Het mysterieuze Midden-Oosten BOEK VAN TJALIE DE SLAG IN DE JAVAZEE DE ONDERSTE STEEN BOVEN INDONESIË Van de schrijfster Lily Eversdijk Smul ders verschenen reeds: Wonderlijk Tibet en Een jaar bij de Yo gi's van India en Tibet. Deze tweede en geheel omgewerkte druk van: Het Mys terieuze Midden Oosten is een boek, dat men beslist ook in bezit moet heb ben, wanneer men de voorgaande twee boeken heeft gelezen. Lily Eversdijk Smulders heeft behalve een uitgespro ken gave om de lezers de sfeer van de landen en het karakteristiek van de be woners te laten proeven, ook een bui tengewoon talent dit in haar uiterst knappe portrettekeningen te doen uit komen. Ditmaal voert de schrijfster de lezer beurtelings door Turkije, Libanon, Syrië, Jordanië en Iraq. Behalve dat zij op onnavolgbare wijze het kleurrijke landschap aan het oog laat ontrollen, maakt men haast lijfelijk kennis met de bevolking. De voorgeschiedenis van elk land, het verre verleden, vanaf de tijd der Egyp- tenaren, Phoeniciërs, Hittieten, Baby- loniërs, Perzen, Macedoniërs, Grieken, Romeinen, Arabieren en Mongolen, wordt met de boeiende verteltrant haar eigen, aan de vergetelheid ontrukt en aan het heden gekoppeld. Wat weet men bijvoorbeeld nog van "de laatste verachtelijken" van Turkije, de dansen de derwischen, de Druzen, de Ruwalla- Bedouienen, de berg van mensenoffers in Jordanië, de moeras-Arabieren, de Shi-ieten van Iraq? Zeggen de drie hei lige steden Küfa, Kèrbéla en Néjèf ons nog iets? Of de eeuwige vuren in Koer- distan en de duivelaanbidders? Over dit alles kan men lezen en medeleven in dit boek. Last but not least zijn de 24 tekeningen waarmee dit boek is ver lucht, elk een juweeltje van "uitbeel dingskunst". Neem nou de tekening van: Oud moedertje uit Bethlehem? De ondeugende tinteling in de ogen, de blijmoedige glimlach om de geestge mond in het levenswijze rimpelige ge zichtje. Of het baardige, doorgroefde gezicht van de schuwe duivelaanbid- der, met een blik van licht wantrouwen, aandacht en afwachting in de ogen. De prachtige, vurige kop van de "konink lijke valkenier uit Saoedi-Arabië, mooi er en schilderachtiger dan uit welke film ook. Het ijdele vrouwtje uit het dal van Jehosaphat, beeldschoon en zich daarvan zeer bewust, toch kinderlijk en lief. Het getatoueerde, exotische ge zichtje van de Bedouienen-moeder, fier en trots op een mollige, schattige baby. Het hooghartige, koninklijke gelaat van de beroemde Koerdensheik Aladin, ibn Djemal; met strenge, sterke blik kijkt hij ons aan, koel en met toch daarach ter een smeulend vuur. Kortom Lily E- versdijk Smulders houdt de lezer vanaf de eerste tot de laatste letter gevan gen met haar boeiende en levendige stijl en werkelijke belangstelling voor - mensen -. Het Mysterieuze Mid den-Oosten is 'n uitgave van Kluwer, Er is een dokter, die komt trouw op bezoek bij Tong Tong. Nee, niet bij Tjalie, maak je niet ongerust. Die dok ter komt alleen in de boekwinkel van Tong Tong en in de Toko. Niet omdat er in onze winkels zo enorm veel nieu we dingen te koop zijn. Integendeel: we hebben maar een kleine voorraad die gauw bekeken is. En waarop men gauw uitgekocht is. Toch koopt die dokter altijd wat. Ik vermoed dat hij veel vrienden heeft aan wie hij regel matig op verjaardagen en zo een presentje geven moet. Dat doen meer Tong Tong-lezers. Het maakt me altijd een beetje verlegen. Deze koppigheid om sympathiek te zijn voor Tong Tong, terwijl het toch stikt op de wereld van V&D's en Bijenkorven en zo. Meestal zie ik deze doe niet, omdat ik boven bezig ben op de redactie. Maar elke keer als ik toevallig bene den ben en de doe ontmoet, zegt hij: "Wanneer komt je volgende boek uit, Tjalie?" Dit aanhoudende vriendelijke verzoek maakte me bijna knettergek bij wijze van spreken. Want iedereen weet toch dat ik zó druk bezig ben met Tong Tong, dat