EEN LES BRONBEEK een bezoek waard l Bij de 15e Jaargang WIJ VERGETEN INDIE NIET! Nee, ditmaal bij het ingaan van een nieuwe jaargang niet de traditionele te rugblik en opsomming van Tjalie van wat in het afgelopen jaar (de afgelo pen jaren) bereikt werd en een min of meer gespecificeerde toekomstverwach ting. Dat doen we met Tong Tong nu al veertien jaren; het begint te verve len. Mij althans. Veel meer voel ik ervoor antwoord te geven op wat iemand me laatst vroeg: "Wat heb je in de afgelopen jaren met Tong Tong nu eigenlijk van het leven geleerd?" Ik heb vaak over die vraag nagedacht en aanvankelijk heel ingewikkelde beschouwingen uit gesponnen van "de Indische groep", "de Indischman", "de tropenmens in Europa", enz. enz. Maar langzamerhand groeide het inzicht dat dit toch alle maal alleen maar facetten zijn van se cundair belang. Maar dat datgene dat Tong Tong hielp maken, niet speciaal Indisch was of hoeft te zijn. Het hele werk van Tong Tong en de spirit ervan zitten besloten in twee woorden: "Poekoel teroes!" Want als je op een schoen en een slof in Holland aangekomen bent na ALLES verloren te hebben in Indone sië, maar je voelt dat je door en door Indischman bent en dit zal blijven tot je dood toe, leef dan zo en Poekoel Teroes Ook al word je gauw gewaarmerkt als een koloniaal. Wees niet bang en Poekoel Teroes. Als niemand naar je luisteren wilt omdat je immers tóch "voorbij" bent, Poekoel Teroes. Als veel vrienden je verlaten of ver raden, Poekoel Teroes! Als je zó constant verkeerd beoor deeld en veroordeeld wordt, dat je bij na twijfelt aan je verstand, Poekoel Teroes. Al lacht je eigen Indische wereld je uit, Poekoel Teroes! Al maak je wanhopig slechte vorde ringen en iedereen zegt: Zie je wel, het lukt toch nooit, schud je hoofd en Poekoel Teroes! Als je vaderland én je moederland je de rug toe keren, zeg koppig: Poe koel Teroes! Als je aanvankelijk misstappen en vergissingen maakt en iedereen zegt: "Schei er nou maar mee uit, je deugt niet voor je mooie doelstellingen!" luister niet en Poekoel Teroes. Als je zoveel fouten maakt, dat vele van je beste vrienden je de rug toe keren, Poekoel Teroes. Als je zó bedolven wordt onder val se lasterpraatjes en verdachtmakingen dat je bijna stikt, Poekoel Teroes. Als je inziet dat je nauwlijks een living maakt en je toch heus voor je gezin en je ouwe dag een verstandige andere weg moet kiezen, blijf bij je eerste inzicht en Poekoel Teroes. Met het verschijnen van dit nummer gaat Tong Tong zijn vijftiende jaargang in. Oorspronkelijk begonnen als een klein blaadje "Onze Brug", dat, zoals onze lezers van het eerste uur zich nog wel zullen herinneren, slechts enkele pagina's omvatte, is dit later uitge groeid tot Tong Tong. In de loop der jaren heeft ons blad een schat van gegevens over de meest uiteenlopende onderwerpen betreffen de het vroegere Ned.-lndië en Indone sië verzameld, een feit, waarop wij met trots en voldoening mogen terugzien en dat voor een groot deel te danken is aan de enthousiaste medewerking van onze lezers. Bij deze mijlpaal voor Tong Tong spreken wij de wens uit dat Ons blad nog vele jaren een bijdrage zal mogen leveren aan de groeiende vriend schapsbetrekkingen tussen ons land van herkomst, Indonesië en Nederland. Ch. M. Nog te weinig bekend is het Museum van het Koninklijk Militair Tehuis Bron beek, Velperweg 147, Arnhem. Het museum geeft U een volledig over zicht van Indië's militaire geschiedenis en bevat o.a. uitgebreide collecties op natuurhistorisch gebied. Breng eens een bezoek aan Bronbeek! Als je merkt dat het werk toch te veel voor je is en krachten en tijd gaan ontbreken, Poekoel Teroes. Als ziekten en kwalen je gezondheid ondermijnen, Poekoel Teroes! Als de hele wereld belooft te ver gaan zoals destijds je Indische wereld verging, Poekoel Teroes. Zelfs als de Dood geen verre ver schijning meer is, maar een nader tre dende realiteit, Poekoel Teroes. Denk aan je vrienden van nu en aan de kinderen van die vrienden in de toekomst en Poekoel Teroes. Want als je alleen bent en zonder enige steun of zekerheid of veiligheid, dan kan je niet anders als leven met het Licht van het Verleden en het Licht van de Toekomst. Dan ben je een waar Kind van het Morgenland en leef je met de eeuwigheid van elke terugke rende Dageraad. Er is geen einde en er is geen verlies. Het doel wórdt bereikt. T.R. Ook Indië bracht tienduizenden offers in de lie Wereldoorlog. Vergeet ze niet! STORT OP GIRO 253.000 - COMITÉ 15 AUGUSTUS 1970, VIVIENSTR. 68, DEN HAAG. NOG EEN DODENSPOORWEG Er was er inderdaad nog een en wel op Sumatra met haar machtige rivieren met name de SIAK en de KAMPARS (kiri en kanan). De krijgsgevangenen, die naar Pakan Baroe werden overge bracht kwamen uit Noord-Sumatra en Java. Het eerste transport uit Java kwam heelhuids in Pakan Baroe aan. Van het tweede transport kwam het "restant" aan. De party vertrok óp 15 september 1944 met het s.s. Yuno Ma- ru, een op de Engelsen veroverd vrachtschip van circa 5000 ton. Het schip werd in de Ind. Oceaan ter hoog te van Benkoelen getorpedeerd. Twee torpedo's werden achter elkaar afge vuurd, waarvan een het middenschip en de ander het achterschip bij de schroef raakte. Volgens marine-officie ren was dat patent van de Nederland se marine. Zij hadden gelijk, want de onderzeeër bleek de "Zwaardvis" te zijn. Bij de dodenspoorweg Pakan Ba roe verloren wij 1/3 van onze krijgs gevangenen. De Japanse Commandant was een beul, die volgens Lady Mount Batten te Singapore zijn gerechte straf kreeg. "Dead by hanging" zoals de Lady dat aan ons in kamp 2 bekend maakte. Langs de spoorweg werden onder weg bezweken lotgenoten door ons be graven. De begraafplaatsen bij de kam pen zullen wel verdwenen zijn. Zullen de ex Pakan Baroe-vrienden elkaar op 15 augustus a.s. in het Con gresgebouw ontmoeten? Vergeet ech ter niet uw bijdrage van 10,per persoon te storten op giro nr 253000 van het Comité 15-8-70 te den Haag. De dames van het vrouwenkamp "Ban- kinan", die er ook een beestachtige behandeling kregen, zouden ook op on ze bevrijdingsdag aanwezig moeten zijn. Komt allen, voor ons de eerste en de laatste qeleqenheid. J. F. v. d. LEE

Tong Tong | 1970 | | pagina 3