TANGAN DINGIN <zbjeroekboompjeó in de winter 1 J. M. VAN EXEL's Schoenhandel L 15 De zon, een zomers regenbuitje, vlin ders, wormen, bijen, dat zijn de beste tangan dingin die er voor dit land te bedenken zijn. Uw planten zullen na die veel te lange winter (6'/2 maand!) nu ook wel uitbundig opgeleefd zijn, is het niet? Zelf heb ik een paar treu rige doodsberichten te melden. Mijn sokka (ixora) en koffie zijn ondanks alle aanwijzingen van het plantenboek en de beste zorgen gezwicht onder een vreemde ziekte. De bladeren (ook jon ge, steeds opnieuw uitspruitende) wer den in een paar dagen tijds volkomen droog en zwart. Besproeien, vochtig houden van de grond en de omgeving, nieuwe aarde, niets kon deze eigenaar dige ziekte keren. Ook de bloemist (eerlijk gezegd heb ik nog geen bloe mist ontmoet die me van een werkelijk probleem kon afhelpen. Enige advies altijd: nieuwe plant kopen, daar staan ze hier voor!) wist er geen raad voor. Mijn melati heeft na 3 jaar uitbundige bloei, de benen genomen. Heb haar sterk teruggesnoeid, maar ze schijnt aan een lange vakantie toe te zijn. Nu pas (eind juni) zie ik weer nieuwe twijg jes terwijl bij anderen de melati al lang vol bloemen zit. Nog een drama: mijn prachtige, vol staande witte kaladium is totaal van de aardbodem verdwenen. In de aard bodem liever gezegd. En naar ik ver moed door mijn slaafse navolging van wat er in het boekje over stond: in de winter de bladeren laten afsterven, de plant wegzetten, geen water meer ge ven, niet meer naar omkijken. In het voorjaar de knollen uit de grond halen en opnieuw in bloemistengrond zetten. Ik heb dit advies naar de letter ge volgd, hoewel mijn vingers jeukten af en toe de aarde wat vochtig te houden. Toen ik in april de knollen wilde op graven waren ze volkomen verdwenen op een paar schilfers na! Had ik het maar gedaan op mijn manier zoals in het jaar daarvoor: heel weinig water, hoogstens eens in de week, maar toch wel de pot in het daglicht zetten (geen zon). Er komen dan wel telkens heel miniatuur onderontwikkelde blaadjes aan die te negeren zijn. In Mei schieten er, na het vernieuwen van aarde plus mest, ineens weer prachtige bladeren uit. Heeft U ervaring met kaladium? Om het nog even over winter-erva- ringen te hebben. Terwijl buiten de straten bedekt waren met bevroren sneeuw en de temperatuur dusdanig dat je je niet eens meer kon herinne ren hoe zonnewarmte aanvoelde, laat- staan tropenwarmte, kreeg ik een tele foontje van de fam. Tiets in Wassenaar. "Komt U even kijken naar onze bloei ende djeroek poeroet?" Ik dacht, wat leuk zo'n djeroek in hartje winter, schattig dat zo'n plantje het toch maar doet. Kunt U zich voor stellen dat ik bijna steil achterover sloeg toen ik dat bloeiende djeroek "plantje" te zien kreeg!! Een boom van 21/2 meter (in een fikse stenen pot) de takken zwaar afhangend onder de last van prachtig glanzende djeroeks. Toen ik kwam, zaten er nog tientallen aan, de familie (en kennissen natuurlijk) hadden intussen al maanden plezier van de oogst gehad. Bijzonderheden: de boom was als kleine tjangkokan (in een handtas) 21/2 jaar geleden uit Indonesië binnenge komen, in een potje gezet en verder alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Van 3 t/m 15 aug. wegens vakantie gesloten. gewoon als alle andere planten behan deld. Mevrouw Poeroet heeft toen ver der gewoon gedaan alsof ze "thuis" was, is gaan groeien, bloeien (het hele huis rook naar die zalige bloesems! zei mevr. T.) en vruchtdragen. Speciale behandeling? Helemaal niet. Geregeld water, af en toe wat mest of kunstmest. Staat in de volle ochtend zon voor een groot raam. Kamer is centraal verwarmd, vertrek is heel ruim, goed geventileerd zoals alle riante vil la's in Wassenaar. In diezelfde kamer zag ik nog een fikse djeroekboom, ouder dan de vruchtdragende. Ook mooi vol in de bladeren. Geen bloesem te bekennen. Verkregen door een pit te planten, dus géén tjangkoan. Volgens mijn boekoe pienter bloeit een uit zaad geplante djeroek pas in het vijfde of zesde jaar, terwijl de tjangkoan in het 3e jaar al draagt. Klopt dus. Heel erg jammer dat ik geen foto kon krijgen van de gehele boom, met de kinderen Tiets eronder, U zou een in druk gekregen hebben van de grootte van dit tropische wonder in de huis kamer. Voor wie een djeroekplantje koes tert: niet te gauw de hoop verliezen! Lilian Ducelle Tip van Mevr. Frijn, Wieringerwerf: De meeste (zo niet alle) planten die we in huis hebben zijn eens tropisch geweest, ook al geacclimatiseerd. Maar van tijd tot tijd moeten ze toch niet vergeten vind ik, dat ze in een vorig leven in een tropische bui gestaan en gegroeid hebben. Dus: hups alle plan ten in de badkamer en dan zet ik de handdouche flink hard op lauwwarm. Heen en weer bewegen zodat ook de onderkant van de bladeren een goed bad krijgen. Je moet zien hoe heerlijk fris en gelukzalig ze er na deze bui uitzien! Met "tangan dingin" hoop ik na de vakantie door te gaan. Als U bijzondere dingen te vertellen heeft over uw plan ten, andermans planten, tips, adviezen in het bijzonder over tropische planten, schrijf! L.D.

Tong Tong | 1970 | | pagina 15