ik absoluut geen vrije tijd nergens meer voor heb. Laat staan om te schrijven! Dus zei ik het de laatste keer tegen die doe: "Waarom vraag je het toch? Ik vind het zelf im mers rot genoeg dat ik er nooit toe kom? Niet voor niets heb ik onlangs die attaque gekregen. Ik werk me al zó rot dat ik zelfs het werk van tong tong moet potong..." Hij keek me aan en zei: "En tóch moet je dat boek schrijven. Al zou je alleen verzamelen wat je in allerlei goede artikelen in Tong Tong geschre ven hebt. Bundel dat en geef uit. Je moet". "Ik zal er over denken", gaf ik onwillig toe en smeerde 'm weer de trap op naar m'n redactiehol. En ik dacht na. Ik dacht ook na over het feit dat behalve deze dokter ook tientallen andere bezoekers dit gevraagd hebben. Ik dacht ook aan de dame die het óók vaak gevraagd had en die ik licht spot tend geantwoord had: "Maar waarom heeft U dan al mijn artikelen niet zelf bewaard en in een plakboek geplakt?" En die me toen gezegd had: "Daar heb ik het te druk voor!" En toen hebben prijs 24,50 incl. porto en bij onze boekhandel Tong Tong verkrijgbaar. Na storting op giro 6685, wordt het boek u onmiddellijk toegezonden en kan men genieten van verhalen, die 'n totaal ander beeld geven van het Mid den-Oosten van NU dan men uit de kranten en andere nieuws-media leert kennen, maar die misschien kunnen helpen om meer inzicht in - en begrip te krijgen van de problemen, waarmee deze landen geconfronteerd worden en waarmee ze in feite reeds eeuwen en eeuwen hebben geworsteld. we allebei gelachen. Dat idiote druk europese leven! En daarom komt nooit wat terecht van onze klein verlangens... Maar sinds kort heb ik bedacht: Als ALLE lezers elkaar (en mij) e handje zouden helpen en iedereen a mij opgaf de stukjes van mijn hand d hij goed vond (nummer en jaargai noemen, pagina en titel), dan kan i ze door iemand die er tijd voor heeft, rustig laten opzoeken in onze knipbundels en copiëren. Als ik er ge noeg bij mekaar heb, stuur ik ze naar de drukker en geef het boek uit. Even tueel onder de naam "Piekerans III". Maar dat verzamelen moet werkelijk U doen. Daar heb ik geen tijd voor en heeft niemand op Tong Tong tijd voor. Is dat een billijk aanbod? Nou, ajo dan, samen aan de snuffel maar. Met gotong rojong is ALLES mogelijk! Wij zullen U op de hoogte houden van de stand van zaken naarmate de tips bin nen komen. T.R. Een nieuw boek over deze voor het verloop van de oorlog om Ned.-lndië zo beslissende fase, is onlangs ver schenen. Het boek geeft een uitgebrei de beschrijving van de slag in de Java- zee en is voorzien van vele foto's, kaarten en tabellen. Ook de achter gronden, die leidden tot de Japanse expansiedrang worden in de inleiding belicht. "De slag in de Javazee" door David Thomas, een expert op het gebied van strategie, verkrijgbaar bij boekhandel Tong Tong f 19,90 incl. porto. Belevenissen van een globetrotter, door H. R. van Heekeren. Hoofdstukken met avontuurlijke explo raties, beklimmingen van vulkanen in eruptie, tochten per vlerkprauw over zee naar een onbewoond eiland aan de Zuidkust van Java en prehistorische ontdekkingen in vier werelddelen. Ge ïllustreerd met vele foto's. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 14,50 incl. porto. Een nieuwe beschouwing over de poli tieke en economische ontwikkeling van Indonesië van de hand van Malcolm Caldwell, een deskundige op het ge bied van Zuid-Oost Aziatische aange legenheden. Behandeld zowel de ge schiedenis uit de Nederlandse periode als die van de onafhankelijkheid, poli tieke partijvorming en de toekomstmo gelijkheden van Indonesië. Ondanks enkele overbekende (onjuis te) cliché-opinies betreffende de kolo niale periode, toch zeer lezenswaardig. Verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong, f 7,90 plus 0,45 porto. Vele foto's. Ch.M. 21

Tong Tong | 1970 | | pagina 21