Vulkanische Uitbarstingen NU! VV V Prof. Dr Bernet Kempers' "Borobudur" Vulkanische uitbarstingen, een onderwerp, dat nog niet vaak in Tong Tong is aange sneden. Wij hopen dat ook andere lezers met verhalen over vulkanen over de brug zullen komen, daar we toch leefden in een land vol met bergen. Red. De eerste kennismaking met een vul kanische uitbarsting, of liever de ge volgen daarvan, had plaats toen ik 8 jaar was. In oktober 1883 wandelde ik met mijn grootvader door Middelburg en de heldere avondhemel was geheel paars gekleurd. Dit moet lange tijd ge duurd hebben. Ik herinner mij alleen die avondhemel. Later, veel later leer de ik de oorzaak kennen, n.l. dat dit vulkanische as was in hogere luchtla gen. In mei 1896 kwam ik in Indië aan en heb tot september 1951 hier ge woond. In mei 1896 kwam ik op mijn doorreis naar de Oosthoek in de buurt van Klakah. Van hieruit kon men de vulkanische werking van de Lamongan waarnemen. In hetzelfde jaar begon de Goenoeng Raoeng, die de grootste krateromtrek ter wereld heeft, te roken en as uit te stoten. Wij woonden in huizen van sading, bamboe met alang-alang afgedekt en ik heb maanden lang de ellende gehad, dat die fijne blauwe as, die erg naar zwavel rook, door de wind door het huis, dapoer en mandikamer werd ver spreid. In het Djemberse was de Smeroe goed te zien in het westen. Iedere twintig minuten stootte deze berg een rookwolk uit tot 5000 voet boven de top. U kunt zich voorstellen hoe im posant dit was. De Smeroe toch is met zijn ongeveer 13000 voet de hoogste berg op Java. Bij heldere hemel kon men die roookwolken, die compact bleven, tellen, vooral als de wind ze in de richting van de Indische Oceaan deed afdrijven. In 1909 woonde ik in Poerbolinggo res. Banjoemas en werd op een nacht wakker door een ver verwijderd onweer. Dit was op 21 mei van dit jaar en 't was reeds Oostmoesson, erg vroeg voor Oost-Java. De volgende morgen begon de hemel in het oosten een koperachtige kleur te krijgen en begon 't, sporadisch nog, as te rege nen. Deze as was goed zichtbaar op de zwarte jasjes van de Javanen, die druk bezig waren dit er af te kloppen toen ik die morgen op het postkantoor moest wezen. De postchef vertelde me, dat de Keloet was uitgebarsten. Om één uur 's middags was alles lichtgrijs, alsof het had gesneeuwd, en om twee uur was het zo donker, dat ik met de lamp aan moest rijsttafelen. De avond daarop vernam ik dat de as voorbij Batavia was gevallen. Zoals U weet is het Javaanse woord voor bezem "ke- loed" en heeft men de berg hiernaar genoemd. Bij zo'n uitbarsting liep het meer in de krater over en het water veegde alles langs de hellingen weg. De top van de altijd werkende vulkaan Merapi op Midden-Java. Dit gebeurde ongeveer om de 18 jaar. Die 21ste mei was voor de dessa- bewoners een angstige dag. In de na tuur was het overal doodstil; de vogels zwegen en een kloek zat met haar kuikens op de weg, bijna onder de wie len van mijn bendy. Op mijn erf had ik een lange rij cro- tons, waarvan ik steeds de as liet af schudden, daar anders de takken die tamelijk bros zijn, door de zwaarte hiervan, zouden afbreken. Door die as- regen ontstond al een hele ravage in Banjoemas. U kunt nagaan hoe het dan wel in Kediri Oost moet zijn ge weest, hoewel er toen niet veel doden zijn gevallen. Op 22 mei 1919 heeft de Keloet door overdruk het meer plotseling leegge gooid. Ik woonde toen nog in Banjoemas, doch doordat de Oostmoesson nog niet doorstond en de kentering nog heerste, was de windrichting nog oostwaarts, dus ook de asregen, die nu geheel Oost Java deed insneeuwen. Deze keer maakte de watervloed, die zich een weg koos naar Blitar en oost waarts, veel slachtoffers, een kleine 6000. De B.O.W. is toen begonnen halver wege de berg een tunnel te graven, die het peil van de waterspiegel moest regelen en dat een pracht waterleiding is geworden. Kort na de eruptie van 22 mei 1919 was ik in Kediri, waar ik toen de lahars zag. Dit was een in-treurige aanblik. Hier en daar staken de kadavers van koeien, kleinvee en lichamen van de dode mensen uit de zandstroom. Mijn familie op Tegowangi, suiker fabriek van de H.V.A. had die nacht rustig doorgeslapen. Het geluid was over hen heen gegaan, hoewel zij vlak bij de Keloet woonden. Ik merkte op wat een tegenstelling dit was met 1909. Toen was ik 's nachts, 500 km daarvan daan wakker geworden door een soort kanongebulder. Behalve deze reeds besproken erva ringen, maakte ik nog kleine aardbe vingen mee in Kedoe en Banjoemas als gevolg van aardverschuivingen in de diepzeeslenk bezuiden Java. In 1924 werd Wonosobo hierdoor geteisterd en het historische spoorhotel van Maos sneuvelde toen gedeeltelijk. Later toen ik omstreeks 1929-'30 in Malang woonde kreeg deze streek (dit was september 1929 meen ik) een flin ke asregen te verduren als gevolg van een uitbarstig van de Bromo. Deze asregen veroorzaakte overdag een on natuurlijke stilte. Daar de gevolgen van aardbevingen meestal niet zo rampzalig waren, is de herinnering hieraan niet erg afschrik wekkend. Ik herinner me, dat in de tijd toen Tjilatjap door bevingen werd ge troffen, ik 's avonds om 7 uur met een suikerman van de fabriek Bodjong het erf van het soosgebouw van Banjoe mas kwam oprijden. Wij zagen een slin gerende lamp en de lege schommel stoelen rond de kletstafel allemaal go- jang-gojang. De mandoer vertelde ons, dat er net een "lindoe" was geweest. Doordat wij reden hadden wij er niets van gemerkt. In 1930 heeft de beruchte Merapi met zijn gloedwolken veel mensenlevens geëist. In de buurt van Blabak werd een geweldige ravage aangericht aan wegen en spoorbruggen. Ook in 1883, gelijk met de Krakatau barstte de Me rapi uit. Mijn schoonvader was een geboren Orang Betawi en toen ik hem vroeg naar de beruchte uitbarsting van de Krakatau vertelde hij me er veel van. Hij viste veel en als bijzonderheid vertel ik nog dat na de uitbarsting de kemboeng schaars en duur was ge worden. C. J. Quist 28,75 incl. porto bij Tong Tong Vergeet niet Straks is het uitverkocht

Tong Tong | 1970 | | pagina 16