PLANTERSDOCHTER HERINNERT ZICH BANDOENG "BRILLIANT" Ineke Kimmijser had ook nog een enigszins vergeelde foto van de zesde klas van haar B.S.V.-school. Nog vermeld waren de namen van de volgende leerlingen: Anneke, Winny, Nanda Boon v. Ochsée, Ineke Kimmijser, Loes Walraven, Erni Admiraal, Tootje Bosotten, Nelly Keilman, Loeki Cardon, Netty Tan, Johanna, Etty van Laar, Anneke v. d. Weele, Tonny Blommers, letje v. Erkom, Hanneke de Vos, Danja v. Wely, Toto Wenne- kendonck, Hans Admiraal, Pans Schomper, Bob Wolf, Hr. Cornelisse, Aart Merckelbach, Frits Jurry, Jan Nederburg, Rudi Smulders, Klaas Groenewoud. Misschien zijn er lezers of lezeressen van Tong Tong die zichzelf hier terugvinden. Ineke herinnerde zich ook nog dat de leerlingen soms grote zwarte klappertorren mee naar school namen om ermee te spelen. Dat zullen wel meer scholieren in Indië gedaan hebben. De on gevaarlijke maar gevaarlijk uitziende) klappertorren waren net als kleine tankjes of bull- dozertjes met hun trage en sterke bewegingen. Ik weet nog wel dat toen we een verse onder wijzer op school hadden en hij zo'n klappertor plotseling over de bank zag kuieren, een gil van ontzetting gaf, waarvan wij, leerlingen, erger schrokken dan van de tor...! Net de Tong Tong ontvangen en las ik daarin, dat er maar heel weinig oud- Bandoengers op een H.B.S.-foto gere ageerd hebben. Nu wil ik niet als H.B.S.'er, maar als Bandoenger reage ren. Misschien is 't zo, dat de Bandoen- gers meer Europees minded zijn dan de Batavianen. Wel weet ik, dat ik me nooit erg Europees gevoeld heb, hoe wel ik uit puur Hollandse ouders gebo ren ben en wel in Modjokerto. Mijn vader was een suikerman en we woon den in een huis met open voorgalerij met van die grote potten ervoor en een enorme grote tuin. Toen ik vijf jaar was, verhuisden we naar Bandoeng en wel naar 't A.M.V.J.- dorp, vlakbij de begraafplaats Pondoe. We woonden, om zo te zeggen, tussen twee dessa's in en 's avonds lag ik dan ook vaak te luisteren naar de tong tong of de gamelan. Misschien is 't daar door, dat ik meer verindischt ben dan m'n klasgenoten van de lagere school, de B.S.V. aan de Engelbert v. Bever- voordeweg. Dat was een echte "nette" school. Je mocht niet op school ver schijnen, zonder witte sokjes aan, an ders werd je naar huis gestuurdl Het hoofd was de Heer Seppen, die we altijd Sapi noemden. Mijnheer Corne lisse (Krelis) had de 6e klas en was een enorm goed pedagoog. Ik heb nog een schoolfoto van de 5e en 6e klas. Als we gymnastiek hadden, moesten we een blauw rokje en een wit bloesje aan met 't embleem B.S.V. erop. Na schooltijd werd er bijna altijd ge knokt. Altijd werd er wel iemand uit gedaagd. We stonden er altijd in een grote kring omheen, om de kemphanen op te hitsen. Rameh man! Na school schopte ik altijd direct m'n hinderlijke schoenen uit en liep verder op blote kakies. We zochten dan slan gen in de sawah, of haalden ze uit de bomen, om die dan in een doosje mee naar school te nemen. De meeste lui daar waren er bang voor, zodat je je stoer voelde, als je demonstreerde hoe je de sawahslang in je bloesje liet krui pen. Verder speelden we vaak gatriek. Wat heb ik vaak paarse vingers gehad door 't vangen van 't kleine stokje. Ik heb nogeens een poging gedaan om 't de kinderen hier te Ieren, maar 't sloeg niet zo erg in en er is hier ook zo weinig plaats om 't zonder gevaar voor ruiten e.d. te spelen. We hadden achter ons huis een groot veld, waar we kasti speelden of vliegerden met glastouw. Als we ver loren hadden en onze vlieger naar de kampong waalde, holden we er achter aan, om die te redden uit de grijpgrage vingers van de kampongjeugd. Dat luk te overigens maar zelden. Voetballen deden we ook en wel met de katjongs als versterking. 't Zwembad Tjikampelas was ons zondagse uitje. We speelden er altijd krijgertje, of doken stenen op. De meis jes werden altijd gejonast als ze het gewaagd hadden de jongens nat te gooien of onverhoeds in 't water te duwen. We hebben 't hier in Holland eens geprobeerd, waarop de badmees ter ons zenuwachtig tot de orde riep, omdat 't allemaal veel te gevaarlijk was! Masah! En dan de zaligheden, die je in Tji kampelas krijgen kon! Een portie gado- gado op een kroepoek! Verder was Bandoeng een heerlijke plaats om allerlei uitstapjes te onder nemen naar de bergen, de Tangkoe- banprahoe b.v. De wandelingen in de uitgestrekte bossen met onverwachts een grote waterval, waren onuitspre kelijk heerlijk. Dit waren dan in 't kort mijn herinne ringen aan Bandoeng. Ik ben uiterst dankbaar, dat ik in de gelegenheid ben geweest om zo dicht bij de natuur en de mensen van 't volk geleefd te heb ben. Ik ben er trots op, dat ze nu nog, na 20 jaar aan mij kunnen horen of zien, dat ik uit Indië kom! I. Kleinhoonte v. Os-Kimmijser Boekhandel TONG TONG heeft weer de beschikking over 'n zeer kleine voorraad zakwoorden boekjes Nederl.-Maleis uit de se rie zakwoordenb. Briljant. (5 bij 5 cm, 1 cm dik). Zeer handig in het gebruik, overal gemakkelijk mee naar toe te nemen, event, voor Uw vakantiereis naar Indonesië! Bewerkt door P. J. Zürcher, in dertijd journalist in het toenmalig Ned.-lndië. Prijs 1,25 plus 0,25 porto. Doe Uw bestelling, vóórdat de kleine voorraad uitverkocht is! HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43, tel. 04406 - 29 86 Riant uitzicht op het Geuldal Doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan Met dieet-patienten wordt rekening ge houden. Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Volledig pension f 18,50; logie met ontbijt f 11,50 per dag per persoon inclusief be diening en B.T.W. 18

Tong Tong | 1970 | | pagina 18