n HERINNERINGEN AAN DE BANDOENGSE H.B.S. 1927 Voor enorm veel Bandoengers betekent Bandoengde Dago-waterval, ook voor Ban- doengse H.B.S.-ers vaak het doel van een excursie. Fotö: d Oriënt. Het is lang geleden...toch zie ik hem staan. Gisolf, de forse, vaderlijke direc teur, die elk van zijn leerlingen met naam en toenaam kende. Als 's mor gens, om zeven uur de H.B.S.-bel werd geluid was niemand verwonderd dat de "Big Boss" dit zelf deed. Hij had er gewoonweg plezier in. De Bandoengse Hogere Burger school was een eliteschool, zo vonden de tijdelijke bewoners hun instituut, zo vonden de leraren het en "ze is de grootste H.B.S. van Nederland en In- dië", zei Gisolf. Er was een "Hoofd gebouw" en een "Filiaal", dicht bij het Gemeentelijk Juliana Ziekenhuis. Voor hen, die zowel het imposante gebouw aan de Bilitonstraat, als het eenvoudiger, witte complex aan de Hel- mersweg hebben meegemaakt, bete kende het eerste: stijfheid, kale k... en dies meer. Het tweede: ruimte, ge zelligheid, openheid en Kuiler, de ge- 8 moedelijke, kleine directeur, die ook franse les gaf. Het filiaal had een eer ste en een tweede klas. Onderverdeeld respectievelijk in IA, 1B t/m D en 2A t/m E, als ik het me goed herinner. In de jaren 27, 28 waren Kuilers disci pelen o.a. Max Alkadrie, John Corsmit, Eekhout, Kimmel, Soemitro, de Rooy, Frits Ruiter, Thea Bruininga, Zus van Horn, Guus Mertens, Mary Numans, Onno Spruyt, Tine van Oudgaarden, Dolf Tjoa. Van de mij bekende leraren gaf van Marie frans, Metzlar duits, mej. de Graaf engels, Bleydestein plant en dier kunde, Hoezen aardrijkskunde, van Lidth geschiedenis, Stuy wiskunde, Grootheest gymnastiek. Van Marie had er een handje van om irriterend de persoonsnamen te verbasteren. Zo werd Tony van Rooy te Looy, Frits Ruiter Luitel genoemd en dies meer. Je vreesde op het laatst een beurt te krijgen. Overigens mag worden gezegd dat hij goed les gaf. O ja, een on sympathiek lachje had hij ook...! De leerlingen van de 1e klas voelden zich heel gewichtig. De stap van de 7e klas lagere school naar het middel baar onderwijs was dan ook een hééé- le gróóóte! Er waren, vooral onder de jongens, toentertijd veel "onderkruiper tjes" bij, U weet het wel van die paar turven hoog. Als je ze onder elkaar hoorde redeneren, waren het net oude mannetjes, al haalden de 2e klassers en de zittenblijvers van de 1e klas er wel hun neus voor op. Die wilden er maar liefst niet aan worden herinnerd dat zij ook eens zo begonnen waren. Een lange broek werd niet gedragen, zeker niet in de lagere klassen. Dat voorrecht was alleen de "oudere jaars gegund. Gek dat je het toen niet als zodanig aanvoelde, maar op de HBS had je niet alleen onderwijsklassen, je had toch ook standsverschillen. Dat re aliseer je je pas als je ouder bent ge worden en nog eens op die tijd terug blikt. Ga, maar na: elke hogere klas keek op de voorgaande neer; de ou dere op de jongere; het mooie meisje op haar minder bevoorrechte sexege- noot; de lichamelijk zwakkere broeder tegen de jongeman "met de spierbal len" en de goede cijfers voor gym nastiek enz. In "the Bachelors" zaten de "oude bokken", waar je als 1e en zelfs als 2e-klasser geneigd was U tegen te zeg gen. The Bachelors werd gevormd door de eindexaminandi oftewel zij die in het laatste jaar zaten. Eppie Labaard zat er bij mijn weten in, maar het zal mij niet bevreemden als een Hoetjer, een Weeda, een Tom van den Broeke, een Asjes, een Bezoet de Bie er ook niet in gezeten hebben. Naderhand stierven de Vrijgezellen uit, omdat het niet meer mocht voorkomen dat er jon gelui van 20 en ouder in de 5e klas zaten. Er waren er diverse onder die zoiets ais een snor droegen. De voor iedere HBS-leerling toegan kelijke vereniging was "TEMESIAS". Haar kleuren waren blauw en wit. En aangezien de bekende HBS-pet, die veel leek op de pet van de employé's van de Staats-Spoorwegen, in 1928 was verdwenen, sierde menig jongens- of meisjeshoofd een bivakmuts met deze kleuren. Het rangverschil werd aangegeven door een groene rand voor de 1e klas, een rode, een zilveren of een gouden voor de hogere klassen. Vanzelfsprekend werd er door TE MESIAS veel gedaan aan sport en ont spanning. Op sportgebied had ze een geduchte naam in Bandoeng. Het BVLO-terrein, voor de Jaarbeurs, was de kampplaats waar de TEMESIANEN hun tegenstanders ontmoeten in stede lijke en interstedelijke wedstrijden. Op elk gebied: athletiek, korfbal, hockey, zwemmen, tennissen, voetballen, dan sen, muziek en noem maar op, waren er meerdere vertegenwoordigers van deze vereniging die haar kleuren ver dedigden. Zeer bekende namen in de zwemsport waren die van Eddy Portier, Truus en Tine van Oudgaarden, Eric en

Tong Tong | 1970 | | pagina 8