DE STAD DER KROKODILLEN: SOERABAJA ROTI SISIR v'MèJL Ik heb wel eens de volgende verge lijking horen maken: "Soerabaja staat tot Batavia, als Rotterdam tot den Haag" en afgezien van de grootte de zer vier steden zit er in de vergelijking een kern van waarheid. Batavia en den Haag: residentieste den, veel ambtenaren, luxe, duur, def tig! Als je echter aan Soerabaja en Rot terdam denkt: havens, handel, bedrij vigheid, geldmaken. Zo is het ook. Beide plaatsen liggen aan een rivier, een kali. Soerabaja aan de Kali-Mas, Rotterdam aan de Kali-Maas. U ziet het, het verschil is maar 1 enkele a! Rotterdammers ken ik niet, Soerabaja- nen des te beter. Het zijn vlotte, jovia le, hartelijke, hardwerkende kerels, die niet veel geven om standsverschil. Maar: hun stad is dienstbaar gemaakt aan Mercurius, hier wordt de Mammon gehuldigd, hier ook klopt het hart van Java's handel. Je moet dat ontzettende kabaal, dat inhaerent schijnt te zijn met money- making, gehoord en gezien hebben, die ongelofelijke herrie zo in de jaren 1918/ 25 ongeveer, om het te kunnen gelo ven. In de omgeving Willemskade, Ro de Brug, Kembang Djepoen, Pasar Pa- bean, Pasar Bong... Ach, dat was een gezellige tijd. Soe rabaja WAS een oer-gezellige stad! Wij jongelui, staande voor d'aloude Sirene bioscoop (hier staat nu het Gouver neurskantoor), wachtende (onheduldeh) totdat het de H.H. Eddie Polo, (The Broken Coin), Dustin en William Far- num (The Flame of the Yukon) behaag de voor onze 27'/2 cent (derde rang) op te treden. Ondertussen met mata mlo- lot kijkend naar het "barnende" ver keer, dat zich door Pasar Besar perste. Inderdaad een groots en rijk gezicht al die Hudsons, de kleinere broer S- Sex, Dodges, Óverlands, Fords (com pleet op hoge pootjes), Buicks (wilt U het woord net als wij goed uitspreken: bjioek!) Marmons, Minerva's..een en kele statige Cadillac...een Stutz...of een Spijker!!! En niet te vergeten die tweewielige ondingen (vroeger HET GRRROTE IDEAAL, waarvoor we heel wat zouden willen doen en laten om er een te krijgen) Haaa-Dee's (wat een karr-wat een motorrr-karrr! Hoe breder stuur, hoe mooier!), vuurrode Indianen, Excelsiors (gelieve de klemtoon te leg gen op Siors), Clevelands met knette rende trrrettetttrertrrrrettettettet-moto- ren, weet U nog?, Hendersons, Day- tons, een paar gekke F.N.'s met kope ren tank, sissende A.C.E.'s en best of all de aristocraat onder de motorfiet sen: een zeer zuiver afgestelde en stapvoetsrijdende blm, blm, blm, blm Sunbeam... (Spreek ook dit woord net als wij goed uit: Sunbjiamü) Ook op de foto (genomen vanaf de voormalige uitkijktoren) is iets te zien van de Soerabajaansche bedrijvigheid. Het linkergedeelte van de kiek: Pak huizen met spoor. Soerabaja was vroe ger centrum van de rietsuikerindustrie, maar van de omstreken van Malang (Kepandjen) kwam veel koffie, kapok, cassave etc. Dit gedeelte noemt men: Kali Mas-Westerkade. (Op de foto staat abus. Kalimaas! Neen, de Kali maas stroomt ergens bij Rotterdam, dit is de Kali-Mas!) Het rechter gedeelte heet Kali Mas Oosterkade. Ook hier weer pakhuizen, woningen van stuwadoors, etc. Het kleine stukje over Roti Sisir (Nr 22, pag. 7) heeft toch nog verrassende reacties binnengebracht, waarvan hier twee: Bedoelde beschuit (Tong Tong nr. 22, bldz. 7) was toen wel in de han del. De fabriek, waarvan de eigenaar een Chinees was, stond in Lodji- ketjil te Djogjakarta. Tijdens mijn ver blijf aldaar van 1926 t/m 1931 genoot de beschuit reeds bekendheid onder de aldaar wonende Europeanen. Ou de Djogjanezen zullen dit kunnen be amen. Ch. W. Bender Djogjanezen hebben dit inderdaad beaamd bij onze navraag. Maar intus sen kwam ook dit berichtje binnen: Naar aanleiding van het stukje "Beschuit" in de laatste "Tong Tong No 22" (Bladz. 7) kan ik mededelen dat die bedoelde bischuit inderdaad werd gefabriceerd door een beken de fabriek die al jaren bestond. Zij stond op Darmo en heette ook zo: "Bischuitfabriek "Darmo". Zij was het eigendom van pranakan Chine zen. De bischuit was meer dan lek ker en werd geleverd in grote ku busachtige blikken met geel etiket waarop ook het wapen van Soera baja stond. Hmmm! J. H. van der Schalk Wederom deden wij navraag. Bij "pür sang" Soerabajanen, en wederom kwam eenparig het oordeel: Soerabaja was er eerder met deze beschuit dan welke andere plaats ook. Wel, mijn waarden, vecht het zelf maar uit, maar wij houden ons graag aanbevolen voor nadere berichtgeving! Maar Dick van der Lee was er ook nog en herinnerde zich al uit zijn prilste jeugd de roti sisir van "TIO TEK HONG", daarbij direct geassisteerd door Reints Bok en Broekman. Intussen kwam een laatste belang stellende met deze opmerking: "Ik weet niet wie gelijk heeft, maar ik heb die beschuit altijd "roti Bagelèn" horen noemen en die was er al sinds on heuglijke tijden in Batavia en Bogor. Mij als ex straatslijper gaat daarbij direct een lichtje op en ik herinner mij de naam Bagelèn inderdaad. Maar on heuglijk...? Wie weet er meer van? T.R. Op de rivier zelf ritsen prauwen, tam- bangans, lichters tot aan zee toe. Dui delijk is een der vele pontjes te zien. Bedrijvigheid, handel. J. M. Chs. Nijland, Societeitstraat, van wie de uitgave is, hebben velen onzer gekend. Saluut Soerabaja, saluut! G. H. Bartman 12

Tong Tong | 1970 | | pagina 12