een naar van een Indisch Marine-Officier Radio i 'jÊÊm Bolland ZESMAAL BATAVIA 'Zoals onze lezers uit pers- en T.V.- berichten vernomen zullen hebben, is een smaldeel van de Koninklijke Ma rine enige tijd geleden vertrokken voor een bezoek naar het Verre Oosten, waarbij o.a. Japan en Indonesië aan gedaan zullen worden. Hierbij publi ceren wij een paar fragmenten uit een brief van een marine-officier aan boord van Hr.Ms. van Galen. Wij doen dit met des te meer ge noegen, omdat er in Tong Tong zelden iets over de marine geschreven wordt. Sydney. Gistermiddag, 14 mei, hebben we met ons vijven heerlijk nassi goreng gegeten. Nu, dat is niets bijzonders, maar wel als je het doet aan boord van het opleidingsschip van de ALRI. Ons leven is erg druk, soms 3 recep ties op één dag. In verband met de Cook's herdenking zijn hier vele sche pen in de haven van verschillende nationaliteiten, waaronder voornoemd zeilschip. Zij zonden op 30 april een gelukwens-telegram in keurig Engels: on the occasion of "Koninginnedag", 's Middags sta ik op een party bij de Consul Generaal der Nederlanden en kom in gesprek met een kleine man: Ind. emigratie attaché. Het gesprek gaat in 't Engels, hij voelde zich in 't Ned. wat onwennig. Er komt een jonge vent bij van de Garuda en die vraagt zo in 't algemeen: "Apa kabar?" Ik zeg: "Baèk, terima kassi banjak". Bei de heren zetten grote ogen op en het gesprek werd zo geanimeerd, dat, toen een Indiër erbij kwam staan en vroeg, wat er aan de hand was, de attaché zei: "Ah, never mind, we are brothers". Later op de avond moest ik naar een receptie van de premier van Nw S. Wales en daar zie ik een kleine over ste van de ALRI staan. Ik kom met hem in contact, stel me voor in het Engels; hij kijkt naar mijn kraagdistinc tieven en zegt prompt: "U bent van de Kon. Marine; laten we Nederlands spreken; ik ben van '53-'56 op het K.J.M. geweest. De commandant van de "v. Speyk" was toen zijn divisie-chef. Hij had de beide commandanten al gesproken en meteen afgesproken, dat hij met zijn officieren snert zou komen eten (die is prima bij de Marine). Maar nu komt het mooiste. Wij zit ten met 3 jaargenoten op de beide schepen: Frits Hermans, Sibout Goos- sen (Medan) en ik. Een jaargenoot van ons, Subroto (bijgenaamd Sprotje) zat in Australië als Marine attaché in de rang van kapitein ter zee. De dag na Koninginnedag sta ik op een enorme receptie 600 gasten) van de Australische Minister van Ma rine, op een groot werkschip van de Austr. Marine. Voor mij staat een heel klein mannetje in een uinform met T.N.I. op de revers. Ik stel me voor in 't Engels en hij antwoordt: "Goeden avond Meneer. U bent van de Kon. Marine, laten we Nederlands spreken. Ik ben Kolonel Sofjan". Hij vertelde, dat hij Prins Bernhard had geëscorteerd in Djakarta en dat wij een daverende ontvangst in Indone sië zouden krijgen. En daar kwam uit de menigte Sprotje op me af, grijpt mijn hand en zegt: "Dag Leen, kom mee, daar staat mijn vrouw met Si- bouts te praten". Marine-officieren zijn zelden roman tici, maar dit was een groots moment. We stonden elkaar aan te glazen, de hand te schudden en te mompelen van: "Kerel na 18 jaar" en meer van die dingen. (Subroto is dus met onze zoon in '52 afgestudeerd aan 't K.I.M.). Hij stelde me voor aan zijn vrouw, een Indonesische schoonheid, in sa rong-kabaja, met roze zijden slendang (dit is iets voor Mevr. Ducelle) en goudbestikte muiltjes. Na enige aarzeling vlot Nederlands, maar ook even vlot Engels En toen werd het echt gezellig, want toen kwam de