BIJ TWEE OUDE FOTO'S tamiiwii—nu—i1 Nu moet ik reageren op het stukje van Karin Brita Perkins-Kunst uit T.T. van 15 oktober 1969 en het relaas van het echtpaar 't Hart inT.T. van 15 februari 1970. Aan Karin kan ik zeggen, dat Chris Henkes inderdaad vóór 1945 is omge komen, want ik heb in 1946 in Singa pore verschillende keren contact gehad met zijn weduwe. De oude Petrus van der Wolk heeft tot 1944 in Wageningen gewoond. Of hij in de hongerwinter is omgekomen weet ik niet, misschien heeft hij zich na de evacuatie van Wageningen op 1 okto ber 1944 ergens anders gevestigd. Ook in Wageningen stond hij bekend om zijn lange witte haren. Op een gegeven moment vroeg een klein jongetje aan zijn moeder of "die meneer" een broer tje van Sinterklaas was, welke vraag voor de oude heer het sein was, dat hij hoognodig weer eens naar de kap per moest. Het echtpaar 't Hart kan ik met zeker heid zeggen, dat de door hun ingezon den foto moet dateren van eind 1926 of begin 1927. Ik ben zelf namelijk in 1925 op de H.B.S. gekomen. In de eerste klas hadden wij nederlands van Mensonides, geschiedenis van Van Buren, duits van Hommes en frans van 't Hart. In de tweede klas (2B) hadden wij neder lands van juffrouw Timmermans (om geen bijnamen te gebruiken) geschie denis van de heer De Graaf, duits van juffrouw Murray en frans van juffrouw Jachtmans. Deze laatste probeerde ons herhaaldelijk te overreden clement te zijn tegen de heer De Graaf. Juffrouw Murray was bij ons een invalster. Zij was lerares aan de Genteng-school, toen onze H.B.S. onverwacht een leraar duits moest missen, doordat de heer Leydersdorf onder de les in één van de hogere klassen in elkaar zakte en met spoed - ziekteverlof naar Nederland moest. Op de namen onder de foto van de do centen kan ik enige correcties en aan vullingen geven. Hiervoor zal ik het onderschrift op de voet volgen. Zittend van links naar rechts: Drs. Brouwer (schrijver van scheikundeboe ken voor de H.B.S. en directeur van de Suikerschool), Ir Barto (toen directeur van het filiaal, in 1930 directeur van de hele H.B.S..) Both, Van der Endt, Mej. Mulder van de(r?) Graaf, Mej. Wille. Staande van links naar rechts: Brune (leraar staatsinrichting, die na het ver trek van Dr. de Graaf ook geschiedenis gaf en later burgemeester van Makas sar werd), Hommes, van Oosten (Booi), van Pelt (nederlands)?, Mej Jagtman, Heinsius (De Edelgermaan), Franken, Neter (leraar frans en/of aardrijkskun de), Koppelman, Van Ree, Van Meir, Gootjes (toen nog leraar natuurkunde, later wiskunde; ik ben hem in 1946 in Singapore nog tegengekomen), Mej Murray, Van Doorn (gym?), Slothou wer ("de Posthengst" of een andere japanse naam), 't Hart, Dr. de Graaf, Dr. Tielrooy (volgens hem deugde mijn karakter niet voor frans), onbekend, Van Hoven van Genderen, naam ont schoten, Mej. Timmermans (had bij ons WEGGEEF-ADRESSEN Jajasan Pa van der Steur Matraman 77, Djakarta, Indonesia O Jajasan G.I.K.I. Foundation djl. Pemuda 64, Surabaja, Indonesia 4 Emmaüs-Communité II Eikstraat 14, Haarzuilens, tel. 03407- 15 40. nog wel andere bijnamen), onbekend, A. Schulz (leraar aardrijkskunde, ben ik bij "in de kost" geweest). Ik mis de namen van de tekenleraren. Wij hadden geloof ik in de tweede klas de heer Breedveldt, die het jaar daarop getrouwd is met onze klasgenote Malie Claessen. De andere leraar handteke- kenen was in die tijd Van Os. Dan moet er nog een leraar lijntekenen zijn ge weest; toen ik in de vierde klas zat was dat De Graaff ("de Meloen"). Verder was - meen ik - in 1926 de heer Van der Paard nog wiskundeleraar (hij was ook scherm-instructeur voor de "UNI"). Wij hadden in de eerste klas plant- en dierkunde van de heer Heymans, hoofd van een Hollands-Chinese school. Ik meen, dat wij in de tweede klas óf Van Oosten, óf Keijzer (een gewezen militair apotheker) hadden. Tenslotte kan er in 1926 nog een andere leraar duits zijn gekomen, de heer Schmidt (bekend figuur van de Officiers Toneel- Vereniging); ik meen, dat wij in de der de klas les van hem hadden. De heer Van Zoonen is onderdirecteur geweest van een lagere technische school in Rotterdam, maar is nu gepen sioneerd en woont meen ik in Ooster hout. De beledigende lerares - door Karin genoemd - kan juffrouw Mulder van de Graaf zijn geweest (zij schijnt het vaak in de klas over haar leerlingen als "jonge hondjes" te hebben gehad), maar ik geloof, dat zij op juffrouw Tim mermans doelde. In 5C hadden wij haar één keer in de week op de uren tussen 11 en kwart vóór één. Dan mochten de jongens hun jas niet uittrekken, want dat waren polderjongens-manieren. Ge volg: op een gegeven dag kwamen we allemaal in shorts op school. Polak, die geen shorts meer had, offerde er een lange broek voor op. Degenen, die wel vaker met shorts op school kwamen - zoals Pierre Eggermont en ik - kon ze niets maken, maar Polak en Dick Ver- schuer werden naar huis gestuurd, Dick mocht niet eens met zijn korte broek (en lange zwarte kousen?) bij de hoofdingang staan in de pauze. Zijn vader moet toen gevraagd hebben of de directeur (lees: mejuffrouw Timmer mans) verlangde, dat hij in smoking op school zou komen. Mijn grootste trots is dat ik - ondanks onvoldoende taalgevoel en 'n karakter, dat niet voor frans deugt, en ondanks het feit, dat ik gedurende vijf van mijn zes H.B.S.-jaren (in de derde klas blij ven zitten op onvoldoenden voor frans, duits en engels) - op mijn eind-examen lijst een 8 voor frans had (maar die le raar heeft mij maar een deel van het schooljaar meegemaakt) en dat ik nü nog mijn jongste dochter van 18 jaar kan helpen bij haar proefvertalingen frans-nederlands, voor het eindexamen M.M.S. Ir. Th. H. Etty 14

Tong Tong | 1970 | | pagina 14