ALTUDFITZUN? EXTRA LEVENSKRACHT? TOgESHISr Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. Toean! Ada binatang dibawah I i J. M. VAN EXEL's VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW In het jaar 1926 was ik 2e werktuig kundige aan boord van het K.P.M.- schip de "Palopo". Dit schip was uit gerust met een stoommachine, waarvan de ketel was ingericht voor het stoken met gruiskolen. De "Palopo" voer van enkele Java- Noordkusthavens via Palembang naar Singapore, terug naar Java. Een veer- tiendaargse dienst, waarin wij twee maal onze thuishaven Tandjong-Priok aandeden. In Tegal of Cheribon kregen we al tijd een 30-tal geiten mee, welke be stemd waren voor Palembang. Te Priok, waar we enige nachten overbleven ach ter in de 1e binnenhaven, gingen onze viervoetige passagiers gedurende de ligtijd aan wal. Zo ook tijdens de reis, waarin zich het volgende afspeelde. Het vertrek naar Palembang was be paald op zaterdagmiddag 5 uur. Onge veer een uur voor vertrek werd er in een nis van SB-dienstgang vers gras en hooi gedeponeerd, de proviand voor de "kambings", terwijl gelijktijdig ook de dieren weer werden ingescheept. Om kwart voor vier kwam de olie man van de wacht mij verschrikt waar schuwen: "Toean! !Ada binatang diba wah!!" (Meneer, er zijn beesten bene den!) Verwonderd vroeg ik: "Binatang di-mana?" (Waar zijn die dieren?) En de olieman weer: "Dekat spihal" (Bij de centrifugaal). Ik met de olieman naar beneden en jawel, bij de centrifugaalpomp stond een geit wat onwennig naar de draaien de krukas te kijken. Nauwelijks van mijn verbazing beko men, komt de stoker van de stookplaat in de machinekamer naar mij toe: "Toean, di-dapoer ada banjak lagi!" (Meneer, op de stookplaat zijn er nog veel meer!) Ik direct naar de stook plaat, en in het gangetje er naar toe werd ik al bijna van de sokken gelopen door een grote geit, die blijkbaar ook eens een kijkje in de machinekamer wilde gaan nemen. Op de stookplaat aangekomen zag ik voor de donkey ketel ook alweer twee geiten huppelen en vond dat het nu aardig op een cir cus begon te lijken. M'n oog viel op de SB-bunkerschuif, en dat bracht mij meteen de oplossing van het raadsel: uit de hoog opge trokken bunkerschuif zag ik twee voor poten en een geitenkop steken, deze binatang wilde net een sprong nemen om óók op de stookplaat te komen. Het werd nu duidelijk wat er gebeurd was. Het gras en het hooi had men in de onmiddellijke nabijheid gelegd van een zich in het dek bevindend bunker gat. Dit gat, waardoor bij het kolen laden de gruiskolen in de bunker werd gestort, was afgedicht met een los plaatijzeren rooster, dat waarschijnlijk op een slipper had gelegen. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake- lijkvoorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- De geiten, aan de wal kennelijk hon gerig geworden, kwamen aan boord en vlogen (gedachtig aan het gezegde: "als een bok op de haverkist") op het verse gras en hooi af, elkaar daarbij zó verdringende dat er een paar bok ken en geiten successievelijk in de bunker verdwenen! Deze bunker waren we aan het leeg- stoken, maar achter in de bunker, waarboven Kambing's noodlottige gat, was nog een flinke hoeveelheid gruis kolen aanwezig, zodat de slachtoffers geen grote smak maakten en vrij zacht in deze gruiskolen terecht kwamen. Om 5 uur die zaterdagmiddag zijn we vertrokken, echter zonder geiten in de machinekamer en stookplaat, 's- Maandags daarop werden al onze vier voetige passagiers, met hele poten en goed doorvoed, te Palembang afgele verd! C. J. Dekker, Zwolle innnunniiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiuiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiHnniHiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiDniinKi Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- I schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 I Nog voorraad in heren- en damessandalen. gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. (Vervolg van pag. 9) werd beschouwd. Zo werd het gauw algemeen bekend dat Mieke Gunst, een bekende schoonheid van de school, regelmatig door een kekke 2e Luite nant werd afgehaald. Deze officier, een oudere broer van jongens Ouwehand, had ook eens zelf op haar illustere banken gezeten. En dan dat verhaal dat men alleen fluisterend aan elkaar durfde door te geven. Van die jongen en dat meisje die in het zwembad "Het Centrum" stout waren geweest!! "Ja, ze waren door een leraar betrapt en nu verwacht ze een baby..." Leuke dingen waren er ook. Zo hing b.v. Jetty van Duim eens een keer van de bovenste verdieping de oranje oe- det van de vrouw van een der skola's uit. Omdat het een Oranjedag was, uit pure liefde voor het Oranjehuis. En dat is toch ook LIEFDE, met een grote L. Aan de Bandoengse HBS heb ik vele herinneringen. Prettige, een enkele min der prettige, maar altijd denk ik met dankbaarheid terug aan hen die het mogelijk maakten dat ik thans in het zakelijke "MOEDERLAND" een goed bestaan heb, aan Directeur GISOLF en zijn excellente staf van leraren. ELS Wil de schrijver van dit artikel "Els" zijn identiteit nog eens aan de redac tie van Tong Tong bekend maken, daar de correspondentie is verlegd. Red. T.T. 13

Tong Tong | 1970 | | pagina 13