BOGOR (VI) Oude Namen en Voorspellingen Onder de Rode Brug stroomt niet de Tjisadanè maar wel de Tjipakantjilan. Bij kampoeng Empang (de Arabische kamp) immers is de Tjisadanè afgetapt en via een dam met sluisdeuren afge voerd naar de niet ver van daar in het dal achter het voormalige Hotel Belle- vue stromende Tjipakantjilan, een klein en nietig beekje. De eigenlijke Tjisa danè stroomt meer ten westen van de nu besproken rivier. Als kind van 11 of 12 jaar heb ik daar bij die dam met mijn kornuiten veel gezwommen. Dit was verboden en niet zelden werden wij dan ook weggejaagd en nagezet door de sluiswachter Pa Bena geheten. Na de Rode Brug als men naar het westen Panaragan afgaat is er weer een brug, de Van Motmanbrug en hier onder stroomt inderdaad de Tjisadanè. Hotel du Chemin de Fer lag niet aan de Grote Postweg zoals het onder schrift onder de foto luidt, maar aan de Djalan Banten of Bantammerweg t.o. het voormalige Wilhelminapark niet ver van het station Bogor. Aan de Grote Postweg lagen toen Hotel Dibbets het latere Hotel Salak naast het Residentie kantoor en verder naar het zuiden tus sen de Banketbakkerij voorheen Rik- kers en Apotheek Rathkamp het Hotel 's Lands Plantentuin. Hotel Bellevue ANAK ANAK BOGOR Van Liz Haighton kregen wij deze foto van "anak-anak Bogor" van de Mulo, gefotogra feerd in 1922. Veel kan Liz zich er niet meer van herinneren: "De leerkrachten zijn van links naar rechts: hr. Stuy (met snor), hr. Wagner, Juffr. Boers en naast haar hr. Weijers; de namen van de twee anderen weet ik niet meer, die ken ik ook niet zo goed, want ik had geen les van ze; hr. Stuy was "de galak"als hij strafwerk gaf was hij niet mals! Juffrouw Boers gaf les in Nederlands en hr. Weijers, ik meen in geschiedenis. Van de jongens is Frans Kalff voor mij de meest bekende, zittend ot> de grond voorste lag nog meer naar het zuiden aan de Tandjakan Empang. Bogor had (heeft?) twee uitersten: de bekende Plantentuin (het mooie) en 't Krankzinnigengesticht "Tjikeumeuh" (het minder mooie) en vele andere in stellingen zoals het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, het Boswezen, het Bodemkundig Instituut, het Museum "Kantor Belao", de Kan tor Batoe (Museum van houtsoorten), de Kantor Seketrè (Algemene Secre tarie) en nog vele andere historische gebouwen. Door de voormalige 's Lands Plantentuin stroomt zowel de Tjiliwoeng als de kleine Tji Èrèng eigenlijk ook een aftapping van de Tji liwoeng die nog in de Plantentuin zijnde al weer in de moederrivier Tjili woeng terugstroomt. De glanskever noemt de Soendanees téka téka of ook wel lègè émas. In Bogor waren er in de oude tijd 2 bekende families: de Bish air eige naar van het alom bekende zwembad bak-Bish, en de Bish besi, naar men zei een ijzersmid. Ik kende enkele toeroe- nans van beide families als collega's bij de Algemene Secretarie te Bogor. De hellingen (tandjakans) in Bogor zijn: Tandjakan Batutulis te beginnen bij de grote woning van de familie Bik rij rechts met armen op de knieen, zwarte kousen en schoenen, kale kop, Vincentiusjon- gen. Ik zag hem terug in 1940 in Palemhang, hij was sectiechef bij de Douane en mijn man kwam onder hem te werken. Het wederzien was allerhartelijkst, hij vader van 3 kinderen en ik met mijn twee zoons; wij hebben tot nu toe nog contact, hij woont in Diemen; tijdens de jappentijd zat hij met mijn man bij de stadswacht van Palembang totdat ze ge- evacueer d werden naar Tjilatjap (1942); ik vertrok met de andere dames van de Douane via Merak naar Batavia. Nu de meisjes: naast hr. Stuy, links, Mientje Bauer met grote strik)achter hr. Wagner Emmi Monteiri, naast haar Dora Musch; naast steil afdalende naar de halte Batoe- toeiis, dan de Tdjk. Soekasari, Tdjk. Bondongan, Tdjk. Empang, Tdjk. Ke- doenghalang 2 stuks, één nabij Pa sar Bogor en één voor 't paleis dan krijgen we de Tdjk. Pledang, Tdjk. Ban ten, Tdjk. Panaragan, Tdjk. Tanah Sa- real en nog vele andere kleinere en kortere. Aangezien Bogor geen rijweg heeft die naar het oosten voert wel naar het noorden, zuiden en westen bleef de streek Oostelijk van de stad bij de stedelingen en Europeanen zeer weinig bekend, behalve dan bij de enkele ja gers, want wild, zowel zwart- als rood wild, was er daar plenty. Echte kruisingen van wegen vindt men in Bogor inderdaad niet; of die er zijn in de later gebouwde wijk Ke- doenghalang weet ik niet. Dotjlang en karedok en ook niet te vergeten de laksa en de togè reboes met taoe-tjo en de nodige leupeut zijn echt Bogors. Specifiek Bogor is ook de ontjom en van de vruchten de ananas de "Nam- bo" en "Kiaralawang" wel te verstaan. Ten slotte noem ik nog enkele bijzon derheden van Bogor: in de kampoeng Bandongan is het graf van de beroem de Indonesische schilder Raden Saleh, en in kampoeng Batoetoelis herinneren vele overblijfselen uit het grijze verle den aan het rijk Padjadjaran met de hoofdstad Pakoewon en de Kraton Sa- alka Domas zoals de Toegoe Benteng (grenspaal der vesting), Tjampakawar- na (de heilige Tjampakaboom), ver scheidene Karamats (heilige graven) haar Threes Modderman; dan Joke Terlaak achter Dora Musch, Jopie Bernecker (met grote strik) dan naast haar Juul Belle; dan Els Hogendorp en Maartje v. d. Slik; van de jongens helemaal bovenaan staande is de links uiterste Wim Burger en de derde Dik Burger (broers) en dan nog Theo Burer, die ik met een kruisje heb aangegeven; ikzelf zit hele maal onzichtbaar verscholen achter een meisje vanwege de zon". Welke Bogorianen herinneren zich bij het zien van deze portretten, medescholieren of stadgenoten die later op de een of andere manier in de algemene aandacht gekomen zijn door bijzondere activiteiten? 6

Tong Tong | 1970 | | pagina 6