commandant van 't In- don. Instituut voor de Marine, Komodor Rudy Paewana erbij staan, die prompt vertelde, dat hij in de eerste officiers klasse, geleid door de Ned. Marine Missie had gezeten. Daarna kwam Ko lonel Sofjan vrolijk aanstappen, ge volgd door de vrouw van een attaché en tenslotte kwam de Indonesische luchtmacht-attaché er ook bij. We na men allemaal een vers drankje ter hand en de Australiërs snapten niet, wat die twee grote Nederlandse Officieren met die kleine donkere mensen te be spreken hadden. En, ach ja, sprotje en ik hebben el- kaars Nieuw-Guinea-kruis staan bekij ken. Toen ik daar zat op een jager (in '64) zat hij er ook op een jager, zij 't aan de andere kant. Maar dat mocht de pret niet drukken. En in koor werd ons verzekerd, dat de ontvangst in Djakarta daverend zou zijn. Uit een latere brief. De commandant van de "van Speyk" heeft een lunch gegeven voor Rudy Paewana, Sprotje, Frits Hermans, Sibout Goossen en mij (als jaargenoten van Sprotje). Alles tip top met damasten tafellaken, de hof meesters met witte handschoenen aan. Ook de snert-fuif is prima geslaagd: één Menadonees Commandant van 't opleidingsschip at 4 borden snert. jgyflgafl Stationsweg 143 tel. 070 •-60 17 03 DEN HAAG ML -'J Herenstraat 157 tel. 070 RH|hVw|1 86.32.01 VOORBURG Op de Pasar Malam, Houtrusthallen, Den Haag, 30 .juni en 1 - 4 juli e.k.: staan wij met 2 stands, één compleet indonesisch en 0 Hawaii-platenrepertoire (import uit Indone- o sia erbij) en 1 stand met alle grote bekende arties- tenplaten en toppers. Met de bon uit het programma heeft U 2,50 reductie op een geweldig introductie- album, krontjong, hawaii, etc. Radio Bolland binnenkort ook op de Fred. Hendriklaan 161, Den Haag, tel. 55 67 41. Niet zo lang geleden las ik met veel genoegen in Tong Tong dat de Bata vieren, na het afzakken van de Rijn wel verder hadden willen gaan gezien het klimaat dat ze in de "lage landen" aan troffen, hetgeen toen op praktische be zwaren stuitte. Later zijn echter, zoals wij allen we ten, een deel van deze zelfde Batavie ren weer in de boot gestapt en in alle richtingen over de aarde uitgezwermd, op zoek naar een beter klimaat, en hebben niet nagelaten zo hier en daar hun stempel op te drukken. Getuige hiervan is 't feit dat de Rand-MacNally atlas zesmaal de naam Batavia in het plaatsnaam register heeft staan,een feit dat toch wel gedenkwaardig is in de tijd dat we gedenken dat "ons" Batavia 350 jaar oud is, maar niet meer de trotse naam voert. Het meest bekende van de zes is Batavia, New York, net van de hoofd weg af, tussen Rochester en Buffalo. Het is de bakermat van de "Holland Land Company" en er is een museum over het leven der pioniers in Westelijk New York State. Hier is dus duidelijk de invloed van de Hollandse settlers nog heden te proeven. Minder bekend, en ook veel kleiner, zijn de Batavia's in Ohio (nabij Cin cinnati), in Illinois (niet ver van Chica go), in Iowa en in Arkansas (beide plaatsen "in the sticks"). Dan is er nog een Batavia in Argentinië, alweer in de binnenlanden, hoe zou het daar zijn gekomen? Er is veel "Hollands" hier in de Sta tes, waar men in Holland niet veel van weet. Wat wordt er nog geleerd over de Hollanders in New York en New Jersey en later in Michigan, maar het zijn niet alleen deze staten met Hol landse plaatsnamen. Zo reden we laatst door Barneveld, Wisconsin, en weten van Harlingen, Texas en nog an dere plaatsen. U ziet het, die Batavieren toch, om met Tjalie te spreken: tsk, tsk... "Si Brahim" 10

Tong Tong | 1970 | | pagina 10