Fonteijn Co - KISMET Waarom een aap geen ketjipir lust en zelfs uit de buurt van deze plant blijft J. G. YSSEL DE SCHEPPER ALLE VERZEKERINGEN Petéh Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO 22 Karaats verlovingsringen polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I Het was in de tijd, vlak na de japan- se capitulatie dat ik, Nica-ambtenaar zijnde, van mijn baas het verzoek kreeg om een geldzending naar Boeloekoem- ba (Zuid-Celebes) te brengen, vanuit Makassar. Zuid-Celebes was allesbehalve rus tig destijds en tussen de diverse plaat sen had je wel eens kans tegen minder prettige elementen op te lopen. Enfin, de 15 kistjes en tonnetjes waar het spul inzat werden bij de Javasche Bank ingeladen; ik kreeg 2 man Knil (KV'ers) dekking mee met karabijn klewang en daar ging het...op hoop van zegen. Aangezien die dekking pas na het inladen van de vrachtwagen, een leger- wagen-Chevrolet-platneus, erbij geko men was wisten ze niet wat er in die kistjes zat, noch waarheen de reis ging. Toen ik ze dat al rijdende vertel de, schrokken ze zich een hoedje de jongens Makassaren, waren pas 3 mnd in dienst n.l. Voor ons, tussén Makas sar en Djeneponto reed een legerjeep, waarin, zoals naderhand bleek, een controleur BB zat, die naar Djeneponto moest, het uiterste punt waar toen eu- ropeanen vrij veilig konden komen... Op een gegeven ogenblik hoorden we ergens in de kampong waar we net langs kwamen, schieten...ze waren dus weer bezig de heren peloppors...enfin, dat was een zaak van de militairen, dus, ik had er niets mee te maken... bovendien...dat geld!! Wel zag ik dat vóór ons uit de jeep, vaart vermeerderde kennelijk met de bedoeling om met een flinke vaart door de holle weg (links en rechts struik gewas en een omhooglopend talud, de weg was n.l. in een heuvel uitgekapt) heen te komen. Op het moment dat de jeep door de holle weg ging, zag ik dat er van bo venaf iets omlaag viel in een boog en op de linnen jeepkap bleef liggen... Ik loste een waarschuwingsschot, wat al leen tengevolge had dat de kwaadwil lenden die kennelijk boven gelegen hadden hem peerden toen ze zich ont dekt zagen vooral, toen onze vracht wagen langzamer ging rijden en het dus leek alsof wij de boel gingen uit kammen! Toen wij een paar minuten na die bestuursman in Djeneponto kwamen, stond de jeep voor het bestuurskantoor en de controleur stond ernaast met de plaatselijke HPB te praten. Ik stopte en vroeg de man, waarom hij inplaats van te stoppen harder was gaan rijden, want dat ik hem zo dus nooit in had kunnen halen om hem te waarschuwen, en, of hij maar wilde zien wat er al die tijd zo lekker heen en weer geschommeld had, vlak boven zijn hoofd...Er kwam een handgranaat tevoorschijn, waarvan gelukkig de laat ste zekering niet was verwijderd... Wel, ik heb het geld verderop, in Boeloekoemba afgeleverd. We kwamen 's avonds te 9.00 uur pas terug in Ma kassar, vanwege de mooie wegen, maar nog heel lang herinnerde ik me het gezicht van die BB-er zoals hij daar met dat vuurwerk in z'n hand stond te kijken en ik de opmerking maakte dat het blijkbaar nog niet zijn tijd was en dat het noodlot (Kismet) hem buiten gewoon goedgunstig was geweest dit keer! Je hebt van die geluksvogels hè?! R. M. Frijn Lang geleden werd een aap eens vreselijk door de honger gekweld. Hij doolde overal rond om maar iets eet baars te vinden en eindelijk zag hij een knol van de gadoong. Hij peuzelde die smakelijk op en ging daarna zitten on der een staak waar een ketjipir welig tegen aangroeide. De plant zat vol mooie bonen. Terwijl hij rustte, werd hij echter door duizeligheid bevangen, alles be gon voor zijn ogen te draaien en geel te zien. Hij werd ook onpasselijk en viel tenslotte in zwijm. Toen hij weer bijkwam, kroop hij onder de plant, die hij ervan verdacht schuldig te zijn aan zijn onwelzijn, vandaan en sindsdien mijdt de aap de ketjipir, eet haar bonen niet en vernielt de plant evenmin. Alg. Ass. bedrijf „Argo" Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 Ik koop graag verse petéh (uit Suri name), de laatste tijd geregeld in de In dische zaken te krijgen. Onmisbaar in zoveel gerechten waarvan je je de smaak nog goed herinnert. Ik bedoel de echte smaak. Die lappen velen aan hun laarsjes helaas. Petéh is erg gezond. Volgens zeggen uitstekend om een beginnende suiker ziekte in de kiem te smoren. Iedere dag een hele peul (ongeveer 15 pitten) con sumeren. Lijkt veel, maar wanneer even gebakar als lalap met sambel kemiri, eet U met gemak meer. En dan maar verder ook in de sambel goreng tem- péh, oedang, daging etc. Zo'n verse peul hier bewaart U het best in het vrieslichaam van de ijs kast, wist U dat? Hij droogt niet uit en de bonen blijven mooi groen en mals, weken lang. Wat ook mooi geconser veerd blijft zijn de wormen in de petéh. Want dat is de grote gok met die pe téh: er is een fifty-fifty kans dat U een peul treft met zo'n ingebouwde worm. Die zit er al van eitje af in. Van buiten soms niets te zien, soms een bruin plekje of gaatje. Het pellen van een petéh-boon is géén peulschilletje, en als je na belo ning van je gepruts dan ook nog zo'n vette Surinaamse worm cadeau krijgt, heb je nog veel meer het land. Raad: snijd de eerste de beste boon onge schild in tweeën. Worm erin, dan kunt U ze allemaal eerst even doormidden snijden. Op een peul van 15 zijn er meestal wel een stuk of 6 wormloos. Als de worm klein is, dan snijd ik hem eruit en gebruik de rest van de boon even goed. Heb nog nooit de moed gehad de worm mee te goreng, wie weet smaakt de sambel goreng dan nog beter! L.D. 11

Tong Tong | 1970 | | pagina 11