AL! RONCEVALLES ANDER BANDJE GRAAG Hierbij een tekening die ik - als opti mist - in een optimistische bui heb kunnen creëren. Zegt deze tekening jou wat? Een water-tank op een hoogte Als kleine Njo leerde ik op de Zon dagschool een liedje met de woorden "Alle zegen komt van boven; dus toch van een hoogte, ja? De tank gebouwd op Tong Tong pijlers en... stevige betonfunderingen... Als de constructie niet sterk genoeg is, mag je de hulp inroepen van Ingenieur "TI- KOES" DETIGER, genoemd door Ir. L. H. Go in T.T. nr. 15 ddo. 15 feb. 1970. In 1923 was TIKOES op de A.M.S. in Djocja en ik op de P.J.S.-Djetis. Oude herinnering, dank zij T.T. Het onderschrift is wel wat zonderling, vind je niet? "ALS".... Ik wil hiermee zeggen; "Als de tank vol is gevuld tot peil 60.000,dan komen de fontei nen in werking. Wederom, als optimist heb ik hier op deze tekening laten zien, dat de fonteinen wel in werking zijn. "BOS"-fontein en "GIKI"-fontein. Laten we hopen, dat in de nabije toe komst de hulp van de helpers voor het volk in "NOOD" onder de vereiste druk van 60.000 Pop/atmosfeer uit deze fonteinen met kracht wordt uitge spoten. Hugo Hamar, Tampa, Florida. De tekening is een beetje fout, want de "fundering Tjalie" is niet van blijven de aard. Ik ben alleen maar een merk- paaltje dat aangaf waar de funderin gen moesten komen. Ikzelf zal min of meer spoedig verdwijnen, zoals alle Tong Tongers, maar de Tong Tong- GEDACHTE moet blijven! Overigens dank voor het plaatje. Wij moeten allemaal meer BOUW-BE- WUST blijven. Niet dromen, maar van onze gedachten constructietekeningen maken. Dan zien we direct waar we "voos" zijn en waar "beton".... en leg gen we vanzelf de goede constructie blauwdrukken vast, waarmee toekom stige generaties werken kunnen. T.R. Alleen zij die van geschiedenis hou den, weten dat op deze aarde "alles gaat, niets blijft" en dat de Geschie denis zich voortdurend herhaalt. Wij die Indië voorgoed hebben moeten prijs geven, en op hoge leeftijd vertrouwd zijn met het afscheid-nemen-op-zijn-tijd, kunnen rustig denken aan (en praten over) vele verschijnselen van "Het Eeuwig Adieu", omdat het zo natüür- lijk is. Omdat immers de natuur zich alleen maar voortdurend vernieuwen kan omdat zij voortdurend afsterft. En de wijsgerige ouderen onder ons we ten dat ook het avondrood zijn eigen schoonheid heeft en de herfst zijn ei gen wonderlijke bekoring. De geschiedenis nu bevat ettelijke voorbeelden van het einde van ko ninkrijken, van beschavingen, van vol keren, van religiën, van "Laatste Mohi kanen". Dezer dagen schoot ons plot seling de naam Roncevalles te binnen. In de bergpas van Roncevalles op de Spaanse/Franse grens werd in 778 de achterhoede van het Frankische leger verpletterend verslagen door de Moren en kwam de bloem van de Frankische verzets-adel om het leven. Ook sneu velde daarbij Roeland, wiens helden moed nog eeuwen lang bezongen werd in het Roelantslied. Als wij zo het Einde van de Indische Oude Garde aanschouwen (o.a. met leedvermaak in sommige TV-uitzendin- gen geconstateerd en door de totale Nederlandse pers met stilzwijgende on verschilligheid gadegeslagen), doet veel ons denken aan de rampzalige nederlaag van de Franken, die helaas in belangrijke mate veroorzaakt werd door Het Verraad van Ganelon. Bij het (overigens toch wel onvermijdelijke) einde van de Indische groep wemelt het óók van Ganelons. Verraders die de totale Indische erfenis aan histo rische, culturele en morele waarden met z.g. "assimilatie" overboord wer pen. Nog even stipuleren: assimileren gelijkmaken, aanpassen, dus een portie van het oude vasthouden en in balans brengen met een nieuw portie. En NIET al het oude overboord gooien en bo vendien nog verguizen ook! Wie dat doet is een tweede Ganelon, een ver rader. Als Tong Tong zijn laatste Indische tegenstand tóch verliest, is dat aan ontelbaar vele Ganelons te danken. De laatste hoornsignalen van Roeland die waarschuwden voor de ondergang, weerklinken ook in onze Tong Tong. En we zijn blij dat deze naam Tong Tong in zijn afscheidsignaal nog op roept tot: "Helpt elkander als broe ders!!" Niet oproept tot: rijker, méér, safer, vergelding! Het Roelandsland heeft eeuwen lang minstrelen en barden tot zingen bewo gen en nog steeds leeft het lied in de Europese literatuur. Ikzelf weet zeker dat de jaargangen van Tong Tong nog vele tientallen jaren gretig gelezen zul len worden (ook al is de Laatste Garde verslagen) en nog lang in de herinne ring zullen blijven van Nederlanders die na deze domme huidige tijd, tot be zinning gekomen, het mooiste uit Ne derlands tropische tijd met dankbaar heid zullen herdenken. T.R. Stuurt U Tong Tong na lezing naar familie of vrienden door? Ach, gebruikt U dan een ander adresbandje dan het oorspronkelijke waar Tong Tong, Prins Mauritslaan 36 op gedrukt staat? Weet U wat de post namelijk doet? Ze ziet het door U geschreven nieuwe adres (achterkant) voor afzender aan en de poneert Tong Tong weer keurig in onze bus. Logisch ook wel. Maar wat doet Tong Tong met Tong Tong? Wij strijken over het ruime hart en sturen het exem plaar naar uw wachtende meelezer. Een beetje raar ja? Dus nieuw band je gebruiken voortaan! WEU 19

Tong Tong | 1970 | | pagina 19