RIDDER SIMON DE WAAL end zag hij de Engelse leraar Francken, die hem antwoordde: "Moet je dat maar proberen, dan zal ik jou taró (de poneren) bij de Directeur!" Wij (ook Soekarno), sloegen haast dubbel van het lachen, vooral om het beteuterde gezicht van Tjiel! In de uitspanning van 11 uur waren Soekarno en ik meestal de eersten bij de krentenbollen van 5 ct., verkocht door broodbakkerij Leroux in de voor galerij van de aula. 1952: Ik was als Nederlander onder de In donesiërs werkzaam bij het Parket van de Officier van Justitie te Soerabaja en woonde in het Simpang-Hotel. Presi dent Soekarno zou naar Soerabaja over komen om de "Tugu Pachlawan" (Helden-Gedenknaald) in te wijden. De Tugu-Pachlawan is gebouwd op de plaats, waar het gebouw van de Raad van Justitie in de Nederlandse tijd stond, welk gebouw in de Japanse be zettingstijd het hoofdkwartier was van de beruchte Ken Pei Tai (d.i. de Japan se "Gestapo"!) Deze gedenknaald is speciaal opgericht voor de Indonesi sche helden, die daar ter plaatse eerst tegen de Japanse Ken Pei Tai hebben gevochten en deze tot de laatste man hebben gedood; bij dit gevecht hebben de Indonesiërs met hun primitieve be wapening ontzettende verliezen aan gesneuvelden geleden, vooral op de viersprong Boeboetan-weg naar Pasar Toeri. Enkele maanden later hebben de pemuda's daar een Engelse landings eenheid teruggeslagen, welke brutali teit door de Engelse oorlogsschepen op de rede van Soerabaja werd be antwoord met een bombardement, waarvan een granaat o.a. een vleugel van het mooie gouverneurskantoor van Pasar Besar heeft getroffen. Bij Soekarno's aankomst te Soera baja om 5 uur 's middags reed de stoet auto's voorbij het Simpang-Hotel. Ik stond alleen op het trottoir voor het hotel. De auto van dt president kwam aan en Soekarno keek in mijn richting. Ik boog en de president boog beleefd terug. De auto was mij net even ge passeerd, toen hij zich mij scheen te herinneren (wij hadden elkaar in geen 30 jaren teruggezien!) Met een ruk draaide hij zich om en lachte breed uit tegen mij. Ik lachte terug. De vol gende middag was ik met mijn chef, het Hoofd van het Parket, Mr. Kada- roesman, voor het gouverneurskantoor bij het ceremonieel om de Tugu Pach lawan. President Soekarno, door een Ame rikaans journalist de beste redenaar van deze tijd genoemd, hield daar aan de voet van de Tugu Pachlawan op een verhoging, een magistrale redevoering, na afloop waarvan een donderend ge juich uit de menigte oprees. Tjiel Römer, die nu in Amsterdam woont, liet mij een 8 jaren geleden een introductiebrief lezen, welke door pre sident Soekarno eigenhandig was ge schreven en ondertekend. Een eenvoudig gestelde advertentie in één der Haagse dagbladen maakte melding van het overlijden van de Heer de Waal. Aan deze Ridder werd verder geen artikel gewijd. Wie was deze man dan voor wie ik naar de pen heb ge grepen? De Heer de Waal was generaal-ma- joor bij het KNIL. Toen de oorlog in Indonesië uitbrak was hij nog overste en belast met de verdediging van Ta- rakan, waar hij met zijn manschappen een hevige strijd heeft geleverd. Over ste de Waal werd als "gijzelaar" door de Jappen naar Java overgebracht. Zij behandelden deze dappere hoofdoffi cier met de nodige egards, dat wil zeggen met behoud van zijn sabel. Met de landingstroepen meegekomen kwam hij terecht in het HBS-kamp te Djokja. Ik had het voorrecht een kleine kamer met de overste te delen. Pinksteren 1942: Drie van onze lot genoten waren op een avond over de muur geklommen voor een bezoek aan hun gezinnen. Toen zij langs dezelfde weg naar het kamp terug wilden, wer den zij door de japanse wacht ge snaaid. Zij zouden door verraad in de handen van de japanse wacht zijn ge speeld. De Japanse wachtcommandant kwam met het bericht, dat de drie slachtoffers gedood zouden worden. In die brief werd Tjiel als handelaar en schoolmakker geïntroduceerd bij al le gouverneurs, residenten en regen ten van Indonesië, met het verzoek om Römer alle medewerking te willen ver lenen bij zijn handel. Soekarno bood Römer het baantje van lijfwacht aan, wat deze heeft geweigerd. Misschien is die introductiebrief van waarde voor verzamelaars van authen tieke getuigschriften? (Jack) E. C. Wernink Hoewel overste de Waal niet de kamp commandant was, voelde hij zich als hoogste in rang, geroepen zich met de zaak te bemoeien. Met medewerking van de Nederlandse tolk werd contact opgenomen met de Japanse plaatselijke Commandant .Overste de Waal bood toen excuses aan met de toezegging, dat er geen wandelingen meer buiten de omheining zouden worden gemaakt. De Japse Commandant moest zich met het oppercommando te Bandoeng ver staan, omdat een dergelijk aanbod van de respectabele overste niet door hem kon worden afgedaan. Bandoeng wees het aanbod in eerste instantie echter af. De overste liet het er echter niet bij zitten. Met de Japse Commandant werd zwaar geconfereerd, waarop de overste een persoonlijk telegram dic teerde. Hij bood zijn hoofd aan, als er zich nog één geval van (tijdelijke) ont vluchting zou voordoen, wanneer de drie slachtoffers gratie kregen. De pro cedure nam een dag of twee in beslag, waaruit bleek, dat Bandoeng niet over een nacht ijs ging. Edoch, op eerste Pinksterdag kwam de Japanse Com mandant persoonlijk de Heer de Waal vertellen, dat Bandoeng zijn geste had afgewezen en dat het vonnis diezelfde middag voor het front der krijgsgevan genen zal worden voltrokken. Het was omstreeks 4 uur in de mid dag, dat wij moesten aantreden. De 3 kuilen waren reeds gegraven. Wij ston den in carré opgesteld onder comman do van onze overste. Onder gewapend geleide kwamen het terrein op, on ze vrienden MEYER, KRAAG en CRA MER. Ik zie ze nog ieder voor zijn eigen kuil staan, hun handen voor het li chaam geboeid, toen ze geblinddoekt werden. Nog eenmaal namen zij de houding aan. Niet zij huilden, maar wel velen onzer toen de drie moordenaars met de bajonet op het geweer op com mando het vonnis voltrokken. Overste de Waal stond stram in de houding met verbeten woede maar ui terlijk kalm toen hij het militair saluut bracht. De oud-generaal stierf op 1 april j.l. op 73-jarige leeftijd. Het was zijn uit drukkelijke wens in alle stilte naar het crematorium gebracht te worden. Ge neraal de Waal was Ridder MWO 4e kl. en Ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Voorwaar een Ridder van groot for maat. J. F. v. d. Lee

Tong Tong | 1970 | | pagina 5