V.O.C. - (II) Moet U wat kopen? Altijd ook even denken aan de Tong-Tong TOKO en Boekhandel dan! Bekend uitkijkje in Malang: links de Kawi en rechts de Ardjoeno met daartussen, d.w.z. tussen Panderman en Ardjoeno de bekende va kantie-oorden zoals Batoe, Songgoriti, Poedjon, Lebaksari en meer naar het Noorden, richting Ardjoeno zwembad "Selectd'waarvan ik ook nog zo'n panoramafoto heb. Daar achter weer ligt Djoengo, de kina-onderneming van de familie Dinger. Deze foto's gemaakt in 1938, zijn bedoeld om een overzicht te geven van het sportveld te Malang. Rechts die donkere wal is een gedeelte van de buitenkant van het Stadion. Daar werd o.a. de Grazer Fussbal Verein uit Oostenrijk, die overal op Java won, door Malang verslagen met 3-1. Malang, Uw naam is dwars. Dan vlak voor U een zwembad met wedstrijdbaan van 50 m. toen al. Terwijl pas een 10 jaar na de oorlog deze afstand verplicht werd gesteld als wedstrijdbaan. Daarachter liggen midden en helemaal rechts 2 voetbalvelden en links met dat moderne clubhuisje het Hockeyveld van M.H.C. en daar weer achter, kijk maar goed, met 2 clubhuisjes in pendoppo-stijl (hoog oplopend dak) 9 tennisbanen, waarop o.a. de M.T.C. speelde. Is het begrijpelijk, dat oud-Malangers nog altijd terug willen en als het niet kan, is het dan begrijpelijk, waarom ik mijn huis hier in Hattem: "Malang" heb genoemdA. E. Post Onze Lahatse V.O.C. zou een para chutisten-oefening houden. Een deel werd geacht het vliegveldje te hebben bezet na een geslaagde luchtlanding en moest pogen de kota in handen te krijgen. De andere helft had de op dracht dat te verhinderen. De kapitein maakte de indeling. Bij het doorpraten van de oefening werd mij een weinig bevredigende plaats toegewezen. Ik moest een pad even buiten Lahat in de gaten houden met de kans dat de hele oefening (figuurlijk) aan me voorbij zou gaan. Op mijn ver zoek werd me toen de rol van 5e colo nist toegemeten met als taak de tele fooncentrale in handen te krijgen (in dienst had ik geleerd een centrale te bedienen). V.O.C.-genoot Falck van de SS-werkplaatsen zou, maar dan ver momd, tegelijk met mij ter plaatse zijn opdat, zo de centrale niet goedschiks in onze handen zou vallen, we samen dit belangrijke punt wel eens eventjes met geweld zouden overmeesteren! Op de fiets reed ik op de afgespro ken tijd naar de afgesproken plaats en hoewel ik mijn mede-verrader in geen velden of wegen kon bespeuren zou het natuurlijk verdacht zijn als ik zou aarzelen en dus vervoegde ik me in de hoop dat hij nog tijdig zou opdagen maar meteen bij de wacht met de me dedeling dat ik een spoedopdracht had de centrale te versterken voor het ge val de centralist iets zou overkomen. Geen overredingskracht hielp hier ech ter. De 2 man sterke wacht wilde me niet doorlaten. Eerst moest ik een schriftelijke opdracht kunnen laten zien, vonden ze.Dat was dus het ogenblik waarop moest worden toegeslagen. Maar nog steeds waren de wegen die bij de centrale uitkwamen uitgestorven. Het leek wel of werkelijk de oor log in het plaatsje was gevaren. Alleen een arangverkoper poogde zijn waar te slijten; onverstoord trok hij zich blijkbaar nergens wat van aan. Zo moest ik dus tenslotte onverrich- terzake de aftocht blazen. Daarop was bij de voorbereidingen niet gerekend. Strietsend door de kota om te zien wat voor onheil ik dan wèl zou kunnen stichten, werd ik aangehouden door de bewaking van de SS-werkplaatsen. Ik moest de commandant uitleggen wat ik uitvoerde. Ik weet niet wat ik er alle maal bijhaalde, maar overtuigend was het kennelijk niet want hij schreef me beperkte bewegingsvrijheid voor. Een mogelijkheid de commandant onscha delijk te maken deed zich ook al niet voor. Nog zinnend naar andere moge lijkheden om mijn 5e colonneschap ge stalte te geven, brak tenslotte het ein de van de oefening aan. Dat betekende verzamelen in de onderofficierskantine voor een nabespreking. De wachthebbenden van de telefoon centrale en de SS-werkplaatsen had den natuurlijk goede pret toen ze hoor den wat mijn opdracht was. Maar de klap op de vuurpijl was wel dat ons trouwe V.O.C.-lid Falck...die arang verkoper was! Onder zijn koopwaar had hij de wapens verstopt waarmee we de wacht onschadelijk hadden moe ten maken. Hij had zich dermate goed vermomd dat ik hem niet herkende en ook zijn krampachtige knipoogjes en andere middelen om mijn aandacht te trekken hielpen niets. Misschien hadden we dus toch de centrale kunnen bezetten... In ieder geval hebben we er niet minder om gelachen, hoewel ik natuur lijk wel en terecht! tijdenlang danig ben gepest met mijn stommiteit! Maar ja, tenslotte is niet iedereen voor 5e colonist in de wieg gelegd. Doch leerzaam was het wel. En daar ging het tenslotte om. H.S. U weet nog wel dat de best bewaak te plaatsen van het land waren Letjes en Padalarang want zo de daar geves tigde papierfabrieken in handen van de vijand zouden vallen, dan hadden we de oorlog al meteen moeten opgeven... wegens gebrek aan papier. Dit was een graag getapt mopje om de papieren rompslomp bij Defensie wat belachelijk te maken. INLICHTINGEN GEVRAAGD Van de Heer B. G. N. van Ermel Scherer uit Australië (afkomstig uit Soerabaia) kregen wij het verzoek een oproep te willen plaatsen, teneinde in contact te komen met familieleden. Informaties te richten aan: de Heer B. G. N. van Ermel Scherer, 107 Derwent Street, Glebe, Sydney, N.S.W. 2037, Australia. 20

Tong Tong | 1970 | | pagina 20