<2)e Regende van de <:Pióang SCioetoek "VEEL BLOEDZUIGERS, KANDJENG TOEAN!" Opa's Authentieke Moppen Er was eens een hele machtige, rijke man. Misschien was hij wel een Radja en we zullen hem maar zo noemen. Hij had een hele grote tuin met alle maal soorten vruchtbomen, waarvan de vruchten tot de lekkerste en bizonder- ste behoorden. Die tuin werd verzorgd door een toe- kang-kebon (tuinman) die heel kundig en heel tlaten (toegewijd) voor deze speciale vruchtbomen was. Pendeknja (in het kort) hij was in hart en nieren een echte tuinman. Één van de lievelings-vruchten van de Radja was een soort pisang, die de lekkerste van de allemaalste was. Die pisangbomen stonden dan ook het dichtst bij het huisje van de toe- kang kebon, opdat hij alle nodige zorg aan deze istimewa (speciale) soort pi sang kon besteden. Het gebod van de Radja was dan ook, dat niemand dan hij van deze pi sang mocht eten. Degeen die dit ver bod overtrad, werd terstond di boe- neoe mati (ter dood gebracht). De toekang kebon was getrouwd, maar was na jaren nog steeds kinder loos en natuurlijk was de liefste wens van dat echtpaar, eens ook papa en mama te mogen worden. En toen, op een morgen vertelde de vrouw van de kebon, dat ze zwanger was, en ze was ook zo erg ngidam (zwangerschapverlangens), want ze verlangde zo erg naar, ...uitgerekend, die speciale, door de Radja verboden pisang. "Toe dan, kang Mas", smeekte ze haar man, "geef mij toch één van die pisangs. Het is niet voor mezelf, maar ons ongeboren kind verlangt er zo erg naar", vroeg ze dringend. "Vrouw, o neen, vrouw!", riep de man verschrikt uit, "zet als je blieft, die dwaze rampzalige gedachten uit je hoofd. Je kent toch het verbod van on ze meester en de straf voor degene die het verbod overtreedt. Van alle andere vruchten durf ik er wel één voor je te vragen, maar van deze pisang is uit gesloten. En praat er verder niet meer over, want dat verbittert onze vreugde over het komende kind". Maar de zwangere vrouw kon aan niets anders denken, ook al sprak ze er niet meer over. Ze kon er niet meer rustig van slapen, at met tegenzin en kwijnde haast weg. Tot op een nacht, toen de pisang net een mooi geel blosje begon te krijgen, een teken van rijpen, sloop de vrouw stil het huisje uit. Zij kon haar verlangen niet meer bedwingen. Zij sloop naar de pisangboom, pluk te een mooie rijpe pisang af, en at hem gauw op. Toen sloop zij weer in huis en nu kon zij wel direct inslapen. De volgende morgen, toen de man opstond, was hij eerst blij verrast, toen hij zijn vrouw eindelijk in vaste rustige slaap zag. Maar toen hij bij de pisang boom aankwam en hij direct een pisang miste, begreep hij alles en werd hij heel ongerust en verdrietig. De boom moest getegor (gekapt) en de tros pisang aan de Radja gebracht worden. Met knikkende knieën en bleek en bevend over zijn hele lichaam, beken de de kebon, toen ook de Radja één pisang miste, wie die pisang had ge stolen en opgegeten had. Hij smeekte en bad de Radja om ge nade, omdat niet zijn vrouw, maar zijn ongeboren kind zo dringend naar die pisang verlangde, dat zijn vrouw zich vergat. Maar de Radja, zo als alle radja's in die tijden, werd alleen maar nog woe dender en beval de zondares subiet te arresteren en meteen ter dood te bren gen. Toen het vonnis voltrokken was, ren de de kebon radeloos, wanhopig en ook woedend naar de pisangboom