naar de 12e PASAR MALAM Van een telepathische Hongkong-trekker in medan GSEQKBBP PER TREIN De dag voor de opening van 't sei zoen reden we dus richting Salatri, 6 uur lang, zingend, zwetsend en ajam panggang etend om niet wagenziek te worden door de 1000 bochten. Vol ver wachting reden we 't kamponkje bin nen en waarachtig, daar stond onze pondok, gloednieuw, een beetje apart van de andere huizen. Een ruime voor galerij, een gang en twee kamers. Een paleis. Slamet, mijn major domus, laadde de barang en de eterij uit en installeerde zich in het keukenafdakje. Pa Ntö kwam opdagen met z'n kornuiten en al gauw zaten we genoegelijk onder een koppie toebroek elkaar op te nemen, 't Duurde niet lang of ook de mantri boswezen verscheen met een beleefde groet en of hij onze jachtacten en bos- vergunningen mocht zien. Dat kon, hoewel we ons niet hele maal koscher voelden vanwege dat uitdrukkelijke verbod om edel wild te jagen. Naukeurig werden nummers en data geonteerd. Alles in orde. Toen stak de mantri een speech af die er op neer kwam, dat hij vurig hoopte dat we ieder twee bantengs zouden schieten in zijn bos, want 't vo rig jaar had hij op z'n kop gekregen van z'n baas, dat er niets geschoten was. Dat wees volgens hem op gebrek aan bantengs, veroorzaakt door strope rij. Dus zat de mantri daar niet genoeg achterheen volgens de baas. Vandaar zijn vurige wens. Hij zou ons in alle standen steun verlenen. Mooier kon het niet. We vroegen Pa Ntö hoe dat zat met vorig jaar, hoewel die vraag niet erg kies was. Maar we waren te nieuws gierig. Gelukkig zagen we hem glun deren. Er waren bantengs genoeg en ze hadden vorig jaar er ook wel een paar opgestoten, maar die djoeragan van vorig jaar betaalde niet zo best, dus hadden ze maar zo'n beetje rond- gedart en de bantengs in de dekking gehouden. Die heren waren dus plat zak naar huis gegaan, vol klachten over 't gebrek aan bantengs. 't Werd echt gezellig. Een vuurtje knetterde lekker en de koffie was on uitputtelijk. Langzaamaan zag je steeds meer fi guren dichter bij schuifelen. Tevreden commentaar klonk uit 't duister. Af en toe kreeg een hond een mep als hij te dichtbij kwam en dan werd de rust verstoord door een luid kaing kwiewieng kwiewieng, een beetje ge grinnik en dan weer lekker leuteren. Zo hoorden we geroddel over regen- tenjachten en 't aantal bantengkoeien, dat daarbij sneuvelde onder plechtige verzekering dat 't allemaal stieren wa ren. Koeienvlees is toch veel lekkerder en je kon er toch niets aan doen als die zwarte stier, waarop je liet schie ten later bleek een koe te zijn. Schuchter begonnen we te informe ren hoe we 't de volgende dag zouden aanpakken. Nou, om te beginnen moes ten we om 4 uur op, anderhalf uur Aan Marijntje Kistemaker (overl.). Een rare Chinees was hij beslist niet, deze z.g. "Vreemde Oosterling, maar wel van een wonderlijke intelligentie, zoals mij in de praktijk bleek, toen ik hem "tussen hemel en aarde" ontmoet te, zoals Shakespeare zegt. Op een hete zaterdagmiddag in de Oostmoeson, na kantoortijd, had ik mij met enige nog jongere collega's ver frist met een koele dronk in het be kende Hotel de Boer. Met de gezamenlijke rijsttafel in de schoot van mijn gezin thuis voor ogen, wandelde ik rustig de hoteltuin uit, en liep langzaam in de richting van de standplaats der riksja's. Op mijn wenk en na het uitspreken van het toverwoord "hongkong!" ren