Hapklare Brokken Varkensvlees c~Y[ogeenó Si arin 12e PASAR MALAM TONG TONG Het was verrassend dat er na mijn stukje over de Soerabajase H.B.S. drie inzendingen kwamen van oud-leerlin gen van die school. L. E. 't Hart herinner ik me heel goed. Hij zat in IA en IIA toen ik respectie velijk in IB en IIB zat. Indien hij prijs stelt op een duidelijke afdruk van de foto waarop zijn vader en enkele van zijn vrienden staan, wil ik er hem graag een sturen. (Mijn adres is: 25 Fairlin Drive, Islington 678, Ontario, Canada). De blijde verrassing bij het zien van zijn stukje werd getemperd door wee moed toen ik las dat Martien Roeske gestorven is en dat Johan Meyerink zo hopeloos ziek is. Zij waren beiden zeer gezien op school. Na de "overgang" gingen we met een heel stel uit IVB ijs en taartjes eten in the ijs-paleis Tutti-Frutti op Toendjoengan. Meyerink trakteerde ons allen op een extra rondje vanwege het heugelijke feit dat hij no. 1 van de klas was. Na het eindexamen heb ik nog enjge brieven met hem gewisseld en daardoor wist ik dat hij zijn dienst plicht bij de marine had verduld. Ruim vijftien jaar geleden ontmoette ik hier in Etobicoke (voorstad van To ronto) een oud-Soerabajaan, van Steenwijk, die op de Christelijke Mulo was geweest en een goede sobat was van Mart Roeske, een vriendschap die uit hun kinderjaren dateerde. Mart was ook bij zijn huwelijk getuige geweest. De foto die L. E. 't Hart instuurde dateert van 1927. Toen de heer Both afscheid nam als directeur van de H.B.S. werd hem een album met foto's van de school aangeboden, waarvan dit er een was. Geheel rechts op de foto staat, naar mijn mening, de aardrijkskunde leraar Schulz. Hij had, zoals veel leraren en onderwijzers, kostjongens in huis. Maar in tegenstelling met vele anderen hield hij streng toezicht op de hem toever trouwde jongelui. Links van Timmer mans staat de tekenleraar van der Bussche. Helemaal links op de foto staat Brune (aardrijkskunde en staats inrichting), die enige jaren later burge meester van Ambon werd. Er werd van hem verteld, dat hij daar, als teken van zijn waardigheid, altijd midden op straat liep. Publiceer van personen in het ver leden alleen het goede. Daarom noem ik niet de naam van lerares die haar Chinese leerlingen aanried klontong te worden in plaats van school te gaan. Ik wilde slechts op een minder ple zierige bijzonderheid van het school leven van toen duiden. Zo iemand werd toen als lerares toch maar ge handhaafd. (Jaren geleden ontmoette ik in Hilversum iemand, die evenals ik maar enkele jaren na mij, op de frö belschool van de Nonnen in Padang was geweest. Zij vertelde, dat in haar tijd, als je daar ondeugend was ge weest, je "voor straf" naast een in landse jongen moest zitten. Wel, in sommige opzichten gaat het mensdom toch vooruit). Neen, het was niet juffrouw Schol ten, die haar leerlingen beledigde. Ik heb haar niet gekend. En verdenk nu niet Jagtman, Murray, Wille of Mulder van de Graaf van zulke praktijken. Van hen allen heb ik les gehad en voor de laatste was ik doodsbenauwd. Zij is later ook getrouwd, meen ik. Toen we haar kwijt raakten voor Nederlands kregen we Timmermans. Dat die de onsmakelijke bijnaam van Kipp's appa raat had, heb ik nooit geweten, hoewel ik drie jaar onder haar geleden heb. Bij ons heette ze Rosalie of ook wel Amelie. Maar bijnamen verschillen van klas tot klas. Zo werd Heinsius door ons in IIB Zeus genoemd, een veel voorkomende bijnaam voor leraren, die later, meer algemeen, voor de directeur Zijp werd gebruikt. Tjalie, in geen ander tijdschrift ter wereld kunnen de lezers zoveel per soonlijke herinneringen vinden ("per soonlijk" in twee betekenissen) als in Tong Tong. In een oud poëzie album vond ik de handtekeningen van mijn klasgenoten uit IIB, daarbij "E. J. van Alphen de Veer", waarschijnlijk de zelfde als Ir. E. J. van Alphen de Veer in Tunesië, van wie U ook wel brieven publiceert. Hierbij sluit ik een gift in voor een van al Uw fondsen en bussen. Karin B. Perkins - Kunst Wat enkelen onzer na een lang durig verblijf in Europa beter zijn gaan begrijpen is, dat veel Baroe's in Indië in een totaal vreemde wereld kwamen, die zij soms nooit hebben leren begrij pen. Vaak waren ze in Nederland ""slechts" schoolmeester, en werden in Indië plotseling "Tuan Besar". Vele maatschappelijke structuren hebben ze nooit dóór gehad. Hetzelfde ziet men bij veel klein burgerlijke Indootjes, die in Europa "helemaal Europeaan" geworden zijn en het dan nodig achten nogal na te schimpen op Indonesische zeden en gewoonten. Vrouwen hebben dan gron dige minachting voor sarong en kebaja, niet beseffend dat zij met hun "Euro pese jurk" (die in Indonesië status symbool was) hier vaak niet meer zijn dan een afgesloofd werkstertje. Wij Tong Tong-ers weten allemaal dat slechts weinigen onzer de enorme rijkdom van een mengcultuur goed be- gepen of aangevoeld hebben. Verre weg de meesten zitten nog steeds vast aan "dressuurpatronen"... vlees aan een stokje, overgoten met een pittig sausje (in de volksmond bekend zijnde als saté) in alle soor ten, smaken, groten, hoeveelheden en prijzen te krijgen in vele exotische stalletjes op de 30 JUNI. 1 t/m 4 JULI 1970 HOUTRUST-DEN HAAG "Een van de meest voorkomende oorzaken van bloedverontreiniging is het gebruik van varkensvlees. Er is ge zegd dat alles is geschapen met een wijs doel. Dit is ongetwijfeld waar, maar varkens zijn nooit geschapen voor consumptie. Wij lezen dat Christus het woord zwijn in zeer ongustige beteke nis gebruikte. Varkens kunnen nooit aangewend worden voor een nuttig doel, daar een stuk varkensvlees een schadelijke invloed op het bloed uit oefent door het te overladen met kool zuur en "serofulae". Het varken is geen gezond dier. Vanaf zijn geboorte is het een onverzadigbare veelvraat en om zijn eeuwige honger naar voedsel te stillen, vindt alles in het veld of op straat, hoe smerig ook, een plaats in zijn omvangrijke maag. Het eet vuil, rolt in het vuil en is zelf een levende massa vuil". (Dr. E. B. Foole, New York, "Disease" overgenomen uit "Al Islam"). STERREN STRALEN OVERAL KOKKIES RIJSTTAFEL-ARTIKELEN STAAN BOVENAL. KOKKIES Rijstwinkel Alle Ind. koekjes verkrijgbaar en voor de Rijsttafel oesoes, paroe, babat, enz. Witte de Withstraat 128 Telefoon 38 94 38 - Amsterdam P.S. Wij verzenden rijsttafel-artikelen over de gehele wereld. 15

Tong Tong | 1970 | | pagina 15