toe. Verbitterd sloeg hij driemaal op de stam en riep uit, "Vervloekt zijn jullie!! Ik heb jullie altijd met de meeste toe wijding en liefde verzorgd en als dank ontnemen jullie mij het liefste wat ik bezit. Vervloekt ben je en voortaan zal je niemand meer in verzoeking brengen, want voortaan zal niemand je meer rijp willen eten!" En toen spuwde hij nog driemaal op de pisangbomen. Toen liep hij dagen en nachten, tot hij in de goenoeng op een eenzame plek aankwam en hij ging tapa (vasten en versterven) en werd een kluizenaar. Zijn vloek is uitgekomen, want toen er weer een tros van die pisang rijp werd, zat die bizondere lekkere pisang vol pitten en was niet te eten. Toen kreeg de Radja pas spijt van zijn daad, maarte laat. En daarom is de pisang kloetoek nog wel een heel lekkere soort pisang, maar niemand eet hem rijp, vanwege de vele pitten, de enige soort pisang met pitten. De hele jonge, onvoldragen vruchten worden wel gegeten, in roedjak (hete Ind. vruchtensla) of in sajoer (groen ten). Zo als het jonge onvoldragen kind met de moeder vernietigd werd, wordt ook de pisang-kloetoek geoogst, want pisang oogst men door de stam hele maal om te hakken. PIM Een paradijs voor de patjets, is nu eenmaal voor de mens geen aange naam wandelpark! De meeste Tong Tong-lezers zullen wel weten wat patjet is. Een bos-ambtenaar ging eens op in spectie, vergezeld van zijn mantri. Het was bekend, dat de ambtenaar doods benauwd was voor patjets, bloedzui gers. Nadat hij over het algemeen te vreden was over het terrein dat hij ge- inspecteerd had, richtte hij zijn schre den naar een heel ander gedeelte. De mantri schrok! Dat gedeelte zou de goedkeuring van zijn baas zeker niet kunnen wegdragen! Hij bedacht zich een ogenblik en plofte toen op de grond neer, haalde zijn puttees uit zijn tas en wikkelde deze fluks om zijn onderbenen. Verwonderd sloeg zijn baas hem ga de en vroeg hem waarom hij plotseling van zijn puttees gebruik maakte, ter wijl hij de hele ochtend met blote be nen gelopen had. "Oetan itoe banjak patjet toean" "Het bosje daar zit vol bloedzuigers, meneer!" De mantri had zijn doel bereikt: de ambtenaar zag van een verdere inspec tie af. Vrouwenkiesrecht. Een jaar of vier geleden moest mijn schoondochter voldoen aan het ver plicht kiesrecht. Zij was toen in ver wachting van Mik. Pamela was toen twee jaar oud en vergezelde haar moeder. Het stembureau was een school in de buurt en om de drukte te ontlopen, ging zij er tegen lunchtijd heen. Buiten de vier of vijf heren van het stem bureau, die hun broodje zaten te eten, was het stemlokaal geheel verlaten. Mijn schoondochter nam het stem biljet in ontvangst en wilde met haar dochter naar het stemhokje gaan. "Laat dat kind maar hier, wij passen wel even op haar", zei een van de heren. Mijn schoondochter stapt het stem hokje binnen, trekt het gordijn dicht, maar haar voeten blijven zichtbaar on der het gordijn. Terwijl het doodstil is, klinkt plotse ling de heldere stem van Pamela: "Mama, wat doe jij daar, moet je een plasje doen?" W. E. Grashuis STERREN STRALEN OVERAL KOKKIES RIJSTTAFEL-ARTIKELEN STAAN BOVENAL. KOKKIES Rijstwinkel Alle Ind. koekjes verkrijgbaar en voor de Rijsttafel oesoes, paroe, babat, enz. Witte de Withstraat 128 Telefoon 38 94 38 - Amsterdam P.S. Wij verzenden rijsttafel-artikelen over de gehele wereld. 17

Tong Tong | 1970 | | pagina 17