hebben ze wat aan te merken op ons woord "Indisch". Indië is toch al Indonesië geworden? Zeg toch: In donesisch! Argumenteren helpt niet, behalve op één manier, hebben we ge merkt: "Als jullie es lekker nassie wil len eten, waar eten jullie dan?" "In een Indisch restaurant". "Hé! Waarom niet in een Indonesisch restaurant?" "Bestaan die dan ook hier in Holland?" "Wel meneer, Indonesisch eten doe je hier in een Indisch restaurant! Wat zegt U daarvan!" "O, ik dacht dat Indone sisch eten heel wat anders was!" "Nee hoor. Maar ook al was het zo, dan zou U toch wel moeten toegeven dat het woord Indisch bestaat, ook al bestaan Nederlands-lndië al lang niet meer... by the way: ook ik besta nog steeds als Indischman al bestaat Indië al lang niet meer. En ik ben toch geen Indo- nesischman geworden...of Indonesiër, ja toch?... En zo discussieer je toch wel in de goede richting. Gekke lui, ja? Let maar op, over twee generaties is in Holland alles Indonesisch geworden behalve de Indische restaurants...wedden?! BRACHT UW VRIJE TIJD IN 1969 OOK f 10.000,— OF MEER OP? Vele van onze medewerkers hebben dit wél verdiend. Wij zoeken medewerkers (ook gepensioneerden) die van ons deskundige hulp en opleiding ontvangen bij het sluiten van verzekeringen en/of beleggingen. Wilt U meer weten, zoek dan contact met ons. SELECTA, Gr. Hertoginnelaan 136 den Haag tel. 070-63 14 82 Vragen naar Hr. Warendorf of Hr. Tan. 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13