Fonteijn Co - Kind in Bandoeng De Ziel breidt zich uit EINDELIJK! Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 v/h te DJOKJA GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers (6 tot 100 gr.) toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud 22 Karaats verlovingsringen BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO polshorloges SEBELAH ROTAN ARMBANDEN VAN 24 KRTS GOUD (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,- geheel terug 11 de reiskosten voor één persoon Was ik vier of vijf jaar oud? In ieder geval zo jong nog, dat de herinnerings beelden zweven tussen zinderend licht op de oude tuinmuur, waar de moer beien rijp stoofden en de koele scha duw van de achtergalerij, waar je dro mend kunt luisteren naar de Javaanse kokkie, die wajangplaatjes vertaalt in zangerige onbegrepen klanken. Ra- toe Kidoel De ziel breidt zich uit, eindeloos, tijdeloos in diep onbewust weten. Ontwaken bewust worden is meestal smartelijk. De djamboe hing verleidelijk laag aan de boom. Ik kon er net bij en beet gulzig, het kleine gaatje niet ziende. Honderden mieren krioelden in mijn mond en over gezicht, hals en kleren. Het kommentaar uit de bijgebouwen klonk als een mengelmoes van humor en bijbels vermaan. In de lagere schooltijd stelden ruim te en tijd hun grenzen, maar nergens eng of bekrompen. In de middagse rusttijd werd het in tensiefste geleefd! Voorbij de Roemah Saté dwaalde je eindeloos voort naar het noorden. Op de roodbruine aarde glommen de zwar te scherven obsidiaan, vulkanisch glas met halfdoorschijnende, scherpe ran den, geduldige getuigen van het ge weld van de Tankoeban Prahoe. Daar stond het gebouw van de Mijn- bouwkundige dienst, met een geolo gisch museum, vol schatten uit de hele archipel. De kleine glasbolletjes, tac- tieten, waar nu de maangeleerden weer opgewonden over raken, waren er al te zien! daver nou maar vast laten binden. Was niet nodig, had de Kling gezegd. Actie, voor 't te laat is. De koplamp flitst aan, twee felle groene ogen flit sen terug en voor ik in de aanslag ben springt de gestreepte weg, daarbij de koe een halve slag omrukkend. Wat een kracht! (respect terug van wegge weest). In drie sprongen is hij verdwe nen in 't struikgewas. Om te kreunen, geen kans op 'n schot. Wachten maar, misschien komt hij terug. Ik laat m'n longen trillend leeglopen. Niet bewegen, voorzichtig relaxen. Bodemgeluiden stijgen op, hier rit selt een blad, daar schraapt iets tegen iets. Allemaal achter en onder ons. Srèk, srèk srèk, 'n rat. Tjrrrrrr... weet niet. Tok. M'n hart zegt glk. Stilte... M'n hart komt weer bij. M'n zitvlak registreert een alarme rende beweging in de boom! Nee, tijgers klimmen niet. Misschien deze toch wel? Daar is 't weer. Tracht door de vloer te kijken. Niks te zien. (Wordt vervolgd) De sluip- en strooptochten door ra vijnen en djagoengaanplanten gingen over in gericht waarnemen en begrij pen. De leraren Duyfjes en v. d. Pijl stimuleerden ons, ook buiten schooltijd. Je besloop in de zengende hitte de schuwe tjitjarawa, de nachtegaal van het middaguur. Je kende meer groeivormen van de eikenbladvaren dan de aquariumhou ders in Holland zich kunnen denken en Pistia Stratiotes, de slakroos, bloeide op de sawahs. (Heel het geluk en de rijkdom van een jeugd kan huizen on der de warme lichtkap boven een bakje water in herfstige Hollandse huiska mer). Dan, als in de haastige schemering de blekoks over de ravijnrand van Le- bak Larang stegen, op weg naar hun slaapplaats achter het jubileumpark, hoorde je het neuriënd zingen van de djaga bij een huis in aanbouw. Hij stookte een klein vuurtje tegen de nja- moeks en de avond werd er des te duisterder door, daar verderop, waar de tjabaks hun geestenspel speelden. Nu en dan zag je de rode reflectie in de ogen van de geitenmelkers. Naast de djaga met zijn geurende kretek was het goed zwijgen. Het Soendanese liedje was onna volgbaar. Orai Santja onbegrepen woor den. Net als vroeger. Was je wel zoveel wakkerder dan toen? Hij keuvelde in het Maleis en naar mate zijn woorden meer inhoud kregen, ging hij over in zangerig Soendanees. Je knikte, niet-wetend, diep-begrij- pend. In grootste eenvoud, innerlijk rijk. Voor altijd. J. Gerretsen Beschuit. Tong Tong no. 22 d.d. 1 juni 1970. De dame van de grote ronde zoete beschuit heeft gelijk. En het zijn inder daad chinezen die deze heerlijke be schuit bakten. Deze beschuit is gemaakt van luch tige gehalveerde "zoete" warme bollen en worden in grote, dunne blikken trommels verkocht, sommige zijn met boter besmeerd en ook met boter en suiker. Ze worden Bageleense beschuit genoemd, in Soerabaia de welbeken de "Darmo-beschuit", oorspronkelijk kwam deze beschuit uit Bageleen (Res.: Kedoe). In Djocja is deze beschuit verkrijg baar bij Toko OEN en Broodbakkerij WELTEVREDEN, beide winkels staan aan de Toegoese weg, en ook bij Toko Babah GEMOEK tegènover de passer. Rotti Sisir. Rotti sisir, ook van Chinese oor sprong is heel iets anders, wel van beschuitbeslag gemaakt maar kunstig in lapjes aan elkaar geplakt, zo in de oven. Men eet ze door lapje voor lap je (als brood) af te scheuren. Beschuit van rotti sisir is vierkant van vorm dus, is vaster van substantie dan die van de bollen en wordt ver kocht in papieren zakjes van 10 stuks. Waarschijnlijk is Weltevreden de fabri kant hiervan, want op bepaalde dagen kunnen wij verse warme bollen en scheurbrood kopen. Botjah Angon Jocja Sf. Poendoeng Eindelijk de juiste inlichtingen. Heel lang zijn beschuit en roti sisir met el kaar verward geweest in diverse in zendingen. Maar zoals altijd bij Tong Tong: als we maar lang genoeg blijven zoeken, komt de waarheid tóch tevoor schijn! Red. TT. 11

Tong Tong | 1970 | | pagina 11