9 Mary Numans, de gebroeders (of wa ren het neven) Matray, Bezoet de Bie en nog vele anderen. Didi Agerbeek, Freddy Mallie, Antonijs, Tine van Vol- lenhove, Felix Vermandei, de gebroe ders Ouwehand, van Duim, Eppie La- baard, Mieltje de Vries, Carla en Guus Treffers, Zus Souweine, Dora Hoog- velt en haar broer, Han van Slee, Wim Schardijn, Jan en Fred Cox, Wim Davidson; het zal al heel gek zijn als je deze namen in het Bandoeng van de jaren 30 niet zou zijn tegengekomen op het korfbalveld, het atletiekterrein, of de tennisbanen. Het was de tijd dat Bob Mesman Schultz zo'n furore maak te in Batavia. De wedstrijden tegen de KW III in Batavia of Bandoeng vorm den jaarlijks terugkerende evenemen ten. Een bekend sportman van de Ban- doengse HBS was ook Henk Soelei- man. Er waren er zovele, maar ja na zo'n 35 a 40 jaar zijn de namen je ontschoten en ook de tak of takken waarin ze uitblonken. Nog enkele: Bun- ki Trieling, Bunki en Didi Hendriks, Poeltje Abbink, Willy Bauer (voetbal), de gebroeders Dunki Jacobs, de Wit, Schregardus, Wim en Jet Boxman (korfbal en zwemmen), Tjalie van Pelt (atletiek) Annie de Boer. De "TEMESIAS-mars" was opge wekt. Werd jaren pittig en in strikt marstempo uitgevoerd door het TEME- SIAS-orkest onder leiding van Jan van den Broeke. Deze was een goed violist met een zeer muzikaal gehoor. Sympa thiek en beschaafd. Een Indische jon gen die, evenals zijn zuster Ems van den Broeke, een grote rol heeft ge speeld in de kinderoperettewereld van West-Java. Door hun enthousiasme aangespoord werkten heel veel HBS- ers en leraren mee aan b.v. "de Groe ne Prins" en andere stukken, die in de sociëteit Concordia, aan de Grote Postweg, werden opgevoerd. De glan zende kinderogen waren voor hen de grootste beloning. Om enkele namen van TEMESIASIANEN te noemen: Hans Slinkers, Noach, Poerbosoemitro, Eu- gène Souweine, Bob Perk, Fred en Jan Cox, de leraar aardrijkskunde Moe- reels, Didi Ronkes Agerbeek, allen mu sici van naam ondanks hun jeugdige leeftijd. Zij werden ook gevraagd voor bekende Bandoengse muziekverenigin gen; de Bandoengse orkestvereniging onder leiding van Willy van Swers, het philharmonisch orkest onder leiding van Carl Philippeau, de muziekschool Pollner. Ook voor de PMY, de Ban doengse radiovereniging traden zij op. Toen de eerste radioverbinding van dr. de Groot, via Malabar, een feit was geworden, werd er door de INTEL, aan de Oude Hospitaalweg, een complete zang- en muziekuitvoering verzorgd, onder leiding van mijnheer Moereels. De dansen voor de kinderoperettes stonden onder de artistieke leiding van Ems van den Broeke zelf. Hoevele ou deren werden er toentertijd niet beto verd door de elegante figuurtjes van Rely Portier, Irma van der Schraaf, Zus van Aken (deze was niet van de HBS) e.a. En, alsof het niet op kon, TEMESIAS had zijn eigen strijkkwartet met Jan van den Broeke (1e viool), Eugène Souweine (2e viool), leraar Moereels (alt) en Fred Cox (cello). Daarnaast was er een schoolbandje "The Blue Rythm Boys" met o.a. Ivon Hillebrandt, Rudy de Wolf en Theo Tarenskeen. Op TEMESIAS-avondjes, in de aula van de HBS, speelde dikwijls Eppie Doeve piano. Bijna net zo "knal" als de militie- fuiven waren de feesten van de diverse schoolverenigingen. Denk maar aan een VOICE-, een WIK-, een EDO enz.- -fuif. En natuurlijk deed TEMESIAS ook daaraan meel! De dansmuziek, na af loop van de cabaret- en toneelvoorstel ling, werd verzorgd door The Silver Kings of Browns Sugar Babies, uit Ba tavia, of door de Brick Tops uit Ban doeng. Dat hing van de financiën af. Vele jochies van de lagere klassen voelden zich dan het heertje, want hoe dan ook, zij hadden op zo'n feest, voor het eerst, een lange broek aan. Aange leund waren de meeste jongemannen, al was het soms niet, met het meisje hunner keuze, maar met een zus of zusje. Never mind, die raakte je, door de diverse spelletjes, toch gauw kwijt. Muurbloempjes mochten er niet zijn, daar zorgden het bestuur en de feest commissie wel voor. Ouders waren er bij de vleet, dat was in die jaren nor maal. Maar die genoten zelf van de avond, ook al omdat zij nu de veel besproken leraren van hun kroost, in levende lijve konden aanschouwen. Ook deze fuiven werden in de Con cordia gehouden. Excursietochten werden georgani seerd. Naast die van de jaarlijkse sportwedstrijden, stonden die van de natuur-historische vereniging, in hoog aanzien. Vaak onder leiding van een deskundige als b.v. de plant- en dier- kundeleraar Toxopeus, in de wandeling "TOX" genoemd. Op de kortere tochten werd de na druk gelegd op de biologische won deren van de natuur. Waren dus ook interessanter. Dikwijls trof men in het kleine gezelschap dezelfde mensen aan zoals b.v. Magda en Alma Schrader, Tine van Vollenhove, v. Bel, Ferdinan- dus, Souweine e.a. Voor de langere tochten die o.m. naar Lembang en de Tankoeban Prahoe gingen, was veel meer belangstelling, ook van de zijde van de leraren. Om namen te noemen van Lint, van Wijk, van Lidth. De jon gelui genoten van het natuurschoon en van de frisse berglucht. Meestal had een ieder zijn lunchpakket bij zich, maar het kon ook gebeuren dat de mondvoorraad en de frisdranken met de autobussen van Tjap Matjan waren doorgegaan, nadat de levende have ergens op een kruispunt was gedropd. Kwam men dan hongerig en heerlijk vermoeid op het eindpunt aan, dan was het slechts "aanvallen" geblazen. Aangezien Han van Slee verdienste lijk ukulele speelde, vaak begeleid door iemand met een mondharmonica, was het zingen van diverse liedjes en schla gers niet van de lucht. Veel herhaald werden: "En wij gaan nog niet naar huis...", "Waar de lieve meisjes zijn, daar willen we wèèèèze...", "Adieu mein kleiner Gardeoffizier..., "Just singing in the rain..." en "Happy days are here again". Het was altijd een lollige boel. Over "happy days" gesproken. Van zelfsprekend had de Bandoengse H.B.S. ook zijn kleine liefdesgeschie denissen, die door de bevolking al dan niet als een chronique scandaleuse (Lees verder pag. 13, 3e kolom) "'iftWÊÊKÊSBHÈ We zijn werkelijk benieuwd of Bandoengers dit gebouwtje kennen dat op een nogal onge woon uur gefotografeerd werd, namelijk toen het stil was. Normaal staat het hier zó vol mensen en artikelen, dat je het gebouw niet eens zien kan. We wedden dat b.v. vele niet- Bandoengers het niet eens kunnen thuisbrengen!

Tong Tong | 1970 | | pagina 9