den drie zonen van het Hemelse Rijk vrijwel gelijktijdig naar mij toe. De eerst-komende werd natuurlijk uitverkoren de drager en tevens trek ker te zijn van mijn persoontje. In alle rust en stilte besteeg ik nu zwijgend het lichte vehikel, waarop het menspaard, of aardse centaur, zich snel in beweging zette, ook zonder iets te vragen of te zeggen. Of het nu kwam, doordat ik, nog niet zo lang geleden, een boek had gele zen van een paranormaal begaafd En gelse schrijver, over "de kracht der gedachte", óf dat de koele dronk mij nog parten speelde, ik weet het niet, maar opeens besloot ik alles aan het z.g. toeval over te laten. Dat wilde dus hier zeggen, dat ik zou proberen mijn drijver alleen door de kracht van mijn sterk geconcentreerde gedachten naar mijn huis te leiden! Gemakkelijk leek het mij niet, maar vrijwel geluidloos dus dirigeerde ik mijn telepathische medewerker tegen wil en dank zou men kunnen zeggen naar ons eindpunt. Dit ging alles in een normale menselijke draf langs de ver schillende bochten van de weg, tot op een punt, waar hij opeens duidelijk scheen te twijfelen, en vaart minderde. lopen naar een jonge rubberaanplant, waar we tegen 't ochtendgloren een kans hadden. We zouden dan om 8 uur weer thuis zijn om te ontbijten. Een uur daarna konden we dan gaan drij ven. OK, maar dan moesten we nu gaan slapen en dus werden de gasten be leefd, maar duidelijk naar huis ge stuurd. We ploften op onze veldbedden en trachtten bantengs en zo te vergeten. Lukte maar half. Voor dat we 't wisten liep die rotwekker af en moesten we tot actie overgaan. (wordt vervolgd) Maar nu had ik nog slechts zwijgend met mijn wijsvinger naar het te berei ken einddoel, n.l. mijn hotel in Polonia, te wijzen, of ik was na ongeveer 5 mi nuten totaal rijden, thuis, en eindigde dit Oosters avontuur. Een flinke fooi bij de gevraagde vrachtprijs gevoegd, maakte na een vrolijke wederzijdse groet, een einde aan dit goed geslaagde korte experi ment in de telepathie. Inderdaad, zoals Prins Hamlet tot z'n vriend zeide: "Er zijn meer dingen tussen hemel en aarde, dan waarvan gij ooit hebt gedroomd, Horatio!" Wat is nu Uw oordeel, Tong Tong- lezers? SAMUDRADAI IA 1966 Noot. In de Engelse kroonkolonie Hongkong en op het vasteland daar van, Kowloon, laten slechts toeristen en rijke, van hun traditie bewuste Chi nezen, volgens oud gebruik zich nog op de tweewielige riksha's door man nen trekken, in 1966 nog zelfs. In Me dan bestaan de "hongkongs" al lang niet meer. TONG TONG van 30 juni t/m 4 juli 1970 in HOUTRUST - DEN HAAG Op de volgende stations zullen tijdens de Pasar Malam in den Haag, goedkope Trein Toegangs biljetten verkrijgbaar zijn, die 3x reductie geven: 1) op de trein reis, 2) op de toegang tot de Pasar Malam en 3) op dagkaart van tram en bus in Den Haag: Alkmaar, Alphen a/d Rijn, Amersfoort, Am- sterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Baarn, Barneveld Dorp, Bergen op Zoom, Boxtel, Breda, Delft, Deventer, Dordrecht, Drieber- gen-Zeist, Ede-Wageningen, Eindhoven, En schede, Geldermalsem, Gouda, Groningen, Haarlem, Helmond, Hengelo, 's-Hertogen- bosch, Hilversum, Hoorn, Leerdam, Leeu warden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Pijn- acker, Roermond, Rotterdam, Schiedam, Tiel, Tilburg, Uitgeest, Utrecht, Venlo, Vlaardlngen, Vught, Weert, Woerden, Zaan dam, Zwolle, Zwijndrecht.

Tong Tong | 1970 | | pagina 17